Emlékezés Karabahra

2008. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két évtizedes fájdalma, Hegyi Karabah visszacsatolása jegyében emlékezett tegnap Azerbajdzsán a 18 évvel ezelőtti szovjetellenes nemzeti felszabadító felkelésre. Éppen a napokban járt a térségben a konfliktusban közvetítő minszki csoport küldöttsége. A GUAM (Grúzia, Ukrajna, Azerbajdzsán és Moldova) országai az Európa Tanácsban határozat elfogadását szorgalmazzák az úgynevezett jegelt konfliktusok ügyében, az Európai Parlament pedig úgy foglalt állást, hogy a Dél-Kaukázus fejlődéséhez elengedhetetlen a karabahi válság megoldása.
Húsz éve a peresztrojka hullámán Örményország felvetette a többségében honfitársai által lakott karabahi régió elszakításának kérdését, s fegyveres erőkkel kezdett érvényt szerezni törekvéseinek. A Hegyi Karabahot ősi földjüknek tekintő azeriek körében felháborodást keltett, hogy a szovjet vezetés tétlenül nézte, sőt ösztönözte a Baku által területrablónak tartott terveket. A lakosság két éven át tömegtüntetéseken követelte e kérdésben Moszkva fellépését, s a szovjet politikával szemben egyre növekvő elégedetlenség 1990 januárjában a tetőfokára hágott. Követelve a kilépést a Szovjetunióból, közel egymillióan vonultak az utcákra Bakuban és más városokban. Január 20-án éjjel a szovjet hadsereg keményen fellépett a tiltakozások ellen. Tankok vonultak be Bakuba, s itt, valamint más helyeken közel ezer halottja, illetve sebesültje volt a megtorlásnak. Azerbajdzsán népe végül 1991 októberében vívta ki a függetlenséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.