Martha Nierenberg az ítélőtábla döntését követően csalódottságának adott hangot, mondván, hogy a magyar igazságszolgáltatás ismételten elmulasztott egy lehetőséget arra, hogy jóvátegyen egy történelmi igazságtalanságot. Hillary Clinton, az amerikai elnökjelöltségért versenybe szálló demokrata párti szenátor erről szóló – immár második – levelét már kedden elküldte Göncz Kinga külügyminiszternek, kérve: a Fővárosi Ítélőtábla döntésétől függetlenül szorgalmazza a festmények visszaadását. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója úgy fogalmazott, hogy örül a döntésnek, de nyilatkozatával megvárja, hogy az intézmény hivatalosan is megkapja a Fővárosi Ítélőtábla döntéséről szóló végzést.
A jelenlegi állás szerint nyolc a Szépművészeti Múzeumban – köztük a képünkön látható Lucas Cranach Az angyali híradás Joachimnak – őrzött festmény, továbbá a Nemzeti Galériában fellelhető három alkotás marad nálunk.
*
Mint ismeretes, a Fővárosi Ítélőtábla az 1973-as magyar–amerikai vagyonjogi egyezményre hivatkozva utasította el az örökösök keresetét. Ez az egyezmény volt hivatott rendezni az amerikai állampolgároknak a magyarországi államosítás, kisajátítás miatti igényeit. A csaknem másfél évtizede elkezdődött egyezkedés, és a tíz éve különböző bíróságokon folyó per tárgya az az egykor Herzog Mór Lipót tulajdonában volt tíz festmény, amelyet unokája, Martha Nierenberg követelt vissza a magyar államtól, illetve a Szépművészeti Múzeumtól és a Magyar Nemzeti Galériától. A festményeket a nácik rabolták el, a műtárgyak az ötvenes években kerültek a Szépművészeti Múzeumba és a Magyar Nemzeti Galériába. Martha Nierenberg 1999 októberében indított polgári peres eljárást, hogy az egykor nagyapja tulajdonát képező műtárgyakat visszaszerezze. A Fővárosi Bíróságon 2000-ben első fokon pert nyert, az ügyben másodfokon eljáró Legfelsőbb Bíróság viszont 2002-ben megalapozatlanságra hivatkozva hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és új per lefolytatására kötelezte az Fővárosi Bíróságot. A megismételt perben 2005 decemberében hozott ítélet ellen mindkét fél fellebbezett. A Martha Nierenberg által visszakövetelt képek közül – bírósági ítélet alapján – mindössze egy festményt, Munkácsy Mihály Krisztus fehér lepelben című alkotását adták vissza az örökösnek. Jelenleg nyolc a Szépművészetiben és három a Nemzeti Galériában őrzött mű, köztük El Greco, idősebb Lucas Cranach és Courbet alkotásairól született jogerős bírósági döntés.
Brussels LGBTQ Forum Attacks Viktor Orban
