Ismét magyar a Buszesz

Másfél évtized után ismét hazai tulajdonosa lesz hazánk legrégebbi erjedésipari cégének. Az üdítőitalt, ásványvizet és ecetet gyártó Buszesz komoly változás előtt áll: az új tulajdonos Albertirsán tervez több milliárd forintos zöldmezős beruházást, de jelenlegi óbudai telephelyét is fejleszteni fogja.

Bodacz Péter
2008. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Erjedésipar másfél évszázada. A Buszesz a főváros legrégebbi erjedésipari cége. Gyökerei 1853-ig nyúlnak vissza, amikor a szesz- és élesztőgyártással foglalkozó vállalkozás megkezdte a termelést a mai Corvin mozi helyén, Gschwindt Mihály alapításával. A cég 1908–10 között szesz- és élesztőgyártását Budafokra, likőrgyártását a IX. kerületi Ipar utcába költöztette. A kiegyezés évében 1867-ben létrejött egy másik vállalkozás is Óbudán, Leipziger Vilmos alapításával. Az Első Óbudai Szeszégető és Finomító Részvénytársulat néven működő gyárban a szeszgyártás rövidesen kiegészült cukor- és ecetgyártással is. Ez volt akkor az ország legnagyobb ecetgyártó üzeme, s itt van ma a Buszesz székhelye és gyára. A két cég története 1946-ban fonódott össze, ekkor államosították és vonták össze a magyar erjedésipart. 1971-től aztán a Szeszipari Vállalatok Trösztjének egyik vállalataként Budapesti Szeszipari Vállalat néven működött az óbudai üzem, s már üdítőitalt is gyártott. A Buszesz 1992-ben alakult részvénytársasággá, amelynek többségi tulajdonosa az osztrák Mautner Markhof konszern lett. A termékpaletta három évvel később kibővült az ásványvízzel. Napjainkban legfontosabb tevékenysége az ecetgyártás és -palackozás, emellett a társaság szénsavas üdítőitalokat gyárt, bérpalackozást vállal, továbbá Magyarországon kizárólagos joggal forgalmaz nemzetközileg ismert, márkás terméket. (Forrás: www.buszesz.hu)


Másfél évtizednyi osztrák tulajdonlás után ismét hazai vállalkozó kezében van Magyarország egyik legnagyobb múltú, 150 évre visszatekintő élelmiszer-ipari vállalata, a Buszesz Zrt. Az ecetet, energiaitalt, szénsavas üdítőt és ásványvizet előállító, korábban Budapesti Szeszipari Vállalat néven működő cégtől azért vált meg az M. M. AG, mert az óbudai üzemet kinőtte a vállalkozás, az osztrák befektető viszont nem kívánt áldozni a bővítésre. Az új tulajdonos Queen Drinks azonban igen, igaz, nem az idő közben túlzsúfolttá vált III. kerületben, hanem Albertirsán.
Zentai László, a Buszesz vezérigazgatója érdeklődésünkre közölte, a többmilliárdos zöldmezős beruházás helyszínéül azért az alföldi településre esett a választás, mert ott kiváló minőségű víz található, ráadásul a beruházónak már van helyi érdekeltsége. Az igazgató szavai szerint a Buszesz költözésére a beruházás végezetéig még néhány évet biztosan várni kell, ám addig az óbudai üzemben 250 milliós fejlesztést hajtanak végre a fokozódó piaci igények kielégítése miatt.
Zentai a tranzakció mértékéről nem nyilatkozott, ám azt elmondta, hogy az új tulajdonosok már döntöttek az említett többelemű átfogó fejlesztési program megvalósításáról és egy külpiaci offenzíváról is. A cégcsoport a fejlesztéseket követően jövőre több mint egymilliárd forint árbevétel-növekedéssel kalkulál.
Termékeink fő megrendelői a közepes és nagyobb élelmiszeráruház-láncok, akik között van olyan, amely saját néven hozza forgalomba üdítőinket és ásványvizünket. Ezek, csakúgy mint az óriáscégek uralta piacon is életképes Queen üdítőitalok és a Watt energiaital a költözés után is megmaradnak, mivel a továbbiakban is adott lesz a gyártáshoz elengedhetetlen, kiváló minőségű víz Albertirsán – fogalmazott az igazgató, aki hozzátette: az ugyancsak általuk palackozott Óbudai Gyémánt ásványvíz a termelés helyének megváltozása miatt nem marad meg, de annak ásványi összetételével közel azonos albertirsai vízzel pótolni tudják a terméket. Mint az igazgató fogalmazott, természetesen nem hagynak fel másik fő termékük, az ecet gyártásával sem, ezen a téren ugyanis a Buszesz a legnagyobb az országban, mintegy 80 százalékos piaci részesedéssel.
A cég 80 alkalmazottjának sorsát firtató kérdésünkre Zentai László közölte: a költözés tervezett időpontja nagyjából egybeesik a munkaerő-állomány egy részének nyugdíjaskorba lépésével, ám a cég fővárosi dolgozóinak szállítására mindenképp megoldást fognak találni, így nem fenyegeti őket az utcára kerülés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.