Panyi Miklós
Jó hírt hozott a kormány azoknak, akik családi házat vennének

Palach tűzhalála. Csehszlovákia megszállása, a prágai tavasz eltiprása elleni tiltakozásul Jan Palach (20 éves, filozófia szakos diák) halt elsőnek önkéntes tűzhalált 1969. január 16-án. Cseh nemzeti zászlót tekert a testére, a Vencel téren benzint locsolt magára, és – pár méterre IV. Vencel lovas szobrától – felgyújtotta magát. Hátrahagyott búcsúlevele szerint így akart tiltakozni az ellen, hogy az előző év augusztus 21-én vérbe fojtották a prágai tavasznak nevezett mozgalmat a Varsói Szerződés fegyveres erői, köztük az akkori Magyar Néphadsereg alakulatai. Holttestét a Károly Egyetemen ravatalozták fel, és több mint nyolcszázezren vettek tőle végső búcsút. Tettét mások is követték, sorra gyúltak az emberfáklyák csehszlovákiai városokban a szovjet megszállás elleni tiltakozásul: Pilsenben, Pozsonyban, Léván, Brnóban, Znojmóban. Ma emlékmű áll a zarándokhellyé vált téren az ifjú mártír tiszteletére, s az egykori Vörös Hadsereg teret a Moldva partján Jan Palach térnek nevezték el. Emléket állított az első önégető kelet-európai mártírnak Róma és Luxemburg is.
Bauer Sándor 1969. január 20-án délután egy órakor fölgyújtotta magát a Nemzeti Múzeum kertjében. Élő fáklyaként két nemzeti zászlót lengetett a kezében; ez volt az üzenete, ezt látta az a két-három száz ember, aki pillanatok alatt összegyűlt körülötte. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában fennmaradt dokumentumokból megtudható, hogy az egyik jelenlévő megpróbálta megmenteni a fiatal életet; ő Bihari Sándor orvostanhallgató volt. Vallomásában elmondta, hogy Bauer mindvégig eszméleténél volt. A közelben állók megkérdezték tőle, miért tette, mire azt válaszolta, hogy hazaszeretetből, az orosz megszállás elleni tiltakozásként.
Búcsúlevelei is ezt erősítik meg. Sabján Miklós barátjának ezt írta: „Vasárnap Prágában az önkéntes tűzhalált választotta egy fiatal, tiltakozásul Csehszlovákia orosz megszállása ellen…”
Szilágyi János osztálytársának a következőket írta: „Mindenkit üdvözlök az osztályban. Minden diákot és tanárt. Azt üzenem, eszme nélkül nem él, csak létezik az ember. Úgy harcoljatok, ahogy én tanítottalak benneteket. Tűzhalált halok, akárcsak az a csehszlovák fiatal, aki 19-én gyújtotta fel magát, így tiltakozva az orosz megszállás ellen.” Szüleitől a következőképpen búcsúzott: „Drága Édesanyám és Édesapám! Bocsássatok meg, hogy néha rossz fiatok voltam, szeretnék élni, de most szénné égett holttestemre van szüksége a nemzetnek.”
A rendőrség lefoglalta a leveleket azzal az indokkal, hogy a bűncselekménnyel szorosan összefüggenek, és ellenséges tartalmú szövegek.
Bauer Sándort a Múzeumkertből a Honvéd Kórházba szállították, ahol rendőrök őrizték kórtermét. Két nap múlva Kelemen Géza ügyész elrendelte előzetes letartóztatását. Az indoklás a következő volt: „A rendelkezésre álló adatokból megállapítható, hogy nevezett 1969. január 20-án 13 és 14 óra között a fővárosi Múzeumkertben magát benzinnel leöntötte és felgyújtotta, hogy így önkéntes tűzhalált haljon. Ezzel az volt a célja, hogy ily módon tiltakozzon a szovjet csapatok Magyarországon tartózkodása ellen, illetve másokat is felhívjon tiltakozásra. Az eddig meghallgatott tanúk vallomásából az is megállapítható, hogy nevezett barátai és ismerősei körében a Magyarországon állomásozó szovjet csapatokra, továbbá a Magyar Szocialista Munkáspártra és a Magyar Forradalmi Munkás–Paraszt Kormányra gyalázó kijelentéseket tett. Nevezett ügyében a fentiek szerint határoztam, mert szabadlábon hagyása esetén tartani lehet attól, hogy az általa megkísérelt bűntettet végrehajtaná, vagy egészségi állapotában kárt tehetne, illetve szabadlábon hagyása esetén a köznyugalmat zavarná…”
A jegyzőkönyvet édesapjával íratták alá január 22-én. Bauer Sándor a következő nap hajnalán meghalt. Temetését a rendőrség titokban szervezte meg, és megtiltotta a családnak, hogy bárkit értesítsen róla. A Rákospalotai temetőt tíz operatív tiszt és a X. kerületi kapitányság egy szakasz rendőre biztosította. Végső búcsúztatásán tizenhét családtag vett részt, az állambiztonság azt is megszabta, miről szóljon a mindössze négyperces gyászbeszéd, és hogy a fejfára csak az elhunyt nevét, születési és elhalálozási évét szabad ráírni.
Bauer Sándor 39 évvel ezelőtt eleven fáklyaként figyelmeztette a nemzetet a kommunista diktatúra, az orosz megszállás, a hazug politika, az elnyomás embertelenségére. Ha méltók nem lehetünk, méltatlanok ne legyünk hozzá!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.