Hármas-Körösben
Medúzára bukkantak a Hármas-Körösben Gyomaendrődnél

Kampánymegbeszélés. A következő három hónap kampányának teendőiről számol be a képviselőknek Juhász Ferenc MSZP-elnökhelyettes és Szigetvári Viktor kampánytanácsadó az MSZP-frakció mai informális ülésén – közölte Varju László (MSZP), jelezve: a kampány helyett a tájékoztatásra helyezik a hangsúlyt; az egészségügyről,az oktatásról tartanak fórumokat.
Felmentését kérte január 31-i hatállyal családi okra hivatkozva Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, a miniszterelnök kabinetfőnöke. Gyurcsány Ferenc, akinek a kabinetfőnök az egyik legfőbb bizalmasa volt, a kérést elfogadta. Az utód február 1-jétől Ficsor Ádám lesz, aki jelenleg a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára, és nem mellékesen az MSZP progresszív platformjának a vezetője.
Gál J.-t nem kedvelte már sem a szocialista párt, sem annak frakciója, régóta negatív volt a megítélése – árulta el lapunknak az MSZP egyik befolyásos, neve elhallgatását kérő politikusa, aki szerint Gyurcsány bizalmasa azzal követte el a legfőbb hibát, hogy a hagyományos kabinetfőnöki, főképp adminisztrációs feladatokat nem végezte el, és igazából csak a kommunikációval foglalkozott. – Ami pedig nem volt valami sikeres a múlt évben. Ráadásul „szerencsétlen” Gál J. Zoltánra Gyurcsány Ferenc és Szilvásy György többször ráhúzta a felelősséget, így a pártban egyre olvadt a bizalmi tőkéje – fűzte hozzá informátorunk. Szerinte csak ürügy, hogy gyereke született Gál J.-nek, hiszen árulkodó volt már az is, hogy az MSZP elnökségének másfél hete tartott egri ülésén Gál J. nem jelent meg.
Érdekes kérdés, hogy miért pont a 28 éves Ficsor Ádám lesz az utód – szögezte le a frakció egyik tagja. – Az biztos a javára szólt, hogy a párt gyurcsányista platformjának a vezetője, egy megbízható gyerek, főleg a kormányfő szempontjából – tette hozzá.
A miniszterelnöki kabinetiroda a politikai stratégiaalkotás centruma, és három kötelező feladata van: ellátja a kormányfő személye körüli teendőket a levelezéstől a naptáregyeztetésig, koordinálja a kommunikációját, és politikai döntésekben is közreműködik. Hogy Gál J. mindezt nem végezte el, az értesüléseink szerint mások mellett Gyurcsány régi riválisának, Kiss Péter kancelláriaminiszternek sem tetszett.
Korábban nem tett jót Gál J. megítélésének, hogy a 2006. augusztus 20-i tragikus kimenetelű vihar kapcsán meglehetősen amatőr módon kommunikált. Tavaly februárban megütközést kiváltó lépésre szánta el magát Gyurcsány Ferenc: Gál J. Zoltánt nevezte ki EU-s kapcsolattartónak az európai alkotmányozásról szóló szakértői tárgyalásokon, miközben sem uniós tapasztalata, sem idegennyelv-ismerete, sőt még diplomája sincsen. Gál J pozícióit gyengítette az is, hogy ő volt az egyik személy Gyurcsány környezetében, aki erőltette a kormányzati negyed tervét, és az is, hogy decemberben egy sok millió forintért vásárolt áltanulmány miatt távoznia kellett helyettesének, Pimper Richárdnak.
Tény ugyanakkor: Gál J. távozásával Gyurcsány nélkülözni kénytelen egyik legrégibb politikai szövetségesét, szűkül tehát a kör, amellyel a kormányfő bizalmi alapon kommunikálhat. Gyurcsány internetes naplójába azt írta Gál J.-ről: „Zolihoz nagyon régi, mély barátság és hozzáteszem politikai szövetség fűz. Egyik sem változik. (…) az elkövetkező hónapokban a legfontosabb a kisfia, Domonkos lesz. (…) abban maradtunk, hogy néhány hónapig inkább koncentráljon a családra, aztán majd vissza fog jönni. Megtaláljuk azt a legjobb feladatkört és megbízást, ami az akkor elvállalható terheléséhez illeni fog.” Gál J. gyengülését mutatta, hogy a népszavazási kampány irányítására az MSZP még decemberben visszahívta Szigetvári Viktort, az előző parlamenti választások sikeres kampánystratégáját, holott korábbi lapértesülések szerint még 2006 végén Szigetvári pont Gál J. és köre miatt szakította meg munkakapcsolatát a szocialistákkal.
Szetey lesz a következő? A Hírszerző internetes újság szerint Szetey Gábor, a kormány személyügyi államtitkára is távozhat a kormányból, mert „nehezen visszautasítható ajánlatot kapott” az üzleti szférából. Ám a lehetséges távozás háttere összetettebb: a közigazgatási teljesítményértékelő rendszer miatt miniszteri szintről is sok kritika érte Szeteyt, és e kérdésben Gyurcsány támogatását sem érezhette maga mögött – állítja a hírportál. A homoszexualitását büszkén vállaló államtitkárnak ugyanakkor a melegeknek is jogilag szentesített kapcsolatot lehetővé tévő törvény ügyében sikerült támogatókra találnia az MSZP-ben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.