A Magyar Szociális Fórum-Szociális Kerekasztal holnapra hívott össze eszmecserét az Állami Egészségügyi Központhoz tartozó volt MÁV-kórház tanácstermébe azzal a céllal, hogy a fórum résztvevői közös stratégát alakítsanak ki az egészségügyi törvénnyel szembeni civil ellenállásra. A MÁV-kórház vezetése december végén még rendelkezésre bocsátotta tanácstermét; tegnap azonban a MÁV-kórházat is magába foglaló Állami Egészségügyi Központ főigazgatója, Szilvásy István betiltotta a rendezvényt. Szilvásy István a megbeszélést – mint a szociális kerekasztal szervezőjének, Simó Endrének címzett levelében áll – „politikai tartalmúnak” ítélte. Szilvásy István azt is leírta a Simónak, hogy az egészségügyi központ a honvédelmi miniszter közvetlen irányítása alatt áll, ezért nem támogathat semmilyen politikai rendezvényt.
Simó Endre lapunknak elmondta, hogy az intézet vezetésével folytatott telefonbeszélgetése során kiderült, hogy „felsőbb utasításra” akadályozták meg, hogy a rendezvénynek a kórházi központ adjon helyet, mivel az intézmény „nem akar szembehelyezkedni az Egészségügyi Minisztériummal”. Simó szerint „a kerekasztal-tanácskozást politikainak titulálja a kórház vezetése, hogy aztán politikai okból megtilthassa azt”. – Semmilyen politikai célja nem lett volna a tanácskozásnak, ez társadalmi rendezvény, mind a résztvevők körét, mind pedig az eszmecsere tartalmát illetően – mondta Simó Endre.
Munkatársunk tegnap többször is kereste Szilvásy Istvánt, főigazgatói titkárságán azonban senki nem vette föl a telefont.
A szociális kerekasztal tanácskozására egyébként többek mellett részvételét jelezte Hegedűs Zsuzsa szociológus, Gaskó István és Palkovics Imre, a Liga Szakszervezeti Szövetség, illetve a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke, Sipos József, az MSZP Társadalompolitikai Tagozatának ügyvivője és a Civil Jogász Bizottság. – Nem vagyok meglepve, hogy az intézmény vezetősége ehhez az eszközhöz folyamodott. Az egészségügyi spekulánsokat kivéve lényegében a teljes társadalom ellenzi az átalakítások kormány által erőltetett módját. A hatalom gyakorlóinak azonban tudniuk kell, hogy erőszakkal, tiltással elfojtott vélemények előbb vagy utóbb minden korábbinál nagyobb erővel fognak felszínre törni – reagált lapunknak Szilvásy István lépésére Hegedűs Zsuzsa.
A magyarországi civil szervezetek és szakszervezetek – a politikai keménykedés dacára – megtartják tanácskozásukat; az eszmecserének a Kossuth Klub ad helyet.
Az új év első napján hatvankét neves közéleti személyiség is a civil összefogásra buzdított nyílt levelében. „A kormány visszaél hatalmával, és súlyos károkat okoz az országnak. A pártállami módszerek ellen a társadalomnak kell fellépnie. A törvény üzleti befektetőknek játssza át a társadalombiztosítás vagyonát, valamint a betegek adatait. Ha a törvény életbe lép, a változások visszafordíthatatlanná válnak: a magyar egészségügy a nemzetközi gazdasági jog hatálya alá kerül” – áll a nyílt levélben.
A dokumentumot mások mellett Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, Fábry Sándor humorista, Lányi András, a Levegő Munkacsoport elnöke és Zlinszky János alkotmányjogász is ellátta kézjegyével.
Szergej Lavrov Magyar Nemzenek adott interjúja bejárta a világsajtót
