Ami a bírálóimat illeti: nincs okom megharagudni rájuk. Ők ugyanazzal a szenvedéllyel élik ezt a politikai világot, időnként vitatkozunk, s a politikának része a kritika, amit el kell fogadni, és ha jogos, meg is kell szívlelni – ezt Gyurcsány Ferenc nyilatkozta a Vasárnapi Hírek című lapnak az őt érő bírálatok kapcsán. – De azért szögezzük le, ebből a frakcióból egyetlenegy ember nem ült ki. Ugyanakkor az ellenzék már frakciótagokat veszített. Ebből a kormányból egyetlen ember nem állt fel – állította a kormányfő, hozzátéve, a szocialista párt egyetlen befolyásos, nagy irányzata nem fordult szembe politikájával. A tények azonban mást mutatnak: ebben a ciklusban Kóka János gazdasági miniszter – a hivatalos verzió szerint SZDSZ-elnöki teendői miatt – kényszerült távozni, az egészségügyi tárca korábbi vezetője, Molnár Lajos pedig személyes indokokat emlegetett, amikor felállt a bársonyszékből. Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter felmentési kérelmét Gyurcsány Ferenc elfogadta, Persányi Miklós a környezetvédelmi tárcát pedig kénytelen volt átengedni a szabad demokrata elnöki posztról épphogy lecsúszott Fodor Gábornak.
A lapnak adott interjújában Gyurcsány kitért az egészségbiztosítási törvény decemberi szavazására is. Szavaiból az derült ki, abban, hogy – dacára az előzőleg több szocialista képviselő részéről is hangoztatott kritikáknak – az MSZP-frakció egységesen felsorakozott a törvényjavaslat mellett, a frakciótagok belső meggyőződése volt a döntő. – Szerintem nem szakszervezeti vagy ellenzéki vezetők forrasztották egységbe a szocialista pártot, hanem az a belső szakmai, politikai meggyőződés, hogy jót teszünk Magyarországnak – magyarázta Gyurcsány.
Amint azt azonban a Magyar Nemzet már megírta, a december 17-i szavazás előtt Gyurcsány a „meggyőzés” szinte minden formájával élt a hezitáló szocialista képviselőkkel szemben. Karsai József például utólag úgy nyilatkozott: „ha felállok a teremben, és nemet mondok a javaslatra, akkor a környezetemben feleannyi uniós forrásra sem számíthattunk volna”. Lapunk kérdésére, hogy mindez a kormányfővel folytatott beszélgetésén derült-e ki, Karsai csak zavartan mosolygott. Egy neve elhallgatását kérő MSZP-s honatya pedig egyértelművé tette: a frakciófegyelem hatására döntött az igen szavazat mellett. Az SZDSZ teljesen üzleti alapú magánbiztosítás bevezetését célzó esetleges törekvései kapcsán a kormányfő az interjújában úgy vélekedett: „lehet ilyen célja egy kis pártnak, de nem kell ehhez támogatást adnia egy szociáldemokrata erőnek”.
Ilyet is ritkán hallani: a Chelsea edzőjét feldobta az ellenfél gólja
