Nem hirdethető ki az egészségbiztosítás átalakításáról szóló jogszabály a referendum eredményének megállapításáig, ha a parlament megszavazza a törvényt megerősítő népszavazást – mondta el Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője a Lánchíd Rádióban. A politikus közölte, a szabályok értelmében az erről szóló határozati javaslatot a törvény zárószavazásának napján lehet beterjeszteni. Az Országgyűlés másnap egyszerű többséggel dönt a kérdésben. Ha zöld utat kap a referendum, akkor Navracsics szerint a – szintén az ellenzéki párt által kezdeményezett – szociális népszavazással egy időben szavazhatnak a választópolgárok arról, hogy támogatják vagy ellenzik az egészségbiztosítás részleges privatizációját. Nyitrai Zsolt, a Fidesz operatív igazgatója tegnap kifejtette: a szocialistáknak nincs más választásuk, mint támogatni az előterjesztést, hiszen ez az utolsó lehetőség, „hogy tiszta lelkiismerettel álljanak ki a választóik elé”.
Az MSZP-nek továbbra sincs álláspontja a kérdésben, az SZDSZ pedig ellenzi a népszavazást.
Ez kitűnik Horváth Ágnes egészségügyi miniszternek a köztévében elhangzott szavaiból is. A politikus bármilyen megerősítő népszavazást abszurdnak titulált: „Az Országgyűlés feladata, hogy Magyarország bármely törvényéről döntsön. Képzeljék el azt a helyzetet, amikor születik egy törvény, mondjuk a költségvetésről, majd ezt követően népszavazás döntsön róla?” A miniszteri megnyilatkozásra Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság volt vezérigazgató-helyettese nyílt levélben válaszolt, amelyben az alkotmányra, a népszavazási törvényre és az Alkotmánybíróság határozataira hivatkozva cáfolta Horváth állításait. Kérte a minisztert, fogadja el Sólyom László köztársasági elnök jóindulatú intését, miszerint „semmilyen nagy reformot nem lehet sikerre vinni a terhet viselő állampolgárok bizalma nélkül”.
*
Tegnap az MDF közleményben tudatta, támogatja a Fidesz kezdeményezését, és minden törvényes lépést megtesz annak érdekében, hogy ne léphessen életbe az új egészségbiztosításról szóló, sok kockázattal járó törvény.
A Munkástanácsok Országos Szövetsége tegnap köztéri aláírásgyűjtést indított az Albert házaspár által kezdeményezett és az Országos Választási Bizottság által hitelesített népszavazási kezdeményezés támogatására, amely megtiltaná az egészségbiztosítás privatizációját. Palkovics Imre, az Országos Érdekegyeztető Tanács munkavállalói oldalának soros elnöki tisztét betöltő szakszervezeti konföderáció elnöke közölte, hogy akciójuk során tájékoztatják álláspontjukról a választópolgárokat, mivel nincsenek olyan lehetőségeik, mint a kormánynak, amely megfogalmazása szerint az adófizetők pénzéből költene több száz millió forintot arra, hogy elhitesse az emberekkel: „jó lenne nekik a társadalom kettészakadása, és ha az általuk befizetett járulék magánprofittá válna.” A Munkástanácsok konföderációja támogatja a Levegő Munkacsoport kezdeményezését, miszerint az ellentétes vélemény képviselői is kapjanak állami forrásokat, hogy társadalmi szinten tudják megismertetni álláspontjukat.
A Fidesz felszólította az Egészségügyi Minisztériumot, hogy azonnal állítsa le „a közpénzből folytatott pártkampányt”, és ne költsön több mint 400 millió forintot, 1,3 millió ember vizitdíjának összegét kommunikációra. Nyitrai Zsolt, az ellenzéki párt operatív igazgatója arról is beszélt, hogy Horváth Ágnes egészségügyi miniszter szerint sikeres népszavazás esetén a kormány nem tudja pótolni a vizitdíj és a kórházi napidíj miatt kieső összeget. Nyitrai Zsolt szerint ha a miniszter szétnéz a minisztérium költségvetésében, megtalálja a szükséges forrásokat. Közölte továbbá, hogy 400 millió forintot a működésképtelenné váló kórházi osztályoknak kellene odaadni. Az egészségügyi tárca reagálásában az MTI-vel közölte: a népszavazás, amely súlyos milliárdokkal tenné szegényebbé az egészségügyet, az adófizetőknek mintegy 20 millió forintnyi vizitdíjába kerül.
Robert C. Castel: A BRICS az anti-Nyugat
