A kormánykabinet mai ülésén a projektről szóló tájékoztatót meghallgatta, amiből kiderült, hogy a megtervezés óta felvetődött városrendezési tervek nagyban megdrágítják a kivitelezést – közölte Budai Bernadett kormányszóvivő tegnapi sajtótájékoztatóján. Hozzáfűzte: a közbeszerzési eljárás jelen állása szerint nem látszik garantáltnak a többszereplős, árcsökkentő verseny, hiszen egyetlen pályázat érkezett be csupán. – Az eredetileg kitűzött határidő teljesülése legalábbis kétségesnek mondható, hiszen 2010-ig nagy valószínűséggel nem épülhet fel a negyed. Ezért a miniszterelnök javaslatára a kabinet megerősítette azt a döntést, hogy a kormánynegyed-beruházást megállítják – magyarázta a kormányszóvivő. Budai Bernadett hozzátette: egy új városközpont kialakításáról a kormány nem tett le, ezért a kormányzati negyed projektiroda 2008. december 31-ig folytatja a működését. Addig a fővárossal és a VI. kerülettel közösen kell elkészítenie azt a végleges rendezési tervet, amelyben javaslatot tesznek a terület hasznosítására és fejlesztésére, így a következő kormánynak már „csak” a megvalósításra kell koncentrálnia.
A költségekről a szóvivő azt állította, hogy az adófizetők vagyona gyarapodott.
*
Az állam ugyanis 8 és fél milliárd forintért olyan ingatlanhoz, az egykori MÁV-telekhez jutott, amelynek értéke szakértők szerint jelenleg ennek a többszöröse; ezen a területen valósulhat meg az új városközpont. Ezen túl mintegy 632 millió forintot tett ki a negyeddel kapcsolatos egyéb költségek összértéke, ami magában foglalja a közbeszerzési eljárás, a tervpályázat, az ügyvédek és a szakértők költségeit, az alkalmazottak bérét – hallhattuk a sajtótájékoztatón. – A kormányzati negyed megvalósításával kapcsolatos, a 2008-as költségvetésben betervezett 8,2 milliárd forintnak a sorsa pedig az lesz, hogy a működési költséggel csökkentett túlnyomó része megtakarítást képez – hangsúlyozta Budai.
Lapunk kérdésére, hogy melyik kormánypárt álláspontja jutott érvényre, hiszen sem Kóka János SZDSZ-elnök, sem az MSZP vezetőinek nagy része, leszámítva a Gyurcsány–Szilvásy-tandemet, nem támogatta a projekt ötletét, a szóvivő azt közölte: a kormánykabinet ülésén a szabad demokraták és szocialisták frakcióvezetője egyetértésével született meg a döntés.
Egy másik felvetésre pedig azt mondta, hogy az Országházban lévő kormányzati szervek, illetve maga a miniszterelnök is az eredeti terveknek megfelelően még ebben a ciklusban át fog költözni a jelenlegi földművelésügyi minisztérium épületébe, ahol tovább működik az agrártárca is.
Azon kérdésre, hogy kormányzati központ vagy esetleg közpark, bevásárlóközpont is lehet-e az új városnegyed területén, a kormányszóvivő úgy reagált: a projektiroda azért működik ez év végéig, mert a még nyitva maradt rendezési, közlekedési, költségvetési kérdéseket rendeznie kell, illetve alternatívát szükséges felvázolnia a területre vonatkozóan. Arra, hogy mennyibe kerül még a decemberig működő iroda az adófizetőknek, Budai nem tudott választ adni, mint ahogy arra sem, miképpen alakul annak személyzeti állománya. A szóvivő szerint a projekt megállítása nem nevezhető kudarcnak, ezért felelősöket sem keres a kormány.
– A Fidesz azt követeli a kormánytól, hogy nevezze meg a kormányzati negyed beruházásának felelőseit, és hozza nyilvánosságra, pontosan mire ment az eddig elköltött 632 millió forint – jelentette be reagálásában Szijjártó Péter. A legnagyobb ellenzéki párt szóvivője rámutatott: nem az a hír, hogy nem épül fel 140 milliárd forintért a szociális válság közepette a kormányzat kényelmét szolgáló negyed. – A hír az – folytatta –, hogy a kormány 632 millió forintot költött el a semmire, vagyis valaki vagy valakik mégis jól jártak. A Fidesz ezért határozottan követeli, hogy hozzák nyilvánosságra a pontos elszámolást, mire költötték a 632 millió forintot, kik kapták meg ezt az összeget, s ki viseli a felelősséget. Ugyanígy elvárják, hogy nevezzék meg, ki a felelős azért, hogy a kormány az ország jelenlegi helyzetében belevágott egy 140 milliárdos luxusberuházásba, ki az, aki ezt engedte, támogatta és előterjesztette. Szijjártó kitért arra, hogy a 632 millió forint több mint 2 millió ember vizitdíja és több mint hatezer fiatal egész éves tandíja. A helyzet súlyához képest nagyon komolytalan magyarázkodásnak nevezte, hogy az emberek jól jártak a 8,5 milliárdos telekvásárlással. – Több a soknál, hogy a kormány a történtek után sikerként akarja bemutatni a beruházást – hangsúlyozta a Fidesz politikusa.
A KDNP sajnálatát fejezte ki, hogy mégsem merült hullámsírba a kormány kalózhajója, ehelyett továbbra is az adófizetők pénzét rabolja. Halász Zsuzsa szóvivő kijelentette, a kormány vitorlájából a beruházók fogták ki a szelet, mert nemet mondtak a fejetlenségre, a túlerőltetett, átgondolatlan vállalkozásra, ám a hatalom mégis tovább fosztogatja az adófizetőket, hiszen még 12 hónapig működtetik közpénzből a negyed projektirodáját. A Nyugatihoz építendő új városközpont kapcsán a kereszténydemokraták szóvivője közölte: elveszett a remény arra, hogy a kormány végre az emberek mindennapi gondjaival foglalkozzon. Nyilvánvaló, hogy továbbra is ragaszkodnak luxusigényeikhez, még akkor is, amikor lassan koldussá lesz Magyarország.
Horn Gábor, a kormányzati koordinációért felelős SZDSZ-es államtitkár bölcsnek nevezte a kormány döntését. A politikus továbbra is jó ötletnek tartja a kormányzati negyed létrehozását, ám úgy vélte, most az elfogadható megoldást választotta a kabinet. Horn Gábor azt fejtegette, hogy a döntés miatt sem pártjának, sem a kormánynak nem kell rosszul éreznie magát. Szerinte a beruházásra eddig fordított 632 millió forint sem veszett kárba, mert szükség volt a terület jövőbeli hasznosíthatósága érdekében a különféle tanulmányokra, tervekre.
Herényi Károly kiemelte: a kormány nagyon nagy fába próbálta vágni a fejszéjét, de mint kiderült, se fája, se fejszéje nem volt hozzá. Az MDF frakcióvezetője úgy vélekedett, hogy a beruházás lefújásszerű felfüggesztése sajnos ismét egy tipikus példája lett az átgondolatlan, így rendre zátonyra futó kormányzati ötletelésnek. – Kérdés, hogy a kormányzat választási ígéreteinek legalább negyedét teljesíteni tudja-e 2010-ig, vagy minden a kormányzati negyed sorsára jut majd – jegyezte meg Herényi.
A főváros vezetése sajnálja a kabinet döntését. Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettes kifejtette, hogy a vegyes funkciójú beépítés jót tett volna a Nyugati pályaudvar környékének, de így lesz idő a projekt átgondolására. Hozzátette ugyanakkor: sokat akart a szarka, s nem bírta a farka.
Orbán Viktort támadja egy brüsszeli LMBTQ-fórum
