Marek Madaric szlovák kulturális miniszter tavaly ősszel azzal az ötlettel állt elő, hogy tanfolyamok sorozatát tervezi a szlovák nyelv tisztaságának megőrzése érdekében. Az utótanulmányokra nemcsak a kulturális intézmények alkalmazottait akarta besorolni, hanem mindenkit, akinek közvetlen hatása van a köznyelvre, tehát például a sajtó képviselőit vagy a gazdaság jelentős szereplőit, banki szóvivőket és másokat is.
Az ötlet nem nyerte el az érintettek tetszését, Ján Mikolaj oktatási miniszter ezért rátromfolt kormánytagtársára, és az általa tervezett oktatási reform legfontosabb elemének a szlovák nyelv és irodalom elsajátítását jelölte meg. Az oktatási miniszternek ezzel kapcsolatban konkrét elképzelései vannak, például a gimnáziumok harmadik és negyedik évfolyamában államilag csak a testnevelést és a nyelvoktatást tennék kötelezővé, a többi tantárgyat az iskolák vezetői, illetve a diákok választhatnák ki. Külön figyelmet szentelne a miniszter a szlovák nyelv oktatása minőségének is, például azzal, hogy mindenkinek, aki nem szlovák egyetemen vagy főiskolán szerzett oklevelet, nyelvvizsgát kellene tennie.
Az oktatási tárca vezetője külön figyeli majd a magyar iskolákban oktató pedagógusok szlovák nyelvi kultúráját. Azokat a tanárokat, akik egyetemi tanulmányaik előtt nem tettek érettségi vizsgát szlovák nyelvből, utóvizsgára kötelezné a miniszter. Függetlenül attól, hogy például a magyar nyelv és irodalom és valamilyen idegen nyelv oktatására szakosodtak, abból szereztek diplomát. Mikolaj szerint a világ legtermészetesebb dolga, hogy aki Szlovákiában tanítani akar, tökéletesen ismernie kell az államnyelvet.
Orbán Viktor: Európa bajai az ukrán háborúból erednek + videó
