Közlése szerint a voksolás időpontja azonban nem tolódik februáron túlra. Kanvar Dilsad, a választási bizottság szóvivője mindehhez hozzátette, hogy a döntést várhatón ma hirdetik ki hivatalosan. Ugyanezen a napon – mint Iszlámábádban bejelentették – Pervez Musarraf államfő beszédet intéz a lakossághoz. Pakisztánban öt napja merénylet következtében életét vesztette Benazir Bhutto, az ellenzéki erők vezéralakja, volt kormányfő, s ennek nyomán zavargások törtek ki. Szind tartományban, Bhutto pártjának erősségében egyes hírek szerint negyven választási irodát feldúltak, és megsemmisítették a jelöltek listáját. – Január 8-án lehetetlen megrendezni a választásokat, ezért halasztják el – mondta a szóvivő. Az új dátumot szerdán teszik közzé, miután konzultálnak a pártokkal. Bhutto pártja első reagálásában azt közölte, hogy ellenez mindenféle késlekedést, de a meggyilkolt politikus környezete elismerte, hogy „az ésszerű” halasztás elfogadható lenne.
*
Bhutto pártjához hasonlóan nyilatkoztak Navaz Sarif volt kormányfő szintén ellenzéki pártjának vezetésében is az esetleges „kisebb halasztásról”. Az amerikai külügyminisztérium nehéznek minősítette a biztonsági helyzetet, de szóvivője útján azt közölte, hogy Washingtonban aggodalmat keltene a meghatározatlan idejű halasztás. Meg nem erősített információk szerint Bhutto úgy tervezte, hogy holnap dokumentumokat mutat be, amelyek azt bizonyítják, hogy a kormány megpróbálta elcsalni a választásokat.
Amerikai különleges hadműveleti erők ugrásra készen várakoznak Afganisztánban, hogy megkaparintsák vagy használhatatlanná tegyék Pakisztán nukleáris fegyvereit, amennyiben a Benazir Bhutto meggyilkolását követő helyzetben összeomlana az iszlámábádi kormányzat, vagy polgárháború törne ki – állítja a Herald napilap. Az újság úgy tudja, hogy a kommandókat önkéntes tudósok is kiegészítik a nukleáris vészhelyzetekre specializálódott szervezet részéről.
Becslések szerint Pakisztánnak mintegy 60 nukleáris fejrésze van, amelyet 6–10 különböző bázison őriznek. A fegyvereket tízezer főből álló különleges biztonsági szervezet őrzi. Washington számára a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha a pakisztáni atomfegyverek iszlamista szélsőségesek kezére kerülnek, ez indokolja a különleges helyzetekkel kapcsolatos készülődést.
Az utóbbi években a nyugati országok állítólag komoly nyomást gyakoroltak a pakisztáni elnökre, hogy az atomfegyvereket őrző szervezetekbe véletlenül se szivároghassanak be az al-Kaida emberei. A hírek szerint a szovjetek elleni afganisztáni háborúban az iszlamistákkal kapcsolatot tartó, azokat támogató pakisztáni hírszerző ügynökség nem fért hozzá a nukleáris programhoz.
Tovább erősödött a kiskereskedelmi forgalom
