Fed-aggodalmak a recesszió miatt

2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai gazdaság mélyrepülésének esélyét növelő, aggasztó hírek érkeztek tegnap délután a tengerentúlról. Ezúttal a vártnál sokkal magasabb, 63 milliárd dolláros hiányt mutató amerikai külkereskedelmi deficit sokkolta a befektetőket, amely csaknem tíz százalékkal magasabb, mint az októberi hiány. Elemzők szerint a növekedést elsősorban a rekordméretű olajimport indokolja.
Eközben New York-i tőzsdeszakértők a recessziós félelmek ellensúlyozására a jelenleginél sokkal agresszívabb fellépést követelnek az amerikai jegybank szerepét ellátó Federal Reserve-től (Fed). Ben Bernanke, a Fed elnöke csütörtökön már egyértelműen hangot adott recessziós aggodalmainak.
– Készek vagyunk bármilyen további jelentős lépés megtételére annak érdekében, hogy a gazdasági fejlődés csökkenésének kockázatát mérsékeljük – jelentette ki Bernanke, hangsúlyozva, hogy a növekedés támogatása a jegybank elsődleges célja. A központi bank elnöke szerint „a pénzügyi helyzet továbbra is törékeny, és a munkaerőpiac kiábrándító adatai további kockázatokat jelentenek”. A tőzsdei ingadozások, a hitelválság nyomán kialakult likviditáshiány, a bankok csökkenő hitelkihelyezése, a lakóingatlan-piac összeomlása, valamint az öt százalékra növekvő munkanélküliség miatt a Fed közbelépését – ami huszonöt vagy ötven bázispontos kamatvágást jelent – egyre több szakember sürgeti. Véleményük szerint a központi bank nyílt piaci bizottságának január 30-án esedékes kamatdöntő ülésén félre kéne tenni az inflációval kapcsolatos félelmeket, és meg kellene előzni, hogy a jelzálogpiaci válság további szektorokra is átterjedhessen.
Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász, a Columbia Egyetem professzora szerint a lakosság erején felül adósodott el, így több szakértőhöz hasonlóan olyan pénzügyi ösztönzőket javasol, mint az adó-visszatérítés az alacsony jövedelmű családoknak, vagy a munkanélküli segélyek kiterjesztése, illetve olyan eszközöket, amelyekkel ellensúlyozni lehetne a fogyasztói költekezések mérséklését. Az amerikai gazdaság recesszióba süllyedésére vonatkozó vészharangot először Alan Greenspan, a Fed előző elnöke kongatta meg: véleménye szerint már tavaly novemberben ötvenszázalékos volt erre az esély. A Goldman Sachs, a Moody’s és a Merril Lynch értékelései szerint az idén egyre nagyobb valószínűséggel várható erős visszaesés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.