Feszültséggel vegyes felvidéki remény

Neszméri Sándor
2008. 01. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Pozsony)
Nem félelemből fakadt, inkább csak aggodalomból, de határozottan érezhető volt a vibrálás, amely a remény és az elkeseredettség vegyületéből eredt – így értékelte az egyik dél-szlovákiai, zömmel magyarok lakta kisváros polgármestere a Pátria Rádió magyar nyelvű adásában a december 21-i eseményt, amely az egyik legnagyobb közép-európai változás a rendszerváltás óta eltelt időszakban. A polgármester nem fejtette ki az általa észlelt jelenség okait, csak utalt rá, amikor gratulált a Pátria Rádiónak a megmaradáshoz – amely szinte a határbontással azonos időben vált biztossá, miután fél éven át tartott a harc a szlovákiai magyar rádiózás fennmaradásáért.
Ha igaz, hogy az idő megszépíti a múltat, akkor valószínű, hogy a szlovákiai magyarság évek múltán a schengeni bővítés éveként emlegeti majd a 2007-es esztendőt, és feledésbe merül a Pátria megmentésére megtartott petíciós aláírás-gyűjtési akció, meg a szerkesztők sztrájkkészültsége is. És ha túléli a révkomáromi Selye János Egyetem ezt a kormányt, akkor valószínűleg arra is csak kevesen emlékeznek majd, hogy az első szlovákiai magyar állami felsőoktatási intézmény a 2007–2008-as tanévet kizárólag azért kezdhette meg és – ez idáig – vihette végig, mert a magyar államtól és alapítványoktól pénzt kapott, amit ugyan fejlesztésre szántak, de végül fenntartásra költöttek. Talán feledésbe merül az is, hogy hónapokon át hiába vártak a szlovákiai magyar diákok történelem- és földrajz-tankönyvekre, mert hogy nyomtatásukat leállította az oktatási miniszter, s arra utasította a kiadót, hogy az összes helység- és földrajzi nevet írják át magyarról szlovákra.
Persze az idő sem teljhatalmú úr, hatvanéves távlatból is könynyet fakasztott az emlékezés tízezrek szemében, amikor a felvidéki magyarság a deportálások és kitelepítések hatvanadik évfordulójára emlékezett. Legtöbb esetben szentmise keretében, ahol a megbocsátás erejéért és a lelkek megbékéléséért imádkoztak az Úrhoz az egykor meghurcoltak és leszármazottaik. Az Úr kegyelmét biztosan elnyerték, a szlovák parlamentét azonban nem sikerült: hatvan évvel az embertelenül és megbocsáthatatlanul alkalmazott kollektív bűnösség elvét immár európai uniós tagországként újra megerősítették a szlovák honatyák és kimondták a benesi dekrétumok sérthetetlenségét és érinthetetlenségét.
Feszültséggel teli lelkek köszöntötték a lehulló határokat a Felvidéken. A megalázott emberek lelke háborgott és törte meg a reménysugarakat. Meg a tudat, hogy bár az idő sok mindent megszépít, 2007-re a szlovákiai magyarság legifjabb nemzedéke is úgy emlékezhet majd, mint a háborút követő évekre őseik, hiszen immár ők is megkapták a kollektív bűnösök bélyegét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.