Bulgária is részt vesz a Déli Áramlat gázvezetékprojektben, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön kezdődött szófiai látogatásán sikerült tisztázni a Moszkva és Szófia között fennálló nézetkülönbségeket. A megállapodást tegnap aláírta a bolgár kormányfő és az orosz elnök – jelentette a távirati iroda.
A nézetek az új gázvezeték bulgáriai szakaszát tulajdonolni és működtetni hivatott orosz–bolgár vegyesvállalatban való részvétel arányairól különböztek. Szófia korábban többségi részt akart, de ezt Oroszország elvetette. Most a bolgár fél beleegyezett a fele-fele arányú részvételbe.
A Déli Áramlat vezetéken 2013-ban indulhat meg a földgázszállítás Európába – erről állapodott meg novemberben Alekszej Miller, a Gazprom elnöke és Paolo Scaroni, az olasz ENI vezérigazgatója. A két cég megállapodása értelmében fele-fele arányban vegyesvállalatot alapítanak. A vegyesvállalat lesz közvetlenül felelős az évi harmincmilliárd köbméternyi szállítókapacitásúra tervezett vezeték üzemeltetéséért az oroszországi és a tenger alatti szakaszon. A földgáz nagyobb részét a Gazprom adja majd, kisebb része az ENI oroszországi lelőhelyeiről származhat. A vezeték egyébként Novorosszijszk kikötőjétől 900 kilométeren át a Fekete-tenger alatt húzódik majd a bolgár tengerpartig. Onnan két útvonal lehetséges a jelenlegi tervek szerint: vagy Görögországon át és ismét tenger alatt Dél-Olaszországig, vagy Románián, Magyarországon, Csehországon és Ausztrián át Észak-Olaszországba tartana a vezeték.
Az Európai Bizottság szóvivője még júniusban úgy nyilatkozott, hogy az EU nem tekinti az európai uniós Nabucco gázvezeték projekt versenytársának a Déli Áramlatot. Az EU minden olyan beruházást támogat, amely sokoldalúbbá teszi az unió energiabeszerzési lehetőségeit – mondta a szóvivő.
Újabb orosz–ukrán gázvita? Újabb összecsapás várható a gázár kérdésében Julija Timosenko ukrán és Viktor Zubkov orosz miniszterelnök jövő szerdai moszkvai tárgyalásán. Kijev meg szeretne szabadulni az orosz–ukrán gázkereskedelemben közreműködő közvetítőcégektől, és ötszörösére emelné a gáztranzitdíjat. Minderre a Gazprom közölte, hogy csökkentette a Közép-Ázsiából szállított olcsó gáz mennyiségét, és azt drágább orosz gázzal pótolta. (MN)

Erdő Péter megszólalt, ezt mondta a Szentatyáról