Kettős mérce

2008. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak a „rózsás” hatalom, hanem a posztszovjet térség színes forradalmai is vizsgáznak a grúziai választásokon, hangoztatták a régió demokratikus átalakulásának elkötelezett hívei, demokrácia alatt természetesen kizárólagosan az angolszász típusú modellt értve. E kijelentések már érzékeltették, hogy a voksolás tétje nem csupán Mihail Szaakasvili számára nagy. Grúzia euroatlanti irányultságát, így az atlanti közösség geopolitikai pozícióit ugyan semmi sem veszélyeztette, hiszen hatalom és ellenzék között e téren nincs vita Grúziában, a „demokráciaexportőrök” presztízse azonban további csorbát szenvedett volna, ha a Nyugat kaukázusi kedvence nyilvánosan megbukik e vizsgán.
Ugyan szép csendben még Szaakasvili nyugati hívei, pontosabban kitalálói is elismerték a novemberi brutális rendőrattak, a rendkívüli állapot bevezetése, az ellenzéki Imédi tévécsatorna bezárása után, hogy a szabadságjogok tekintetében rosszabb a helyzet, mint Sevardnadze alatt, önigazolásként azonban a sajtó erre is megtalálta a magyarázatot. „A rend biztosítása, az állam megerősítése ma a legfontosabb! S mit lehet tenni, ha a korábbi ellenzéki sajtó közben »hatalomra jutott«?” – olvashattuk.
Ez a sok magyarázkodás azonban már kezdett nagyon kellemetlen lenni. Ki kellett köszörülni a csorbát. Nem is hezitáltak sokat az emberi jogokért egyébként annyira aggódók. Azok a politikusok, szervezetek, amelyek nemrégiben krokodilkönnyeket ejtettek az orosz demokráciáért, korábban pedig hasonló helyzetben harmadik fordulót „rendeztek” Ukrajnában, most ötöst adtak a grúziai választások lebonyolítására. Az EBESZ nem látott semmit, s az amerikai Nemzetközi Republikánus Intézet (IRI) jelen levő megfigyelői is elégedettek voltak a grúz demokráciával. Még a kampánnyal kapcsolatban is kiemelték az erőszakmentességet és az esélyek egyenlőségét (sic!). Ugyan a választói listákat frissíteni kellene, tették hozzá, de a grúz demokrácia ezt is megoldja. Arról sem nagyon beszéltek, hogy a Közös Európai Ügy nevű ukrajnai alapítvány exit pollja szerint Gacsecsiladze győzött 31 százalékkal Szaakasvili (24) és Patarkacisvili (20) előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.