Magyar tengerészek a világ óceánjain

Évtizedes kutatómunkával tárta fel a magyar tengerhajózás múltját Ákos György és Horváth József. Nemrégiben megjelent, Amerre szél visz, s hullám utat ád című, eddig ismeretlen dokumentumokban, fotókban gazdag könyvük a XIX. század elfelejtett hőseit, a kereskedelmi vitorlásokon egykor szolgálatot teljesítő magyar tengerészeket hozza közelebb a ma emberéhez. Horváth József hajóskapitánnyal beszélgettünk.

Havas Iván
2008. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miként a könyvből kiderült, céljuk az volt, hogy emléket állítsanak az osztrák birodalom, illetve a Monarchia magyar tengerészeinek. Hol tudták összegyűjteni a szükséges adatokat, s mennyi időt vett igénybe a kutatás?
– Elsősorban Fiumében (a mai Rijekában), az ottani levéltárban, könyvtárban, a képanyag java részét a tengermelléki kegytemplomokban meg a helyi tengerészeti múzeumban. Mindez több mint tíz évig tartott. Végül lassan összeállt a könyv, olyan eredeti dokumentumokkal, fényképekkel, amelyek Magyarországon eddig még soha, sehol, semmilyen formában nem jelentek meg.
– Maguk állták a költségeket?
– Sikerült szponzorokat találnunk, némelyek hirdettek, mások elővételben vásároltak. Ezekből az összegekből és a saját forrásainkból tudtunk kinyomtatni ezerötszáz példányt, az eladottak árából pedig megpróbálunk még ötszázat elkészíttetni. Rendkívül nehéz, s a szerzők számára megalázó feltételekkel működik az értékesítés, ezért ma csak a Püski könyvesboltban, illetve néhány hajós üzletben kapható a könyv.
– Fiumében 1870 októberében alakult meg a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság. Mi volt a feladata, s megfelelt-e a kor követelményeinek?
– Hatásköre Fiume felső, északnyugati határától a déli kikötőig, Carlopagóig terjedt. Feladata igen sokrétű volt, az egészségügyi szolgáltatástól kezdve egészen a kikötőépítésig. Ezek közül a legfontosabbak a hajók regisztrálása, a tengerészeti konzulátusok működtetése, illetve a személyzettel összefüggő teendők ellátása volt. Kiállították a szolgálati könyveket, megszervezték a képzést, a vizsgáztatást. Ellenőrizték az idegen hajókat, azok okmányait és járványmentességét. Beszedték a kikötőilletéket, ami akkoriban nagyon nagy összeget jelentett. Mindezt a legmagasabb színvonalon tették, különös tekintettel az akkoriban igen jelentős járványveszélyre. Sok hajó jött külföldről, s ha nem volt egészségügyi levelük, akkor akár hónapokra is a Fiume közelében lévő, 1833 júniusától működő vesztegzárintézetben helyezték el őket a személyzettel együtt. Addig kellett ott maradniuk, amíg az összes ismert járványos betegség lappangási ideje le nem telt. A kikötőben kiépíttették a vízhálózatot, volt villanyvilágítás, hidraulikus és gőzdaruk dolgoztak. Révkalauz vezette be a hajókat a veszteglőbe vagy a kikötőbe.
– Hogyan jellemezné a korszak magyar tengerészeit?
– Kiválóak voltak: fahajókon acélemberek. Rendkívüli erőfeszítések árán lehetett bekerülni ebbe a közegbe. Egy felvidéki bányászcsalád fia vagy egy erdélyi fiú nagyon nehezen tudta megtalálni a helyét, hihetetlen nagy elszántság, testi-lelki felkészültség kellett ahhoz, hogy távol az otthontól boldogulni tudjon. Ezek a gyerekek végigcsinálták, közülük a legtöbb eljutott egészen a parancsnokságig. Később aztán gőzhajókapitányok lettek, idegenben szolgáltak. Képzettek, gyakorlottak s ezért keresettek voltak a magyarok.
– Milyen volt az élet egy hosszú járatú kereskedelmi vitorláson?
– Koronként változott, de általában nagyon kemény. A személyzet tagjai a hajó elejében, szűk térben, keskeny ágyakon húzták meg magukat. Ritkán tisztálkodhattak, rendszerint hetenként egy vödör vizet kaptak hárman, ezt kellett beosztaniuk mosakodásra és mosásra. Orvos csak akkor volt a fedélzeten, ha a vitorlás felfedezőútra indult. Még a századforduló után is a petróleumot használták általános gyógyszerként, például torokbajokra, sebfertőtlenítésre. Ez sokak halálát okozta. Gyakori volt a tengerbe temetés. Ilyenkor ponyvába tették a halottat, nagyobb darab szenet vagy vasat raktak mellé, és jó esetben, ha megadták neki a végtisztességet, akkor kicsúsztatták a lobogó alól a tengerbe. A magyar tengerészek egy, a hazai földdel megtöltött, címeres kis párnácskát vittek magukkal, s ha meghaltak idegenben, akkor ezt tették a fejük alá. Eléggé egysíkú volt a táplálkozás, annál jobb volt a kétszersült, minél több féreg hemzsegett benne, mert akkor hús is jutott. Került azért sózott hús, főként marha és füstölt hal. Jellemző volt a skorbut, annak ellenére, hogy már a XVIII. században élt Cook is ismerte az ellenszerét. A fiumei, illetve a földközi-tengeri hajósok mégsem fordítottak gondot arra, hogy legyen a fedélzeten savanyú káposzta vagy lime. Csak az indulás utáni néhány napon fogyasztottak friss gyümölcsöt, zöldséget. Rumot, bort, kávét és kétszersültet azonban mindig kaptak a tengerészek. A legnagyobb megterhelést mégis a távolság jelentette, s az, hogy a hajósok hónapokig nem kaptak hírt otthonról.
– Számos magyar hajósuhancként kezdte a szolgálatot. Hogyan épült fel a személyzet?
– Szinte mindenki hajósuhancként, vagyis hajósinasként kezdte a pályafutását. Ez egy ősi, demokratikus foglalkozás, hivatás. Végig kell járni a ranglétrát, a megfelelő feladatokat mindig meg kell tanulni, és csak a képesítés megszerzése után lehet előrébb jutni. Szóval a hajósuhanc volt a legalacsonyabb rang, azután jöttek a kezdő, illetve a már tapasztalt, mindenre alkalmas matrózok, az utóbbiakra már a kormányzást is rábízták. A legrégebbi korokban még nem létezett hajóhadnagy, csak kapitány és a helyettese, az írnok. A vezetői testületben, a hajótanácsban rajtuk kívül még a fedélzetmester kapott helyet, akit a hajó anyjának is neveztek. A nagyobb vitorlásokon szállásmestert is alkalmaztak. Fizette az illetményeket, bevásárolt, főzött. A legtöbb hajón a tengerészek egyike gondoskodott az élelemről, az írnok a pénzügyekről.
– Több honfitársunk is körbehajózta a földet. Melyek voltak egy-egy ilyen utazás legnehezebb szakaszai, mekkora esély volt az életben maradásra?
– A legveszélyesebb szakasz a Horn-fok és a Jóreménység foka. Az előbbi is leginkább kelet felől nyugatra, az áramlatokkal szemben. De sok esetben érdekes módon ezeket a nehéz feladatokat megoldották, és amikor beértek a Földközi-tengerre, a Messinai-szorosban pusztultak el. Főleg Korzika, Szardínia térségében akadtak súlyos gondok. Előfordult az is, hogy megtették az utat New Yorkba, Philadelphiába vagy Dél-Amerikába, majd vissza, és az Adrián érte őket szerencsétlenség. Az életben maradásra mindig volt esély, de ehhez akarni kellett az életet. Amint feladták a küzdelmet, elvesztek, mert már nem tudtak segíteni egymásnak.
– A XIX. század végétől kezdve a gőzhajók lassan kiszorították a kereskedelmi vitorlásokat. Miként alkalmazkodtak ehhez a változáshoz a magyar hajótulajdonosok és tengerészek?
– A gőzhajók szállítási képességének növekedése és kedvező fuvardíjaik miatt 1870-től a fiumei kereskedelmi vitorlások tulajdonosai még a fenntartási költségeket is csak nehezen tudták fedezni. Sajnos a flotta pusztulásnak indult. Az időben váltani tudó gazdák fokozatosan gőzhajókba fektették a pénzüket. Sokaknak azonban csak a kereskedés maradt. Még a nyolcvanas években is sok tengerészünk szolgált osztrák–magyar közös lobogó alatt, de egyre többen szegődtek el külföldre is.
– Az 1990-es években a Mahart értékesítette tengerjáró kereskedelmi flottáját, ezért ma egyetlen hajó sem közlekedik magyar lobogó alatt a világ óceánjain. Szükségszerű volt ez a döntés?
– Kétségtelen, egyetlen magyar lobogójú hajó sincs már. Több oka van ennek, az egyik a magyar állam hozzáállása a tengerészeti hatóságon keresztül. Részesei lehetnénk például a világ halászatának, van kvótánk, vannak alkalmas embereink, de mi semmit nem akarunk. Tengerjáró hajóinkat eladták, némelyiket egy jobb autó áráért. Azt hiszem, hogy a Bodrog – miután leselejtezték, és olcsón értékesítették – még mindig megy, a Vörösmartyt kambodzsai lobogó alatt, ukrán személyzettel használták, azután partra futtatták Indiában. A két fő- és két segédgépétől annyiért szabadultak meg, amennyiért annak idején az egész hajót eladták. Az elavult, nagyszámú személyzetet igénylő, tizenéves hajók megtartása talán valóban gazdaságtalan lett volna, de nem hiszem, hogy a flotta felszámolása szükségszerű volt. Mert a tíz eladott hajó árából lehetett volna legalább egyet venni, hogy a magyar érdekek valamilyen szinten érvényesüljenek. Nem tették meg, inkább saját zsebre dolgoztak, s az orosz államadósság terhére hazánkba került új tengerjárókat is eljátszották. Akik akkor pozícióban voltak, ellopták a magukét, s úgy tűnik, hogy az újrakezdés hihetetlenül nehéz volna. Miközben osztrák, svájci, cseh hajók járják az óceánokat. Nekik megéri.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.