munka
A magyar munkaerő az első – hat kérdés és hat válasz a magyar munkaerőpiacról

Felszámolás az édesiparban. Beszállító kérelmére a Heves Megyei Bíróság elrendelte a Sweet Point Édesipari Zrt. felszámolását – értesült a Napi Gazdaság. Magyarország legnagyobb magyar tulajdonban lévő édesipari vállalata milliárdos tartozást halmozott fel pénzintézetekkel, beszállítókkal és az adóhatósággal szemben. Az 1985-ben családi vállalkozásként, Dunakeszin alapított cég töretlenül fejlődött a kétezres évek elejéig, a környező országokba és az Egyesült Államokba is exportált. A 2004-es, mintegy ötmilliárd forintos bevételt a következő öt évben meg akarták duplázni, ám a Sweet Point 2006-os beszámolója szerint ez nem jött össze: az évet akkor 2,5 milliárdos nettó árbevétellel és hatszázmilliós eredménnyel zárták. A kötelezettségállomány azonban már akkor meghaladta a 3,5 milliárd forintot. A társaság bevételeinek viszszaeséséhez a fokozódó piaci versenyen kívül hozzájárulhatott a gyártáshoz használt növényi zsírokat sújtó nullakulcsos vám harminc százalékra emelése.
Az üzemet korábban működtető Papíripari Zrt. ellen már 2006 novemberében is zajlott felszámolási eljárás, mivel a vállalkozás 500 millió forintos adósságot halmozott fel. Mészárovics Imre, a részvénytársaság vezérigazgatója akkor úgy nyilatkozott, hogy a cég az energiaárak és vízdíjak drasztikus emelkedése és főként a piacot elárasztó rossz minőségű, ám rendkívül olcsó kínai iskolai füzetek miatt került nehéz helyzetbe. Tavaly januárban magánbefektetők új céget alapítottak a gyár további üzemeltetésére Papírfeldolgozó Kft. néven. Az új cégvezetés ekkor a „rontottabb forma, olcsóbb minőség” szlogenben látta a megoldást, és 1,5 milliárd forintos éves árbevételt, valamint 150 millió forintos nyereséget remélt. Októberben már fizetésképtelenné vált a gyár, leállt a termelés. Az üggyel kapcsolatban megkerestük a becsődölt fűzfői vállalat ügyvezető igazgatóját, Szabóné Bátor Erzsébet azonban betegségre hivatkozva titkárságán keresztül sem reagált.
Pesti Sándor, a Papír- és Nyomdaipari Műszaki Egyesület ügyvezető igazgatója szerint már régóta a levegőben lógott a nagy múltú balaton-felvidéki üzem bezárása, az ágazatban ugyanis életképtelenné váltak az önálló, kicsinek mondható cégek az olcsó távol-keleti termékek uralta piacon. – Magyarország adottságainál fogva soha nem volt papírnagyhatalom. A rendszerváltás után privatizálták az ágazatot összefogó Papíripari Vállalat üzemeit, amelyek közül sokat tőkeerős külföldi befektetők vásároltak meg, a fűzfői gyár azonban önálló maradt. A Nitrokémia bezárása után fordult rosszra a helyzet, mivel a papírgyár is ettől a cégtől kapta az energiát. Megoldást talán csak a magas színvonalú termékre való átállás jelenthetett volna, ám ez a piac is telített – fogalmazott Pesti, s hozzátette: véleménye szerint a gyártás korábbi leállításával talán megmenekülhetett volna az üzem papírfeldolgozó részlege.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.