Kenya: Ruanda emléke kísért

A kenyai ellenzék lefújta tiltakozó megmozdulását, miután a kivezényelt rendőri erők könnygázzal és vízágyúkkal vették üldözőbe az összegyűlő tömeget Nairobiban. A decemberi elnökválasztáson győztes Mwai Kibaki elnök újraválasztása nyomán kitört zavargások miatt a nemzetközi közösség koalíciós kormány megalakítására szólított fel.

Munkatársunktól
2008. 01. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katasztrófaturizmus. A magyar Külügyminisztérium tegnapelőtti figyelmeztetése ellenére 180 magyar turista közül 88 vállalta az utazást Kenyán keresztül Zanzibárba. Az egyik szervezőiroda nyilatkozatot is aláíratott, amelyben mindenki saját felelősségére vállalta az utazást. A külügyi tárca szerda délután adta ki korábbi ajánlásával homlokegyenest ellenkező figyelmeztetését, és a legveszélyesebb, az első kategóriába sorolta Kenyát a zavargások miatt.


Egymillió tüntetőt várt Kenya fővárosába Raila Odinga ellenzéki elnökjelölt arra a tömegdemonstrációra, amelyet végül le kellett fújni a kivezényelt rendőrök kemény fellépése miatt. A Kenya fővárosában összesereglő tömeget könnygázzal és vízágyúkkal oszlatta szét, Odinga pártja, a Narancs Demokratikus Mozgalom ezután kérte a demonstrálókat a távozásra, hozzátéve, hogy a tüntetést öt nap múlva megtartják ugyanott, a nairobi Uhuru (Szabadság) parkban.
A kelet-afrikai országban azután törtek ki a zavargások, hogy a december 27-én tartott elnökválasztáson Mwai Kibaki államfő győztesnek kiáltotta ki magát, és újra elfoglalta hivatalát. Az ellenzék szerint a a hatalomban lévő államfő meghamisította a választási eredményeket. Amos Wako kenyai főügyész független vizsgálóbizottság felállítását rendelte el a választás jogszerűségének megállapítására. Az elharapózó erőszak több mint 340 halálos áldozatot követelt, közel százezer ember földönfutóvá vált. A villongásokat csitítandó koalíciós kormány megalakítására szólította fel a helyi pártokat Condoleezza Rice, az Egyesült Államok külügyminisztere és Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. A konfliktusban közvetítői szerepét felajánlva Nairobiba érkezett Desmond Tutu Nobel-békedíjas dél-afrikai anglikán érsek és John Kufuor, az Afrikai Unió elnöke is. – Mwai Kibaki elnök megnyugvásra hív fel, és kész bárkivel és bármikor tárgyalóasztalhoz ülni, de Nairobinak nincs szüksége külső közvetítésre vagy békefenntartó erők beavatkozására – jelentette ki Alfred Mutua kormányszóvivő.
A most felszínre tört erőszak jó fokmérője a Kibakival szemben az elmúlt öt évben felgyülemlett elégedetlenségnek. A régi-új elnök első, 2002-es megválasztása a népszerűtlen Daniel arap Moi 24 éves uralmának vetett véget, az akkori nemzeti eufória azóta elolvadt. A jelenlegi konfliktus etnikai színezete másfelől Ruandát és az ott elkövetett népirtást idézi, szakértők szerint azonban a béke a politika akaratán múlik. Afrikában a politika nyíltan rájátszik a törzsi kötelékekre, a törésvonalak mélyítésével pedig egyre csak gerjeszti a a feszültséget az egyre elszegényedő nép körében. Kibaki az egyébként stabil demokráciának számító Kenyában rendkívül nagy befolyással bíró kikuju törzsből származik, a kikujukkal szemben álló luók viszont azzal vádolják ellenfelüket, hogy kisajátítja a politikai és a gazdasági hatalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.