Lavrov
Szergej Lavrov Magyar Nemzenek adott interjúja bejárta a világsajtót

Katasztrófaturizmus. A magyar Külügyminisztérium tegnapelőtti figyelmeztetése ellenére 180 magyar turista közül 88 vállalta az utazást Kenyán keresztül Zanzibárba. Az egyik szervezőiroda nyilatkozatot is aláíratott, amelyben mindenki saját felelősségére vállalta az utazást. A külügyi tárca szerda délután adta ki korábbi ajánlásával homlokegyenest ellenkező figyelmeztetését, és a legveszélyesebb, az első kategóriába sorolta Kenyát a zavargások miatt.
Egymillió tüntetőt várt Kenya fővárosába Raila Odinga ellenzéki elnökjelölt arra a tömegdemonstrációra, amelyet végül le kellett fújni a kivezényelt rendőrök kemény fellépése miatt. A Kenya fővárosában összesereglő tömeget könnygázzal és vízágyúkkal oszlatta szét, Odinga pártja, a Narancs Demokratikus Mozgalom ezután kérte a demonstrálókat a távozásra, hozzátéve, hogy a tüntetést öt nap múlva megtartják ugyanott, a nairobi Uhuru (Szabadság) parkban.
A kelet-afrikai országban azután törtek ki a zavargások, hogy a december 27-én tartott elnökválasztáson Mwai Kibaki államfő győztesnek kiáltotta ki magát, és újra elfoglalta hivatalát. Az ellenzék szerint a a hatalomban lévő államfő meghamisította a választási eredményeket. Amos Wako kenyai főügyész független vizsgálóbizottság felállítását rendelte el a választás jogszerűségének megállapítására. Az elharapózó erőszak több mint 340 halálos áldozatot követelt, közel százezer ember földönfutóvá vált. A villongásokat csitítandó koalíciós kormány megalakítására szólította fel a helyi pártokat Condoleezza Rice, az Egyesült Államok külügyminisztere és Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. A konfliktusban közvetítői szerepét felajánlva Nairobiba érkezett Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán érsek és John Kufuor, az Afrikai Unió elnöke is. – Mwai Kibaki elnök megnyugvásra hív fel, és kész bárkivel és bármikor tárgyalóasztalhoz ülni, de Nairobinak nincs szüksége külső közvetítésre vagy békefenntartó erők beavatkozására – jelentette ki Alfred Mutua kormányszóvivő.
A most felszínre tört erőszak jó fokmérője a Kibakival szemben az elmúlt öt évben felgyülemlett elégedetlenségnek. A régi-új elnök első, 2002-es megválasztása a népszerűtlen Daniel arap Moi 24 éves uralmának vetett véget, az akkori nemzeti eufória azóta elolvadt. A jelenlegi konfliktus etnikai színezete másfelől Ruandát és az ott elkövetett népirtást idézi, szakértők szerint azonban a béke a politika akaratán múlik. Afrikában a politika nyíltan rájátszik a törzsi kötelékekre, a törésvonalak mélyítésével pedig egyre csak gerjeszti a a feszültséget az egyre elszegényedő nép körében. Kibaki az egyébként stabil demokráciának számító Kenyában rendkívül nagy befolyással bíró kikuju törzsből származik, a kikujukkal szemben álló luók viszont azzal vádolják ellenfelüket, hogy kisajátítja a politikai és a gazdasági hatalmat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.