Színházak légüres térben

Bizonytalan helyzet, csökkenő nézőszám – ez jellemzi a budapesti és a vidéki színházakat az utóbbi években az országos öszszesítések szerint. Úgy tűnik, a tendencia 2007-ben folytatódott, bár a hiteles statisztikai adatok csak februárra készülnek el.

Pethő Tibor
2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A színházigazgatók kinevezése, illetve mandátumának meghosszabbítása tavaly is kemény, személyeskedésektől sem mentes vitákhoz vezetett. Mindjárt az év első felében a szolnoki színház körül kialakult helyzet borzolta a kedélyeket. Súlyos támadások érték az igazgatói posztra kiírt pályázaton végül győztes Balázs Pétert, akit a művészi produkciók háttérbe szorításával, a kommersz és üres szórakoztatás preferálásával vádoltak sokan. Tették ezt akkor, amikor az új direktor még hivatalba sem lépett. A Balázs Péter elleni kampánynak, amelybe a Magyar Színházi Társaság is belekapcsolódott, nyilvánvalóan politikai okai voltak, s a háttérben az új vezető fideszes kötődése állt.
A pályázati idő rövidségére hivatkozva hosszabbították meg a nyáron a József Attila Színház élén Léner Péter, a Vidám Színpadon pedig Puskás Tamás mandátumát három, illetve négy évre. Egy laptársunk koalíciós megállapodást sejtett a háttérben: állítólag Lénert a szocialisták, Puskást pedig az SZDSZ támogatta. Erősen beleszólt a politika a három fővárosi színigazgató – Márta István (Új Színház), Szirtes Tamás (Madách Színház), Sas József (Mikroszkóp Színpad) – mandátumának meghoszszabbítása kapcsán kibontakozott vitába. Demszky Gábor főpolgármester és a kulturális ügyekért felelős helyettese, Horváth Csaba az átlátszó színjáték során valójában Márta Istvántól, az Új Színház szókimondó, a fővárost színházi ügyekben keményen bíráló igazgatójától akart megszabadulni, nem éppen kesztyűs kézzel. A Színházi Társaság is kénytelen volt – talán néhány neves tagjának nyári, precedensértékű igazgatói mandátumhosszabbítása miatt – Mártáék mellé állni. A Fővárosi Közgyűlés végül a városvezetők akaratával ellenkezve négy évre meghosszabbította Márta és az ügybe a látszat kedvéért belerángatott Sas József és Szirtes Tamás direktori megbízatását.
Nagy vihart kavart a Nemzeti Színház főigazgatói posztjára kiírt pályázat körüli botránysorozat. Ezt akár már hagyományosnak is tekinthetjük, hiszen a korábbi Nemzeti-pályázat iratait – akkor a most leköszönő Jordán Tamás lett a Duna-parti teátrum vezetője – az európai demokratikus gyakorlathoz képest meglehetősen furcsa módon harminc évre titkosították. A mostani pályázat eredménye, Alföldi Róbert győzelme baloldali laptársaink szerint is „előre borítékolható volt”. A főigazgatói posztra szintén aspiráló Balikó Tamás és Szűcs Miklós dolgozatait egy minisztériumi tisztviselő – állítólag saját ötletétől vezérelve – megcsonkította. Beszédes tény, hogy a kuratóriumnak nem tűnt fel a csonkítás, a botrány egy véletlennek köszönhetően robbant ki. Az újra összeülő bírálóbizottság továbbra is a viták kereszttüzében álló Alföldit támogatta, ezt pedig Hiller István miniszter döntése megerősítette.
Meglepő volt egy vidéki pályázat eredménye: Bujtor István lett a veszprémi Petőfi Színház igazgatója, Eperjes Károly pedig a teátrum művészeti vezetője.
A minisztérium által október elején nyilvánosságra hozott, a színházi törvénnyel kapcsolatos munkaanyag, főként a finanszírozás módjának átalakításáról szóló tervezet újabb ellentétekhez vezetett. Az egyik verzió alapján, amely tudomásunk szerint inkább elfogadott színházi berkekben, a látogatottságtól függetlenül, a megtartott előadások száma után járna a támogatás. Az igazgatók pozícióját erősítő elképzelés elvileg lehetőséget ad a nyugodtabb művészi munkára, ugyanakkor az önkormányzatokat a támogatásból való kivonulásra ösztönzi. A szaktárca számára ez nyilván a lehető legrosszabb megoldás lenne, hisz egyik elsődleges célja épp a saját kiadások csökkentése. A másik változat a színházaktól függetlenül működő társulatokat, azaz a befogadó színházi rendszert részesítené előnyben. A budapesti teátrumokra vonatkozó, a Főpolgármesteri Hivatal által közzétett, jórészt csak általánosságokat tartalmazó elképzelés reális tükörképe a főváros katasztrofális anyagi helyzetének. Budapest vezetése szabadulni akar a saját fenntartású intézményektől: kevesebb fővárosi fenntartású, több magánszínházzal számol. A végrehajtásra vonatkozó elképzelések azonban rendkívül homályosak. Talán az idén többet is megtudhatunk, feltéve, ha van egyáltalán konkrét, részletes terve a városvezetésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.