Nikolics nyerte az első fordulót

Győzött a Szerb Radikális Párt jelöltje, Tomiszlav Nikolics a demokrata párti Borisz Tadics jelenlegi államfővel szemben a Szerbiában tegnap megrendezett elnökválasztás első fordulójában. Előzetes becslések szerint Nikolics 39 százalékot szerzett, Tadics pedig 35 százalékkal végzett a második helyen, így ők jutottak be a február 3-án tartandó második körbe.

Sebestyén Imre
2008. 01. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Újvidék)

A részvételi arány minden várakozást felülmúlt, meghaladta a hatvan százalékot, ami helyi viszonylatban rendkívülinek számít. Ez azt jelenti, hogy a 6,7 milliós választópolgárból négymillió elment szavazni a kilenc jelölt valamelyikére.
Az elnöki bársonyszékért folyó verseny Koszovó szempontjából döntő jelentőségű lehet. Most először a vajdasági magyar pártok is jelöltet állítottak Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke személyében. Miután Szabadkán leadta voksát, a politikus azt mondta: ha Tadics kiáll a Szerbia EU-csatlakozását, a koszovói kérdés erőszak nélküli rendezését és a vajdasági magyarok helyzetének javítását célzó magyar program mellett, akkor a három délvidéki magyar párt támogatni fogja, ellenkező esetben viszont nem. Pásztor 2,2 százalékot szerzett.
*
Pásztor István feleségével és fiával, Pásztor Bálinttal – aki maga is parlamenti képviselő – szavazott pont délben.
A Liberális Demokrata Párt elnökét, Csedomir Jovanovicsot indította a versenyben, az Új Szerbia pedig Velimir Ilics minisztert, pártelnököt. A szocialisták jelöltje Milutin Mrkonjics volt, a Szerbia Ereje Mozgalomé Milanka Karics, az egyetlen nő a jelöltek között, csak azért, mert a férje, a párt vezetője nem mert hazatérni Szerbiába. A Reformista Párt Jugoszlav Dobricsanint, a Népi Parasztpárt pedig Marjan Riszticsevicset indította.
Koszovóban ezúttal is csak a szerbek vettek részt a választásokon. A névjegyzéken csaknem 113 ezer név szerepelt. A tartományban a nemzetközi biztonsági erők gondoskodtak a szavazás lebonyolításáról, az etnikailag vegyes körzetekben a KFOR és a rendőri szolgálat őrizte a szavazóhelyiségeket. Növelték az őrjáratok számát is. A helyi albánok egyébként 1990 óta bojkottálnak minden választást, amelyet Belgrád tart Koszovóban, ezért őket később le is vették a választói névjegyzékről. Megszervezték a szavazást külföldön is: 36 országban 65 szavazóhely nyílt. A legtöbb voksra Montenegróban, Németországban, az Egyesült Államokban és Olaszországban számítottak.
A választásokat nagyszámú belföldi és külföldi megfigyelő ellenőrzi. Csak a szerb CeSiD (a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ nem kormányzati szervezet) háromezer megfigyelőjét küldte szét szerte Szerbiába. Tegnap reggelre a legfelsőbb bíróság ismét – most már véglegesen – megsemmisítette a választási bizottság határozatát, amely megtiltotta az Egyesült Államok és Nagy-Britannia megfigyelőinek részvételét a választásokon. A testület ugyanis nem talált semmi okot a választási bizottság ilyen döntésére, a megfigyelők jelenlétét a szerb kormány is jóváhagyását adta már egy korábbi határozatában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.