Itt maradnak a festmények

Jogerősen a magyar államnak ítélte tegnap meghozott döntésében a Fővárosi Ítélőtábla azokat a festményeket, amelyek visszaadását a híres műgyűjtő, Herzog Mór Lipót leszármazottai követelték. Varga Tamás, az örökösök jogi képviselője közölte, hogy a Herzog család nemzetközi jogi fórumon folytatja a küzdelmet.

Munkatársunktól
2008. 01. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Martha Nierenberg az ítélőtábla döntését követően csalódottságának adott hangot, mondván, hogy a magyar igazságszolgáltatás ismételten elmulasztott egy lehetőséget arra, hogy jóvátegyen egy történelmi igazságtalanságot. Hillary Clinton, az amerikai elnökjelöltségért versenybe szálló demokrata párti szenátor erről szóló – immár második – levelét már kedden elküldte Göncz Kinga külügyminiszternek, kérve: a Fővárosi Ítélőtábla döntésétől függetlenül szorgalmazza a festmények visszaadását. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója úgy fogalmazott, hogy örül a döntésnek, de nyilatkozatával megvárja, hogy az intézmény hivatalosan is megkapja a Fővárosi Ítélőtábla döntéséről szóló végzést.
A jelenlegi állás szerint nyolc a Szépművészeti Múzeumban – köztük a képünkön látható Lucas Cranach Az angyali híradás Joachimnak – őrzött festmény, továbbá a Nemzeti Galériában fellelhető három alkotás marad nálunk.
*
Mint ismeretes, a Fővárosi Ítélőtábla az 1973-as magyar–amerikai vagyonjogi egyezményre hivatkozva utasította el az örökösök keresetét. Ez az egyezmény volt hivatott rendezni az amerikai állampolgároknak a magyarországi államosítás, kisajátítás miatti igényeit. A csaknem másfél évtizede elkezdődött egyezkedés, és a tíz éve különböző bíróságokon folyó per tárgya az az egykor Herzog Mór Lipót tulajdonában volt tíz festmény, amelyet unokája, Martha Nierenberg követelt vissza a magyar államtól, illetve a Szépművészeti Múzeumtól és a Magyar Nemzeti Galériától. A festményeket a nácik rabolták el, a műtárgyak az ötvenes években kerültek a Szépművészeti Múzeumba és a Magyar Nemzeti Galériába. Martha Nierenberg 1999 októberében indított polgári peres eljárást, hogy az egykor nagyapja tulajdonát képező műtárgyakat visszaszerezze. A Fővárosi Bíróságon 2000-ben első fokon pert nyert, az ügyben másodfokon eljáró Legfelsőbb Bíróság viszont 2002-ben megalapozatlanságra hivatkozva hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és új per lefolytatására kötelezte az Fővárosi Bíróságot. A megismételt perben 2005 decemberében hozott ítélet ellen mindkét fél fellebbezett. A Martha Nierenberg által visszakövetelt képek közül – bírósági ítélet alapján – mindössze egy festményt, Munkácsy Mihály Krisztus fehér lepelben című alkotását adták vissza az örökösnek. Jelenleg nyolc a Szépművészetiben és három a Nemzeti Galériában őrzött mű, köztük El Greco, idősebb Lucas Cranach és Courbet alkotásairól született jogerős bírósági döntés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.