Nemcsak a „rózsás” hatalom, hanem a posztszovjet térség színes forradalmai is vizsgáznak a grúziai választásokon, hangoztatták a régió demokratikus átalakulásának elkötelezett hívei, demokrácia alatt természetesen kizárólagosan az angolszász típusú modellt értve. E kijelentések már érzékeltették, hogy a voksolás tétje nem csupán Mihail Szaakasvili számára nagy. Grúzia euroatlanti irányultságát, így az atlanti közösség geopolitikai pozícióit ugyan semmi sem veszélyeztette, hiszen hatalom és ellenzék között e téren nincs vita Grúziában, a „demokráciaexportőrök” presztízse azonban további csorbát szenvedett volna, ha a Nyugat kaukázusi kedvence nyilvánosan megbukik e vizsgán.
Ugyan szép csendben még Szaakasvili nyugati hívei, pontosabban kitalálói is elismerték a novemberi brutális rendőrattak, a rendkívüli állapot bevezetése, az ellenzéki Imédi tévécsatorna bezárása után, hogy a szabadságjogok tekintetében rosszabb a helyzet, mint Sevardnadze alatt, önigazolásként azonban a sajtó erre is megtalálta a magyarázatot. „A rend biztosítása, az állam megerősítése ma a legfontosabb! S mit lehet tenni, ha a korábbi ellenzéki sajtó közben »hatalomra jutott«?” – olvashattuk.
Ez a sok magyarázkodás azonban már kezdett nagyon kellemetlen lenni. Ki kellett köszörülni a csorbát. Nem is hezitáltak sokat az emberi jogokért egyébként annyira aggódók. Azok a politikusok, szervezetek, amelyek nemrégiben krokodilkönnyeket ejtettek az orosz demokráciáért, korábban pedig hasonló helyzetben harmadik fordulót „rendeztek” Ukrajnában, most ötöst adtak a grúziai választások lebonyolítására. Az EBESZ nem látott semmit, s az amerikai Nemzetközi Republikánus Intézet (IRI) jelen levő megfigyelői is elégedettek voltak a grúz demokráciával. Még a kampánnyal kapcsolatban is kiemelték az erőszakmentességet és az esélyek egyenlőségét (sic!). Ugyan a választói listákat frissíteni kellene, tették hozzá, de a grúz demokrácia ezt is megoldja. Arról sem nagyon beszéltek, hogy a Közös Európai Ügy nevű ukrajnai alapítvány exit pollja szerint Gacsecsiladze győzött 31 százalékkal Szaakasvili (24) és Patarkacisvili (20) előtt.
Ma sem ússzuk meg, hullámban érkeznek majd a zivatarok
