Nyugaton a keleti bűnözőktől tartanak

December 21-én kibővítették a schengeni övezetet, ezzel megszűnt a határellenőrzés kilenc új, az EU-hoz 2004-ben csatlakozott uniós tagállam belső, szárazföldi és vízi határán, ezen belül Magyarország szlovák, osztrák és szlovén határán. A bővítéssel a schengeni övezet külső határain szigorodik az ellenőrzés.

2008. 01. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A schengeni övezet arról a luxemburgi településről kapta a nevét, ahol 1985-ben Belgium, Németország, Franciaország, Luxemburg és Hollandia kötött szerződést a közös határokon történő személyi ellenőrzés fokozatos megszüntetéséről. Magát a szerződést nem Schengenben, hanem a Luxemburg és Németország közös határát jelentő Mosel folyó közepén, egy hajón írták alá a felek. A schengeni övezethez eddig az unió 13 régi tagállama, valamint Norvégia és Izland csatlakozott. Ciprus és Svájc várhatóan jövőre csatlakozik. Nagy-Britannia és Írország nem részese a schengeni rendszernek, hiszen az Egyesült Királyság fenntartja magának a határellenőrzés jogát, míg Dublin a schengenivel szemben inkább azt a Londonnal kötött egyezményt részesíti előnyben, amely szabad mozgást biztosít polgárainak Nagy-Britannia területére, így Észak-Írországba is.
A schengeni szerződés 2.2-es pontja értelmében az övezetbe tartozó államok ideiglenesen visszaállíthatják a határellenőrzést, ha nemzeti biztonsági okokra hivatkoznak, vagy ha olyan világesemények lebonyolításának a helyszíneivé válnak, mint 2005-ben az atlétikai világbajnokságot rendező Finnország, vagy a jövőre az európai labdarúgó-bajnokság szervezését elnyerő Ausztria és Svájc. Franciaország 2004 júniusában, a normandiai partraszállás 60. évfordulóján állította vissza az útlevél-ellenőrzést. A rendszerhez 2001-ben csatlakozó Izland, Dánia, Norvégia, Svédország és Finnország a belépés után volt rákényszerítve arra, hogy szigorított határellenőrzést vezessen be, miután Nyugat-Európában kitört a száj- és körömfájásjárvány.
A schengeni bővítés mostani szakaszát azonban sokan elhamarkodottnak tartják. Németországban és Ausztriában például a keletről beáramló bűnözőktől félnek. Magyar tolvajoktól tartanak az osztrák bolttulajdonosok. A német rendőrszakszervezet is elégedetlenségét fejezte ki a bővítés miatt. Novemberben Frankfurt an der Oder kelet-németországi városban több száz rendőr vett részt egy tiltakozó felvonuláson, mondván, Kelet-Európában nincsenek még meg a szükséges technikai feltételek a bővítéshez.
Az új schengeni államok egyébként részeseivé válnak a schengeni információs rendszernek, egy óriási rendőrségi adatbázisnak, amely több százezer körözött személy és lopott autó adatait tartja nyilván.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.