Csatát nyert McCain

John McCain, Hillary Clinton és Mitt Romney győzelmével értek véget a hét végi előválasztások és jelölőgyűlések az Egyesült Államokban. Szakértők szerint az iraki háborút támogató 71 éves McCain győzelme Dél-Karolinában akár meg is pecsételhette a többi republikánus elnökjelölt sorsát.

Munkatársunktól
2008. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kanada magyarázkodik. Maxime Bernier kanadai külügyminiszter elnézést kért, amiért minisztériuma az Egyesült Államokat és Izraelt is feltüntette azokról az országokról készített listáján, ahol kínozhatják a foglyokat. A dokumentum az Egyesült Államokban alkalmazott egyes kihallgatási technikákat kínzásnak minősítette egy olyan tanfolyam segédanyagaként, amellyel a külföldön szolgáló diplomatákat a téma figyelemmel követésére próbálják felkészíteni. A külügyi tárca tévedésből adta ki a listát az Amnesty International emberi jogi szervezetnek. Bernier kijelentette, hogy a segédanyag tartalma nem tükrözi a kormány hivatalos álláspontját, ezért azonnali változtatásokat rendelt el. A bocsánatkérés azután történt, hogy a dokumentum kiváltotta mind az Egyesült Államok, mind Izrael bírálatát. (K. Z.)


John McCain szenátor nyerte szombaton a republikánus elnökjelöltségért folytatott verseny legutóbbi küzdelmét, amelyet a konzervativizmus bástyájának számító Dél-Karolinában vívtak az ellenfelek. Az iraki háborút támogató vietnami veterán ezzel második győzelmét szerezte meg a New Hampshire-i előválasztás után. Ezúttal Mike Huckabee-t győzte le a szavazatok 33 százalékával, míg az arkansasi kormányzó csak harminc százalékot szerzett. McCain számára a mostani győzelem nem csak azért volt jelentős, mert a modern republikanizmusban komoly erőt képviselő konzervatív keresztények körében Huckabee volt baptista lelkész örvend nagy népszerűségnek. Dél-Karolinában a diadal azért is fontos, mert 1980 óta csak olyan politikus lett republikánus elnökjelölt, aki ebben az államban nyerni tudott. McCain ezt 2000-ben már megtapasztalhatta, amikor a dél-karolinai küzdelemben George W. Bushtól szenvedett vereséget.
A itt tartott megmérettetésre nagy hangsúlyt helyező Fred Thompson volt tennessee-i szenátor és filmszínész a szombati előválasztáson csupán a harmadik helyet érte el a szavazatok 16 százalékának megszerzésével, így – szakértők szerint – gyakorlatilag kiesett a versenyből. Mitt Romneyé lett a negyedik hely, míg a január 29-én rendezett floridai előválasztásban bízó Rudy Giuliani volt New York-i polgármester csupán kétszázalékos támogatottságot szerzett.
A szintén szombaton rendezett, ám jelentéktelenebbnek minősített nevadai republikánus jelölőgyűlések azonban Romney fölényes győzelmével (51 százalék) értek véget. A második Ron Paul texasi képviselő lett tizennégy százalékkal. Itt McCain tizenhárom, Huckabee nyolc-, Giuliani négyszázalékos eredményt ért el.
A szintén Nevadában rendezett, de a demokraták mezőnyében jelentősebb szerepet játszó jelölőgyűléseken Hillary Clinton, a New Hampshire-i előválasztások győztese 51 százalékos eredménynyel nyert. Barack Obama szenátor eredménye 45 százalék. Ennek ellenére a New York-i szenátor asszony az előrejelzések szerint ebből a szövetségi államból csupán tizenkét, míg Obama tizenhárom elkötelezett delegáltat szerez a nyári szövetségi jelöltállító pártgyűlésre. Ezen a szavazáson a közvélemény-kutatások szerint Clintont támogatták a fehérek és a nők fele, illetve a hispán szavazók kétharmada. Obama – aki vidéki környezetben is jobban szerepelt – mögé állt viszont a feketék nyolcvan százaléka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.