Az amerikai gazdaság mélyrepülésének esélyét növelő, aggasztó hírek érkeztek tegnap délután a tengerentúlról. Ezúttal a vártnál sokkal magasabb, 63 milliárd dolláros hiányt mutató amerikai külkereskedelmi deficit sokkolta a befektetőket, amely csaknem tíz százalékkal magasabb, mint az októberi hiány. Elemzők szerint a növekedést elsősorban a rekordméretű olajimport indokolja.
Eközben New York-i tőzsdeszakértők a recessziós félelmek ellensúlyozására a jelenleginél sokkal agresszívabb fellépést követelnek az amerikai jegybank szerepét ellátó Federal Reserve-től (Fed). Ben Bernanke, a Fed elnöke csütörtökön már egyértelműen hangot adott recessziós aggodalmainak.
– Készek vagyunk bármilyen további jelentős lépés megtételére annak érdekében, hogy a gazdasági fejlődés csökkenésének kockázatát mérsékeljük – jelentette ki Bernanke, hangsúlyozva, hogy a növekedés támogatása a jegybank elsődleges célja. A központi bank elnöke szerint „a pénzügyi helyzet továbbra is törékeny, és a munkaerőpiac kiábrándító adatai további kockázatokat jelentenek”. A tőzsdei ingadozások, a hitelválság nyomán kialakult likviditáshiány, a bankok csökkenő hitelkihelyezése, a lakóingatlan-piac összeomlása, valamint az öt százalékra növekvő munkanélküliség miatt a Fed közbelépését – ami huszonöt vagy ötven bázispontos kamatvágást jelent – egyre több szakember sürgeti. Véleményük szerint a központi bank nyílt piaci bizottságának január 30-án esedékes kamatdöntő ülésén félre kéne tenni az inflációval kapcsolatos félelmeket, és meg kellene előzni, hogy a jelzálogpiaci válság további szektorokra is átterjedhessen.
Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász, a Columbia Egyetem professzora szerint a lakosság erején felül adósodott el, így több szakértőhöz hasonlóan olyan pénzügyi ösztönzőket javasol, mint az adó-visszatérítés az alacsony jövedelmű családoknak, vagy a munkanélküli segélyek kiterjesztése, illetve olyan eszközöket, amelyekkel ellensúlyozni lehetne a fogyasztói költekezések mérséklését. Az amerikai gazdaság recesszióba süllyedésére vonatkozó vészharangot először Alan Greenspan, a Fed előző elnöke kongatta meg: véleménye szerint már tavaly novemberben ötvenszázalékos volt erre az esély. A Goldman Sachs, a Moody’s és a Merril Lynch értékelései szerint az idén egyre nagyobb valószínűséggel várható erős visszaesés.
Érkezik a zempléni térség legnagyobb fesztiválja
