forgalom
Karácsony Gergely magára haragította a taxisokat a fővárosi gigadugókkal

Tizenhat év alatt egy bejelentés. Tegnap lépett hatályba az iparjogvédelmi törvényeket módosító jogszabály. A jogalkotást az európai harmonizáció tette szükségessé: az európai szabadalmi egyezmény változtatásait és a szabadalmi jogi szerződés eljárási újításait foglalta törvénybe az Országgyűlés. Az új szabályok célja a szabadalmi eljárás egyszerűsítése. A módosítás érinti a mikroelektronikai találmányokról szóló jogszabályt is, noha a törvény hatályba- lépése, vagyis 1991 óta hazánkban csupán egy ilyen tárgyú bejelentést tettek.
Képtelenek a kutatás-fejlesztés pénzügyi forrásainak előteremtésére a rendkívül magas adóterhek, az emelkedő infláció és a gazdasági növekedés lelassulása miatt a hazai kis- és közepes vállalkozások – nyilatkozta lapunknak Tattay Levente. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója elmondta: folyamatosan csökken a Magyar Szabadalmi Hivatalhoz érkező bejelentések száma. Míg 2001-ben még kilencszáznál is több találmány oltalmát kérték a hivataltól, addig 2006-ban már csak hétszáz ilyen beadvány érkezett. Hasonlóan alakult a védjegybejegyzések száma. Hat évvel ezelőtt 4756 kérelmet regisztráltak, tavalyelőtt három és félezerre csökkent ez a szám. A szakember vélekedése szerint Magyarország egyre jobban lemarad a nemzetközi versenyben.
– Az innovációra fordított öszszegek az adott ország nemzetközi versenyképességét is tükrözik – mutatott rá Tattay Levente. A számok azt mutatják, hogy azokban az államokban, amelyekben sokat áldoznak újabb találmányok kimunkálására, gazdasági fellendülés tapasztalható. Ugyanakkor azok a térségek, melyek elhanyagolják az innovációt, jelentős hátrányba kerülnek. Míg például Japán nemzeti jövedelmének több mint 3 százalékát fordítja kutatás-fejlesztésre, addig hazánkban ez az arány fél százalék körül mozog. A szakember hozzátette: nemcsak a vezető országoktól maradunk el, de az Európai Unió átlagát sem közelítjük meg. A közösség tagállamai átlagosan nemzeti jövedelmük 1,9 százalékát költik kutatás-fejlesztésre. Az utóbbi évek adatai szerint a hazai innovációs aktivitás a kilencvenes évek elején tapasztalt szintet sem éri el. A rendszerváltozást követő esztendőkben több szabadalmi bejelentést tettek, mint manapság. – A statisztikákból egyértelműen megállapítható: mélyponton a hazai innováció – vélekedett Tattay.
A szellemi alkotások jogának szakértője kifejtette: a magyarországi kutatás-fejlesztés fellendítéséhez nem hangzatos hosszú távú tervek meghirdetése, hanem vállalkozásbarát környezetre volna szükség. A hazai kis- és közepes vállalkozásoknak a közterhek jelentős csökkentése és az infláció megfékezése adhatna lehetőséget arra, hogy új technológiák, találmányok kialakítására fordítsák bevételük egy részét. – Megfelelő gazdasági lépések hiányában azonban utópisztikusnak nevezhetők a kormány 2007 és 2013 közötti időszakra szóló tervei – szögezte le Tattay Levente. A kabinet stratégiája szerint ugyanis az elkövetkező hat évben a megélhetési gondokkal küszködő hazai cégek 70-80 milliárd forintot fordítanak majd kutatás-fejlesztésre.
A szakember kiemelte: találmányok kimunkálására csak kiváló anyagi helyzetben lévő vállalkozásoknak van lehetőségük. Az újdonság fejlesztési költségei mellett ugyanis magasak a védelmet adó bejegyzési eljárások díjai. Az EU területére szóló szabadalmi oltalomért például 54 ezer eurót, vagyis közel 12 millió forintot kell fizetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.