Halasztják a választást

Februárig elhalasztják az eredetileg január 8-ra kitűzött pakisztáni parlamenti és helyhatósági választásokat – közölte az ázsiai ország választási bizottságának egyik magas rangú illetékese, akit az MTI idézett.

Hírösszefoglaló
2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közlése szerint a voksolás időpontja azonban nem tolódik februáron túlra. Kanvar Dilsad, a választási bizottság szóvivője mindehhez hozzátette, hogy a döntést várhatón ma hirdetik ki hivatalosan. Ugyanezen a napon – mint Iszlámábádban bejelentették – Pervez Musarraf államfő beszédet intéz a lakossághoz. Pakisztánban öt napja merénylet következtében életét vesztette Benazir Bhutto, az ellenzéki erők vezéralakja, volt kormányfő, s ennek nyomán zavargások törtek ki. Szind tartományban, Bhutto pártjának erősségében egyes hírek szerint negyven választási irodát feldúltak, és megsemmisítették a jelöltek listáját. – Január 8-án lehetetlen megrendezni a választásokat, ezért halasztják el – mondta a szóvivő. Az új dátumot szerdán teszik közzé, miután konzultálnak a pártokkal. Bhutto pártja első reagálásában azt közölte, hogy ellenez mindenféle késlekedést, de a meggyilkolt politikus környezete elismerte, hogy „az ésszerű” halasztás elfogadható lenne.
*
Bhutto pártjához hasonlóan nyilatkoztak Navaz Sarif volt kormányfő szintén ellenzéki pártjának vezetésében is az esetleges „kisebb halasztásról”. Az amerikai külügyminisztérium nehéznek minősítette a biztonsági helyzetet, de szóvivője útján azt közölte, hogy Washingtonban aggodalmat keltene a meghatározatlan idejű halasztás. Meg nem erősített információk szerint Bhutto úgy tervezte, hogy holnap dokumentumokat mutat be, amelyek azt bizonyítják, hogy a kormány megpróbálta elcsalni a választásokat.
Amerikai különleges hadműveleti erők ugrásra készen várakoznak Afganisztánban, hogy megkaparintsák vagy használhatatlanná tegyék Pakisztán nukleáris fegyvereit, amennyiben a Benazir Bhutto meggyilkolását követő helyzetben összeomlana az iszlámábádi kormányzat, vagy polgárháború törne ki – állítja a Herald napilap. Az újság úgy tudja, hogy a kommandókat önkéntes tudósok is kiegészítik a nukleáris vészhelyzetekre specializálódott szervezet részéről.
Becslések szerint Pakisztánnak mintegy 60 nukleáris fejrésze van, amelyet 6–10 különböző bázison őriznek. A fegyvereket tízezer főből álló különleges biztonsági szervezet őrzi. Washington számára a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha a pakisztáni atomfegyverek iszlamista szélsőségesek kezére kerülnek, ez indokolja a különleges helyzetekkel kapcsolatos készülődést.
Az utóbbi években a nyugati országok állítólag komoly nyomást gyakoroltak a pakisztáni elnökre, hogy az atomfegyvereket őrző szervezetekbe véletlenül se szivároghassanak be az al-Kaida emberei. A hírek szerint a szovjetek elleni afganisztáni háborúban az iszlamistákkal kapcsolatot tartó, azokat támogató pakisztáni hírszerző ügynökség nem fért hozzá a nukleáris programhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.