Rendkívüli évnek mondhatjuk az ideit élelmiszerárak szempontjából, hiszen évtizedes trend szakadt meg; a világpiacon, csak-úgy, mint Magyarországon, drasztikusan emelkedtek az élelmiszerárak – közölte Fórián Zoltán, az Agrár Európa Tanácsadó Kft. üzletág-igazgatója. Mint mondta, történelminek nevezhető fordulat állt be a világpiacon azzal, hogy a tömegélelmiszerek iránt nagyobb volt a kereslet, mint a kínálat, ezért elszabadultak az árak. A kutatóintézetek által már az év elején előre jelzett áremelkedések főként az erőteljesen fejlődő ázsiai piacok élelmiszerigényének növekedése, a mezőgazdasági termények üzemanyag- célú felhasználása, illetve egyes régiókban – így például hazánkban – a rendkívüli időjárás miatt következtek be.
Tekintettel arra, hogy az ázsiai piacok fejlődése, s így élelmiszerigényük növekedése várhatóan folytatódik, s az agrártermékek üzemanyagcélú felhasználása is tovább növekszik, az élelmiszerek áremelkedése jövőre is folytatódik – véli Fórián Zoltán. Az ágazati szakértő szerint ugyanakkor az idei drasztikus áremelkedések után a drágulás üteme előreláthatóan visszafogottabb lesz. Hasonló elemzést tett közzé a napokban az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) is, mely szerint a búza világpiaci átlagára jelenleg 50-65 százalékkal magasabb, mint egy éve, az olajos magvak 60-70 százalékkal drágultak, a rizs ára pedig 16 százalékkal ment fel egy év alatt. A baromfi ára tízéves csúcson tetőzött augusztusban, a tej a duplájára drágult. A FAO élelmiszerár-indexe szeptemberig 37 százalékkal nőtt, holott tavaly csak 9 százalékkal emelkedett. Elemzők szerint az áremelkedés jövőre is folytatódik: a búza és a szója esetében talán az ideinél kisebb mértékben, a kukorica és a rizs azonban az ideinél valószínűleg jobban fog drágulni a jövő évben. Nem derűlátóbb a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) sem, amely a következő tíz évre további mintegy ötvenszázalékos élelmiszerár-emelkedést jelez. A fejlett ipari államokat tömörítő OECD mindezt a bioüzemanyag-gyártás és a kínai, illetve indiai élelmiszerkereslet gyors felfutására és a globális felmelegedés hatásaira vezette vissza.
Fórián Zoltán szerint a bioüzemanyag-gyártók pár éven belül más növényekkel – például kínai náddal és energiafűvel – váltják le a gabonát, emellett pedig uniós döntés nyomán is növekedni fognak a vetésterületek. A drágulás viszont ennek ellenére folytatódik, az ázsiai kereslet, s a globális felmelegedés hosszabb távon hat. Vagyis a szakértő arra figyelmeztet, hogy a hazai fogyasztók is számítsanak arra, hogy az alapélelmiszerek drágulása korántsem ért véget. Rossz előjel, hogy a chicagói árutőzsdén a múlt pénteken a kukorica ára 11 éves csúcsra, a szójabab ára 34 éves rekord közelébe került.
Emlékezetes, hogy a Központi Statisztikai Hivatal legutóbbi novemberre vonatkozó adatai szerint egy éven belül az élelmiszerek fogyasztói ára összességében 11,6 százalékkal emelkedett, az agrártermékek pedig 34,4 százalékkal drágultak. Szemléletesebbek a számok, ha termékenként nézzük meg az áremelkedést: a tejtermékek és a tojás ára 15,2 százalékkal, ezen belül a tojás 23, a tej 15,9, a sajt 12,2, a vaj és vajkrém ára pedig 12,3 százalékkal drágult. Az étolajért harminc százalékkal, a különböző zöldség-gyümölcsökért pedig húsz százalékkal kellett többet fizetnünk. Miközben a liszt és dara fogyasztói ára közel hatvan százalékkal emelkedett, a kenyér ára 21,5, a péksüteményekké köze 20 százalékkal drágult. A baromfi több mint 17 százalékos drágulása mellett lényegében visszaesett az összes többi vágóállat ára. Ez főként a sertéstartókat sodorta válságos helyzetbe. Fórián szerint a négymilliós sertésállomány drasztikusan, akár felére is csökkenhet idén.
Panaszkodó gyümölcstermesztők. Az idei év a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt a vártnál rosszabb volt a zöldség-gyümölcs termesztésnek, a termelés tervezett 100-150 ezer tonnás emelkedése helyett több százezer tonnás csökkenést szenvedett el az ágazat, elsősorban az gyümölcstermesztésben – mondta az MTI-nek Mártonffy Béla, a Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója.
Betiltotta a brit kormány a Palestine Action szervezetet
