Gyurcsány adventi füllentése

Belső szakmai, politikai meggyőződés vezérelte az MSZP-frakció tagjait, amikor megszavazták a több-biztosítós törvényt – állította Gyurcsány Ferenc a Vasárnapi Híreknek adott karácsonyi interjújában. A miniszterelnök az őt élesen bíráló pártokról azt mondta: az ellenzék már frakciótagokat veszített el, a szocialista képviselőcsoportból és a kormányból viszont még senki nem állt fel. A valóság: négy miniszteri poszton történt változás.

Munkatársainktól
2008. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ami a bírálóimat illeti: nincs okom megharagudni rájuk. Ők ugyanazzal a szenvedéllyel élik ezt a politikai világot, időnként vitatkozunk, s a politikának része a kritika, amit el kell fogadni, és ha jogos, meg is kell szívlelni – ezt Gyurcsány Ferenc nyilatkozta a Vasárnapi Hírek című lapnak az őt érő bírálatok kapcsán. – De azért szögezzük le, ebből a frakcióból egyetlenegy ember nem ült ki. Ugyanakkor az ellenzék már frakciótagokat veszített. Ebből a kormányból egyetlen ember nem állt fel – állította a kormányfő, hozzátéve, a szocialista párt egyetlen befolyásos, nagy irányzata nem fordult szembe politikájával. A tények azonban mást mutatnak: ebben a ciklusban Kóka János gazdasági miniszter – a hivatalos verzió szerint SZDSZ-elnöki teendői miatt – kényszerült távozni, az egészségügyi tárca korábbi vezetője, Molnár Lajos pedig személyes indokokat emlegetett, amikor felállt a bársonyszékből. Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter felmentési kérelmét Gyurcsány Ferenc elfogadta, Persányi Miklós a környezetvédelmi tárcát pedig kénytelen volt átengedni a szabad demokrata elnöki posztról épphogy lecsúszott Fodor Gábornak.
A lapnak adott interjújában Gyurcsány kitért az egészségbiztosítási törvény decemberi szavazására is. Szavaiból az derült ki, abban, hogy – dacára az előzőleg több szocialista képviselő részéről is hangoztatott kritikáknak – az MSZP-frakció egységesen felsorakozott a törvényjavaslat mellett, a frakciótagok belső meggyőződése volt a döntő. – Szerintem nem szakszervezeti vagy ellenzéki vezetők forrasztották egységbe a szocialista pártot, hanem az a belső szakmai, politikai meggyőződés, hogy jót teszünk Magyarországnak – magyarázta Gyurcsány.
Amint azt azonban a Magyar Nemzet már megírta, a december 17-i szavazás előtt Gyurcsány a „meggyőzés” szinte minden formájával élt a hezitáló szocialista képviselőkkel szemben. Karsai József például utólag úgy nyilatkozott: „ha felállok a teremben, és nemet mondok a javaslatra, akkor a környezetemben feleannyi uniós forrásra sem számíthattunk volna”. Lapunk kérdésére, hogy mindez a kormányfővel folytatott beszélgetésén derült-e ki, Karsai csak zavartan mosolygott. Egy neve elhallgatását kérő MSZP-s honatya pedig egyértelművé tette: a frakciófegyelem hatására döntött az igen szavazat mellett. Az SZDSZ teljesen üzleti alapú magánbiztosítás bevezetését célzó esetleges törekvései kapcsán a kormányfő az interjújában úgy vélekedett: „lehet ilyen célja egy kis pártnak, de nem kell ehhez támogatást adnia egy szociáldemokrata erőnek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.