Feltételesen kiszabadult tegnap hajnalban a Budapesti Fegyház és Börtön Kozma utcai épületéből a körmendi gyermekgyilkosság miatt tizenhárom évi szabadságvesztésre ítélt, de csak kilenc évet raboskodó Tánczos Gábor. Luxusautók és kilenc testőr várta a 29 éves férfit, akit a körmendi lakótelepi lakásához szállították.
Lapunk tudósítója a sajtó több munkatársával együtt a fővárosi büntetés-végrehajtási intézetnél várta tegnap Tánczos Gábor szabadulását. Hajnali négy óra után autókonvoj tűnt fel a Kozma utcában, elől egy hatalmas, fekete Mercedes, utána egy BMW, mögötte egy szintén Mercedes típusú terepjáró, majd egy rendőrségi járőrkocsi. Az autók az újságírók mellett lassítottak, majd elhaladtak a börtön bejárata előtt, és továbbmentek a Kozma utcában. A riporterek erre kocsijaikba ugrottak, és az autóhad után igyekeztek. Amikor a luxusautók a Kozma utca egyik kereszteződéséhez értek, hirtelen 180 fokos fordulatot vettek, és az ellenkező irányba, nagy sebességgel elviharzottak. Volt olyan sajtós, aki utánuk hajtott, de legtöbben lemaradtak a szabadulás pillanatairól. A rendőri kísérettel előadott átverésre – úgy hírlik – azért volt szükség, mert a „sztorit” az elítélt és védője eladta valamelyik kereskedelmi médiumnak.
A bohózat Körmenden folytatódott. A panelház előtt tudósítók tömege várta Tánczos Gábor megérkezését. A szabadulóra kilenc testőr vigyázott, vitte utána a csomagjait második emeleti lakásáig, ahol Tánczost édesanyja fogadta. A korábban igencsak közlékenynek mutatkozó és szívesen szereplő fiatalember most hátat fordított a kameráknak, csak néhány szót volt hajlandó mondani, mielőtt belépett a házba. Elmondása szerint vegyes érzelmekkel pillantotta meg újra a Körmend táblát. – Történt ami történt, műveltek az emberrel, amit műveltek, nem feltétlenül csak jót – jegyezte meg. A testőrök jelenlétét Tánczos Gábor azzal magyarázta, „Vannak olyan körök, akik az ügy mögött álltak, akiknek érdekük lehet bármi áron is megakadályozni az igazság kiderítését.” Utalt arra, hogy édesanyját korábban többször is bántalmazták, és egy bulvárlap újságíróját is megverték a róla írt cikkei miatt.
A férfi édesanyja, Tánczos Istvánné néhány napja az MTI-nek azt mondta, hogy egyenes gerinccel és felemelt fővel végig mernek majd menni Körmend utcáin, nincs mitől tartaniuk, az ő fiától sem kell félnie senkinek. Csaknem egyórás várakozás után Tánczos Gábor ügyvédje, Somos Zoltán is válaszolt az újságírók kérdéseire Körmenden. Elmondta, ügyfelének az a szándéka, hogy külföldre távozik, és ott próbál új életet kezdeni. Erre állítása szerint védencének van lehetősége, hiszen útlevelet ugyan nem kaphat, de személyi igazolvánnyal rendelkezhet, és ennek birtokában az Európai Unión belül utazhat. Somos közölte azt is, hogy megkeresi Tánczos Gábor kijelölt pártfogóját, akit arról tájékoztat, hogy szerinte az is elegendő, ha a fiatalember telefonon tartja majd vele a kapcsolatot. – A pártfogói felügyelet célja nem az ellenőrzés, hanem annak segítése, hogy ügyfele vissza tudjon illeszkedni a társadalomba – magyarázta Somos. Kérdésre válaszolva az ügyvéd szólt arról is, hogy Tánczos Gábort most is az ügye foglalkoztatja a leginkább, az autóban is végig szinte csak erről beszéltek. Céljuk, hogy megszerezzék és újra áttekintsék az ügy összes iratát, ezután pedig, ha olyan újabb tény vagy adat vetődne fel, akár perújrafelvételt is kérhetnek. Az ügyvéd szerint több magánnyomozó iroda is jelezte, hogy szívesen bekapcsolódna az eset ismételt átvizsgálásába.
Ismeretes: Tánczos Gábor a Legfelsőbb Bíróság 2002 februárjában kihirdetett jogerős ítélete szerint 1998-ban Körmenden megölt egy 11 éves kislányt. A Vas Megyei Bíróság 1999-ben nem jogerősen 14 évi szabadságvesztésre ítélte, de a Legfelsőbb Bíróság (LB) megalapozatlanság miatt hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet. A megyei bíróság 2001-ben ismét kimondta Tánczos bűnösségét, de ezúttal 13 évet szabott ki, amelyet az LB végül jogerőre emelt. A férfi védője szerint ügyfele nem kapta meg a magyar bíróságoktól a tisztességes eljárást, ezért a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordult. Ott azonban panaszát elutasították.
Több százmilliós vagyont halmoztak fel a Tisza politikusai
