Hiányzik a sztori

Nincs elég izgalmas sztori a magyar tőzsdepiacon, ráadásul egyre inkább szorít az adóprés, ezért külföldre vándorol a magyar befektetések egy része. Pintér Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elnöke szerint két éven belül tíz új cég érkezhet a magyar tőzsdére.

Nánási Tamás
2008. 01. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stratégiaváltást jelentett be nemrégiben a Buda-Cash Brókerház, amelynek része, hogy a környező országok fővárosaiban nyitnak irodákat. Miért kell átlépni a határokat? Nincs már idehaza elég mozdítható pénz?
– Kétségtelen, hogy a magyar lakosság körében a megtakarítások csökkenése és a fizetőképes kereslet gyengülése tapasztalható. Ám ezzel párhuzamosan gyarapszik azoknak a száma, akik az értékpapírpiacon keresnek befektetési lehetőséget. Számukra érdekesek a külföldi megoldások, ezért kell nekünk is ebben az irányban terjeszkednünk.
– A befektetők döntésében szerepet játszhat, hogy a budapesti börze felett már sokan megkongatták a lélekharangot. Van-e jövője az önálló magyar tőzsdének?
– Olyan részvénypiac nehezen tartható fenn hosszú távon, ahol mindössze négy-öt papírban van igazán fantázia. A vezető cégeket a börze szereplői már stabilan felértékelték, árfolyamuk – a tőzsdemutatóval (BUX) együtt – egy behatárolható sávban mozog. A kisbefektetők általában abban a hiszemben lépnek a piacra, hogy a banki kamatoknál jóval több hasznot kapnak a pénzükért. Ehhez pedig új növekedési sztorikra van szükség, például több új nyilvános társaságra, mert az emberek már unják a vezető sztárpapírokat. A Budapesti Értéktőzsdéről (BÉT) hiányzik például egy mezőgazdasági profilú vállalkozás, vagy kellene még egy gyógyszercég és egy kereskedőtársaság is. Tartom a többi brókerház vezetőjével is a kapcsolatot, s látom, hogy mindenki próbál tőzsdére csábítani új cégeket. Emiatt gondolom, a következő két évben tíz új szereplője lehet a pesti börzének. Ebből két-három céget mi szeretnénk bevinni a piacra. Jelöltjeink között kis- és közepes társaságok vannak, amelyek éves árbevétele 10 és 25 milliárd forint között mozog.
– Időről időre hallani lehet arról, hogy új cégek jelennek meg a tőzsdén, ehhez képest a gazdasági tárca börzére lépést segítő támogatása az idén nagyrészt a kasszában maradt. Mi az oka a potenciális jelöltek távolmaradásának?
– Szemléletváltás szükséges ahhoz, hogy a vállalatvezetők belássák: megéri a nagyobb verseny és kockázatvállalás cserébe azért, hogy friss tőkeinjekciót kapjon a cég, méghozzá a banki hitelekhez képest összehasonlíthatatlanul jobb feltételek mellett. Viszont a tőzsdére lépés ára a nyílt társaság: mások is beleszólhatnak a stratégiába, jöhet egy váratlan felvásárlás is, és persze a börzén a jelenlét költséggel jár. A nyílt társaságok ráadásul nem titkolhatnak el semmit. Az a cég, ahol adót csalnak, zsebből fizetik az embereket, messze nem érett arra, hogy tőzsdére vigyék.
– Míg a kis- és közepes tőkeerejű cégek húzódoznak a parkettre lépéstől, a bent lévők papírjai iránt a kisbefektetők komoly érdeklődést mutatnak. Ezt tükrözi az is, hogy tavaly e részvények mozgását összesítő Bumix az általános tőzsdemutatónál jobban emelkedett.
– Igen, mert a befektetők egy része a kis papírokban keres kalandot, ugyanakkor egyre többen fordulnak izgalmakért a külföldi piacok felé. Varsóban, Pozsonyban vagy Bukarestben például mindig érdemes áldozni egy-egy új tőzsdei bevezetésre, hiszen emberemlékezet óta nem volt arra példa, hogy egy frissen debütáló részvény ne emelkedéssel kezdje a pályafutását. Befektetés szempontjából is érdemes már régióban gondolkodni, s eszerint intézni a pénzügyeinket.
– A régiós befektetésekhez pedig jobban illene egy régiós tőzsde, ami ismét megkérdőjelezi a hazai börze jövőjét…
– Tény, hogy a mi ügyfeleink-nek könnyebbséget jelentene, ha olyan börzén üzletelnének, ahol egyszerre mindent elérnek. Nekünk is megérné, ha csak egy helyen vásárolnánk tagságot, s csak egyszer fizetnénk be az ezzel kapcsolatos díjakat. Két-három olyan tőzsde is akad a térségben, amelyeket stratégiai szempontból érdemes volna egyesíteni. Egy ilyen lépésbe viszont a jelenlegi tulajdonosi körök nem mennének bele, ezt csak egy kívülről érkező befektető tudná – felvásárlás útján – megoldani.
– A magyar befektetők általában kockázatkerülők. Az emberek többségének a tőzsde világa egyfajta úri huncutság. A brókereké még inkább az, s ezt a vélekedést a korábbi cégcsődök is táplálták. Véget ért ez az időszak?
– A magyar piacon már tíz éve a múlté az az őskorszak, amikor az ügyesebbek betegre keresték magukat, ám a szabályozás hiányosságai miatt hangos botrányoktól sem volt mentes a piac. A konszolidáció időszaka egyrészt szűkítette az elérhető haszon mértékét és a befektetők mozgásterét, másrészt megtanította az embereket arra, hogy nem elég kockás papíron vezetni a nyilvántartásokat, ez az ügy komolyabb ennél. Az értékpapírtörvény megszületése abban is segített, hogy a magyar tőzsde – például a BUX napi esésének korlátozásával – elfogadható védelmet élvezzen a nemzetközi piacok összeomlásával szemben. Ma már a pesti börze kiszámítható, a forgalom 90-95 százalékát tíz brókercég adja, felvásárlásra, fúzióra nincs köztük esély, így erősorrendjükben a közeljövőben nagy mozgás nem várható.
– Úgy tűnik azonban, hogy a konszolidáció egymagában kevés a hazai kisbefektetők meggyőzéséhez. Mi lehet számukra a varázsszó?
– Hazánkban a polgárok tíz százaléka rendelkezik megtakarításokkal, közel harmaduk fektet részvényekbe. Úgy vélem, a kisbefektetők részesedése a többszörösére is feltornázható lenne a BÉT-en, ám ehhez alkalmazni kell a nyugaton bevált vagyonkezelési megoldásokat. Az emberek közvetve szívesebben részt vesznek a tőzsdei ügyletekben, csak legyenek, akik döntenek helyettük, s átvállalják a felelősséget. A jövő egyik útja az, hogy ügynökök kínálják – a biztosításokhoz hasonlóan – a befektetési alapokat, vagyonkezelési konstrukciókat. Persze mindez csak akkor működik, ha befektetőbarát lesz a hazai adózás. Nálunk a társasági adó és az szja mellé még a 25 százalékos osztalékadót is kivetette a kormányzat, miközben Szlovákiában az egykulcsos, 19 százalékos közteher kifizetése után haza lehet vinni a nyereséget. Nem beszélve Ciprusról, ahol egyes cégtípusnál mindössze 10 százalék az adó. Kisebb elvonással egy rakás pénzre tehetne szert a magyar állam, így azonban megéri odakint céget alapítani, netán offshore társaságba pumpálni a befektetésre szánt összeget. Ez az az állapot, ami nem jó az országnak, s nem jó senkinek sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.