Játszmák az állami föld körül

A huszonnegyedik órában vagyunk, sürgősen egyezségre kell jutni a földbirtok-politika alapvető kérdéseiben – jelentette ki többször is tavaly Gráf József agrárminiszter. Ez ügyben lényegében semmilyen előrelépés nem történt, miközben a kérdés tényleg égető, hiszen 2011-ben lejár az uniótól kapott moratórium, amivel a hazai termőföldtől távol tarthatjuk a nyugat-európai tőkés befektetőket. Koncepció és egyezség helyett az agrárkormányzat több lépéssel is kimondatlan célját, a nagybirtokrendszer kialakulását segítette elő.

Dénes Zoltán
2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a kormánypártok s a birtokpolitika legfőbb felelőse, Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter kettős agrárpolitikát folytattak: egyrészt a nehezen körülhatárolható „agrárbékét” féltették a földkérdés felmerülésekor, másrészt folyamatos próbálkozásokat tettek arra, hogy kielégítsék a volt termelőszövetkezeteket megszerző tulajdonosi körök igényeit.
Ugyanakkor érdemes visszatekinteni, mert nem volt ez másképp a jelenlegi választási ciklus kezdetén sem. Bár a 2006-os választási kampány idején még tagadták a tömeges állami földeladások tervét, a szerkesztőségünk birtokába került dokumentumok szerint a szaktárca, illetve az állami tulajdonban lévő földek felett rendelkező Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) már 2006 augusztusában a földek nagyarányú és gyors eladását lehetővé tevő szabályokon dolgozott. Egy, a minisztériumból kiszivárogtatott dokumentumból ugyanis kiderült, hogy a termőföldeladások felgyorsítása érdekében az NFA – a tárca egyetértésével – egy olyan földtörvény-módosító javaslat megszületését támogatta, amellyel elővásárlási jogot biztosítottak volna a földeket bérlő cégeknek. A módosító indítványt három szocialista képviselő be is nyújtotta, ám az azóta lemondott Kis Zoltán szabad demokrata országgyűlési képviselő tartózkodása miatt az indítvány már a mezőgazdasági bizottság ülésén megbukott.
Az első – az agrárminiszter megfogalmazása szerint – agrárbékét veszélyeztető lépés tehát éppen a tárca tudomásával történt. Egyébként a módosítást benyújtó Herbály Imre, Magda Sándor, Karsai József, Zatykó János és Godó Lajos szocialista képviselők a helyben lakás követelményének eltörlését, a maximálisan birtokolható termőföldmennyiség növelését, illetve az elővásárlási jog kiterjesztését javasolták a cégek, illetve azok helyben lakó tulajdonosai számára is.
A nagy állami földek értékesítésének másik módszere, hogy az NFA bevezette az úgynevezett értékesítési egységet. Ez lényegében azt jelenti, hogy a különböző helyrajzi számon szereplő, gyakran nem is ugyanahhoz a településhez tartozó termőföldterületeket összevonva kínálják föl egy-egy földértékesítési pályázat során. Így 150-200 hektárnyi földet hirdetnek meg egyben, esetenként százmillió forintot meghaladó áron, amivel a kistermelőket elvágják a földvásárlás lehetőségétől. E gyakorlat igen jól működött. Tavaly viszont „porszem került a gépezetbe”, mivel egy újfehértói pályázat esetében a meghirdetett területre éppen a helyben lakó gazdák adták a legjobb ajánlatot, ám hiába. Mint azóta lapunk kiderítette, Benedek Fülöp, a földművelésügyi tárca szakállamtitkárának közbenjárására érvénytelenítették e pályázatokat egy helyi cég érdekében, amelynek részvényesei és vezetői szintén pályáztak a földekre. A tárca előbb az NFA döntéseként interpretálta az esetet, majd cikkeink nyomán elismerte, hogy maga adott erre utasítást. Később pedig kiderült, hogy a szakállamtitkár csak a kedvezményezett cég képviselőivel találkozott az érintettek közül, s a találkozást követően utasították a jogszabályoknak mindenben megfelelő, nyerteseket már kihirdető pályázat érvénytelenítésére az NFA-t. A tárcának az ügyben felelősségre vonást kellett volna kezdeményeznie, vagy legalább vizsgálódnia, ehelyett Benedek Fülöp szakállamtitkárt a tegnap óta működő Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. földügyekkel foglalkozó vezérigazgató-helyettesévé nevezték ki.
A politikai jászmák korántsem értek véget azzal, hogy a tárca hallgatólagos hozzájárulásával engedélyezi a NFA-nak a birtokpolitika szellemével és irányelveivel ellentétes értékesítési egységek használatát. Tavaly – többek között a nagyüzemi lobbi törvénymódosító javaslata nyomán – ismét parázs vitákat váltott ki az érdekvédelmi szervezetek körében a földkérdés. Ekkor Gráf József agrárminiszter ígéretet tett arra, hogy egy konszenzuson alapuló törvénymódosítást igyekeznek előkészíteni. Több kijelentéséből pedig arra lehetett következtetni, hogy nem adják meg a cégeknek a lehetőséget arra, hogy termőföldet vásárolhassanak. Év végére azonban e vélemény változott, s hivatkozva az állattartók egyébként ténylegesen válságos helyzetére a miniszter már egyértelmű utalásokat tett arra, hogy a földvásárlás lehetőségét 2008-ban már meg kívánják teremteni a társaságok számára is.
E miniszteri nyilatkozat éppen egy olyan időszakban született, amikor a parlamenti pártok ötpárti tárgyalásokat kezdtek szakértői szinten a termőföldkérdésről. Az ötpárti kerekasztal-tárgyalások érdekessége, hogy azt nem a témáért felelős agrárminiszter hívta össze, hanem Herbály Imre szocialista képviselő. A tárgyalásoktól végig távol maradó miniszter pedig kvázi megelőlegezte a megbeszélések sikertelenségét, amikor egy lapinterjúban kijelentette, hogy a törvényt a szakmai szervezetek, illetve az ellenzék egyetértése nélkül is módosítani fogják, mégpedig az idén tavasszal. Végül az ötpárti egyeztetést is teljesen ellehetetlenítették, hiszen a tárgyalások kellős közepén módosítottak a földtörvényen, mégpedig a volt téeszek tulajdonosainak egyértelmű hatására, lehetőséget adva arra, hogy a kft.-vé vagy részvénytársasággá alakult termelőszövetkezetek 1994 előtti földtulajdonát – az azóta fennálló tilalmat feloldva – megszerezhessék az utódcégek.
Ezzel egy újabb kiskaput nyitottak a cégek földszerzése érdekében, hiszen nem szabták meg feltételként azt, hogy a földeket csak a jogutód birtokolhatja, s azt nem adhatja tovább, ezért információink szerint már most megindultak a nagyarányú felvásárlások. E törvénymódosítás elfogadása után a legnagyobb ellenzéki párt, illetve a kereszténydemokraták egyaránt jelezték, hogy a további tárgyalásoknak csak úgy lehet értelmük, ha a kormány földeladási moratóriumot hirdet, és semmilyen további önálló akcióba nem kezd a földkérdés ügyében – vagyis lényegében megszakadtak a tárgyalások, úgy, ahogyan arra az agrárminiszter maga is számított, s amiért a kormánypártok mindent meg is tettek. Ennek alapján az agrárminiszter nyugodtan kijelentheti: a megegyezésre semmilyen lehetőséget nem lát, s emiatt van esély arra is, hogy a kormány tavasszal további egyeztetések nélkül változtat a földtörvényen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.