Nemcsak az inflációt nem követi az átlagos támogatás nagysága, hanem ténylegesen csökken – állapította meg a Képzőművészek Batthyány Köre. Míg a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) Képzőművészeti Kollégiuma hét évvel ezelőtt nyolcszázezer-egymillió forintot tudott elosztani maximális támogatásként általában a nyertes pályázóknak, addig ez 2007-ben 300 ezer körülire változott. Az elnyert forintok kiutalása is késedelmet szenved olykor: a 2005-ös keretet például csak 2006-ban fizették ki.
Mintegy 150 millió forinttal lett kevesebb az utóbbi időben a képzőművészek rendelkezésére álló pénz összesen, az aránytalanságok ugyanakkor kirívóan megnövekedtek: a kollégium ugyanis három képzőművésznek fejenként majdnem két és fél millió forintot juttatott. A jelenlegi helyzetben, amelyben minden hivatalos tényező a pénztelenségre panaszkodik, ezek a túlzások a részrehajlás gyanúját vetíthetik a döntnökökre. Az ősszel bevezették az egyéni meghívásos pályázat rendszerét, amely önmagában is furcsa intézmény: a pályázaton egyetlen személy vehet részt, aki erre hivatalosan meghívást kap. Az összeget – ez legutóbb tízmillió forint körül volt – így nyilván nem túl nehéz elnyerni. Értesüléseink szerint a 2008-as kollégiumi keret egyik tervezete mintegy százmillió forinttal kurtítaná meg állítólag a képzőművészeti folyóiratoknak, könyveknek és maguknak az alkotóknak juttatandó pénz nagyságát. Megszűnt az Oktatási és Kulturális Minisztérium művészeti főosztályának a művésztelepekre adott 45 milliós támogatása is.
Ebben a pénzszűkében az Art & Business program részeként a miniszteri keretben feltűnt százmillió – egyelőre ismeretlen eredetű – forint. Az A&B program lényege, hogy az igényelt támogatás felét a pályázónak kell megszereznie a kulturális célokra támogatást nyújtani szándékozó nagyobb cégektől, bankoktól, s akkor a tárca is biztosítja az összeg másik felét. A rendszer hátulütője, hogy az igénylőnek vagy kiváló kapcsolatban kell állnia az üzleti szférával, vagy annyira ismertnek kell lennie, hogy enélkül is megkapja a tőke támogatását. A kommersz, felszínes, anyagilag egyébként is könnyebben boldoguló kulturális programoknak tehát valószínűleg nagyobb esélye lesz a pénz megszerzésére és így a támogatás elnyerésére.
– Amióta az NKA Képzőművészeti Kollégiumát irányítom, nem csökkent a rendelkezésünkre álló pénzkeret. A tavalyi összegek ugyan nehezen folytak be, de sikerült mindent kifizetnünk – mondta lapunk megkeresésére Kovács Péter művészettörténész, a kollégium elnöke. – A támogatás összege valóban nem csökkent, viszont a minisztérium az alaphoz áthelyezte a kiemelt nemzeti intézmények támogatását, így több helyre kell a pénzt elosztani.
Megfigyelhető az elszámolásokkal való bűvészkedés is. – Gyakran előfordul, hogy a megítélt támogatást csak a következő évben kapja meg a kedvezményezett, ami átláthatatlanná teszi az elszámolást – tudtuk meg Stefanovits Péter Munkácsy-díjas grafikusművésztől, aki kilenc évig dolgozott a kollégium munkatársaként. A Képzőművészek Batthyány Köre úgy véli, megoldást hozhatna, ha a művészeti ág szervezeteinek kezébe kerülnének a döntési jogkörök és az anyagi eszközök, „ugyanis ez a többpárti polgári társadalmak jól működő világába vezető egyetlen út”.
Tavaly év végén az NKA vezetőinek a képzőművészekkel és a műhelyekkel folytatott megbeszélésén ezek a problémák is szóba kerültek. Az egyik felszólaló szégyenletesnek nevezte közintézményeink pénzhiányát. „Miért hagyja a magyar állam, hogy a magyar kultúra ilyen állapotban legyen?” – hangzott el a leginkább költőinek tekinthető kérdés. A választ erre a Nemzeti Kulturális Alapnak és a minisztériumnak kell megadnia.
Magyar Péter gyurcsányi mélységbe zuhant a felelőtlensége miatt
