Olcsóbb olaj: korrekció vagy fordulat?

Torba Tamás
2008. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kőolaj tőzsdei jegyzései az elmúlt héten rövid időre átlépték a 100 dollár/hordós határt. Azóta viszont jelentős, immáron 10 dollárt közelítő csökkenésnek vagyunk tanúi. Történik mindez annak dacára, hogy az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve vezetői aktuális nyilatkozataikban jelezték, hogy további jelentős kamatcsökkentés(ek)re kerülhet sor. Ez a korábbiakban két dolgot jelentett: 1. Előrevetítette a dollár árfolyamának csökkenését. 2. A nyersanyagpiacokon a befektetőket újabb vételekre ösztönözte, lévén, hogy befektetésük finanszírozása olcsóbbá vált, valamint a kamatalapú befektetések (például betétek) versenyképessége csökkent. A nyersanyag-befektetések mellett szóló további érv, hogy a kamatcsökkentés a gazdaság fellendülését, így a kereslet növekedését vonhatja maga után. 3. A befektetők egy része ezen a módon védekezett a dollár gyengülése ellen (a magasabb olajár ellentételezte a dollár értékvesztését).
A leírt forgatókönyv az elmúlt napokban azonban megváltozott, mert ugyan a dollár tovább gyengült, de az olaj ára egyidejűleg majdnem 10 százalékot esett.
A folyamat okai az alábbiak lehetnek: George W. Bush elnök szaúd-arábiai látogatása során kifejezetten kérte, hogy az OPEC-ben döntő befolyással rendelkező királyság érje el a kitermelés növelését, miután a jelenlegi árszintek több szempontból is veszélyeztetik a gazdasági növekedést. Ebből levonható az a következtetés, hogy a 100 dollár/hordós árszint az a küszöb, ameddig a nyersanyag áremelkedéséből eredő, fogyasztókra negatív hatások még úgy-ahogy tompíthatóak (például a termékkereskedők közötti verseny, a takarékosság, az energiahatékonyság növelése útján). A küszöb felett viszont a helyzet egyre nehezebben kontrollálható.
Szaúd-Arábia az egyetlen olyan OPEC-ország, amely megfelelő kitermelői kapacitásokkal bír, hogy akár egymaga is teljesítse az elnök kérését. Ezt már egyszer megtette, tudniillik az első öbölháború idején (netback agreements). A piaci megfigyelők egy része ugyan kételkedik abban, hogy a szaúdi kitermelés hosszú távon 10 millió hordó/nap felett lenne tartható, de a hír megjelenése önmagában is több mint 2 dolláros áresést eredményezett, visszavonulásra késztetve a kedvező vételi szinteket kereső befektetőket.
Az árcsökkenés következő oka, hogy a piaci szereplők egyre nagyobb része kezeli tényként és nem veszélyként az amerikai recesszió megérkezését. Vélekedésüket alátámasztják a 2007. negyedik negyedévi gyenge kiskereskedelmi adatok, a gépkocsi-értékesítések jelentős visszaesésére vonatkozó előrejelzések stb. Mindez csökkenő amerikai olajtermék-keresletet vetít előre.
A harmadik megemlítendő ok, hogy az ingatlanpiacon és a kapcsolódó származékos termékek területén kitört válság következtében jó néhány befektető – veszteségei fedezése céljából – a kőolajpiacon felgyülemlett nyereségét felhasználni kénytelen, azaz meglévő vételi pozícióit eladás útján lezárja. Ez a tőke adott piacról való távozását, a kereslet csökkenését jelenti.
Az energiapiacokon folyamatban lévő hangulatváltozásra jellemző, hogy a Nigériában a minap bekövetkezett tartályhajó-robbanás, amely néhány hete még pánikszerű vételeket eredményezett volna, most semmilyen hatással nem járt.
Összefoglalva kijelenthető, hogy a jelentősen „túlvett” piacon bekövetkező korrekció okai összetettek, a további irány bizonytalan. A világgazdaság jelenlegi helyzetében üdvözítő lenne a korrekció folytatódása és az árak alacsonyabb szinten történő stabilizálódása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.