Január 12-én emlékezünk a doni áttörés 65. évfordulójára. Ezen a napon Urivnál az oroszok megtámadták a 7. és 20. könnyû hadosztályt, és sikerült öt kilométer mélységben behatolniuk a magyar csapatok mögé. Akkorra a németek már kivonták a magyarok mögül az egyetlen számottevõ tartalék erõt is, így a rosszul felszerelt magyar hadsereg egymagában állt szemben a szovjet túlerõvel. A Donnál az összes katonai vezetõ tudta, hogy minden további emberáldozat értelmetlen, január 16-án Jány Gusztáv mégis azt adta parancsba: kitartani az utolsó emberig és töltényig.
Amikor Nemeskürty István 1972-ben megírta a Requiem egy hadseregért címû történelmi esszéjét, nagy volt a megrázkódtatás. Ezzel jár, amikor a történelmi hazugságok mögül kibukkan az igazság. A történelmi hazugság azonban nagyon erõs, hiszen iskolában tanítják, ezért generációk lelkét fertõzi. Így hát, amikor a kilencvenes években megkezdõdött a horthysta tisztek rehabilitációja, nagy volt a csodálkozás. Egyszerûbb volt az Antall-kormány klerikális reakcióját emlegetni, mint szembenézni a tényekkel: horthysta katonatiszt nem egyenlõ gazember, kommunista nem egyenlõ jó ember. Legeza János vezérõrnagyot, aki 1953-ban infarktust kapott a gyûjtõfogházban, ahol tízéves büntetését töltötte, már 1990 júniusában, tehát az elsõk között rehabilitálták. Háborús bûnökkel soha nem vádolták, kémkedéssel annál inkább, de ez igazán nem állt távol Péter Gáborék üldözési mániás észjárásától. Most unokája, Bajor Péter és a hadtörténész Szabó Péter állított össze kötetet az emlékére. Ez a könyv nemcsak Legeza János könyve, hanem rajta keresztül minden tragikus sorsú magyar katonatiszté, akik egész életükben hûek maradtak esküjükhöz, méltók az egyenruhához, akik legfontosabb feladatuknak békében és háborúban azt tartották, hogy a rájuk bízott emberekre felelõsen vigyázzanak.
Legeza János Dalmáciában született, olasz volt az anyanyelve, a magyart csak felnõttkorában tanulta meg. Nemeskürty István a könyvhöz írott elõszavában a Damjanich, Knezich, Láhner, Leiningen, Pöltenberg, Schweidel névsorba illeszti. Mert magyarabb volt sok magyarnál. Végigharcolta az elsõ világháborút, de békeidõben tétova volt, mint minden katona. Egyéb szakismeret híján 1920-ban visszatért a sereghez, kiképzõtiszt lett, alighanem a nagyon jó fajtából. Bizonyos értelemben azonban nem volt jó katona. Az öntörvényû embereket a parancsuralmi szervezetek nem szeretik. Tábornokságban is ezért vitte a legalacsonyabb fokozatig.
A Requiem egy tábornokért címû könyv – amelyben tudományos életrajzán kívül elolvasható még elsõ világháborús romániai naplója, az 1942 szeptembere és 1943 januárja között keletkezett doni naplója, a Magyar Királyi Honvédség doni harcjelentése, valamint Legeza bajorországi naplója, amelyben a menekültek életének megszervezésérõl számol be – nemcsak szép kötet, hanem jó olvasmány is és nem mellékesen szakszerû történelmi munka. Legeza Jánost a 301-es parcellába temették, de sírját beszántották, mert kellett a hely az ötvenhatosoknak. Mi más lehetne az unokák dolga, mint megépíteni a hiányzó síremléket?
(Bajor Péter – Szabó Péter: Requiem egy tábornokért. Mikes Kiadó, Budapest, 2008. Ára: 3450 forint)
Érkezik a zempléni térség legnagyobb fesztiválja
