Donald Trump
Globál Nógrádi Györggyel – Színt vallottak a brüsszeli politikusok

Kanada magyarázkodik. Maxime Bernier kanadai külügyminiszter elnézést kért, amiért minisztériuma az Egyesült Államokat és Izraelt is feltüntette azokról az országokról készített listáján, ahol kínozhatják a foglyokat. A dokumentum az Egyesült Államokban alkalmazott egyes kihallgatási technikákat kínzásnak minősítette egy olyan tanfolyam segédanyagaként, amellyel a külföldön szolgáló diplomatákat a téma figyelemmel követésére próbálják felkészíteni. A külügyi tárca tévedésből adta ki a listát az Amnesty International emberi jogi szervezetnek. Bernier kijelentette, hogy a segédanyag tartalma nem tükrözi a kormány hivatalos álláspontját, ezért azonnali változtatásokat rendelt el. A bocsánatkérés azután történt, hogy a dokumentum kiváltotta mind az Egyesült Államok, mind Izrael bírálatát. (K. Z.)
John McCain szenátor nyerte szombaton a republikánus elnökjelöltségért folytatott verseny legutóbbi küzdelmét, amelyet a konzervativizmus bástyájának számító Dél-Karolinában vívtak az ellenfelek. Az iraki háborút támogató vietnami veterán ezzel második győzelmét szerezte meg a New Hampshire-i előválasztás után. Ezúttal Mike Huckabee-t győzte le a szavazatok 33 százalékával, míg az arkansasi kormányzó csak harminc százalékot szerzett. McCain számára a mostani győzelem nem csak azért volt jelentős, mert a modern republikanizmusban komoly erőt képviselő konzervatív keresztények körében Huckabee volt baptista lelkész örvend nagy népszerűségnek. Dél-Karolinában a diadal azért is fontos, mert 1980 óta csak olyan politikus lett republikánus elnökjelölt, aki ebben az államban nyerni tudott. McCain ezt 2000-ben már megtapasztalhatta, amikor a dél-karolinai küzdelemben George W. Bushtól szenvedett vereséget.
A itt tartott megmérettetésre nagy hangsúlyt helyező Fred Thompson volt tennessee-i szenátor és filmszínész a szombati előválasztáson csupán a harmadik helyet érte el a szavazatok 16 százalékának megszerzésével, így – szakértők szerint – gyakorlatilag kiesett a versenyből. Mitt Romneyé lett a negyedik hely, míg a január 29-én rendezett floridai előválasztásban bízó Rudy Giuliani volt New York-i polgármester csupán kétszázalékos támogatottságot szerzett.
A szintén szombaton rendezett, ám jelentéktelenebbnek minősített nevadai republikánus jelölőgyűlések azonban Romney fölényes győzelmével (51 százalék) értek véget. A második Ron Paul texasi képviselő lett tizennégy százalékkal. Itt McCain tizenhárom, Huckabee nyolc-, Giuliani négyszázalékos eredményt ért el.
A szintén Nevadában rendezett, de a demokraták mezőnyében jelentősebb szerepet játszó jelölőgyűléseken Hillary Clinton, a New Hampshire-i előválasztások győztese 51 százalékos eredménynyel nyert. Barack Obama szenátor eredménye 45 százalék. Ennek ellenére a New York-i szenátor asszony az előrejelzések szerint ebből a szövetségi államból csupán tizenkét, míg Obama tizenhárom elkötelezett delegáltat szerez a nyári szövetségi jelöltállító pártgyűlésre. Ezen a szavazáson a közvélemény-kutatások szerint Clintont támogatták a fehérek és a nők fele, illetve a hispán szavazók kétharmada. Obama – aki vidéki környezetben is jobban szerepelt – mögé állt viszont a feketék nyolcvan százaléka.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.