(Újvidék)
Borisz Tadics is élesen reagált Alfred Gusenbauer kijelentésére, amelyben az osztrák kancellár arra tett utalást, hogy Ausztria azok között az országok között lesz, amelyek elsőként ismerik el a független Koszovót. A szerb elnök egyúttal figyelmeztette a válságkezelésben részt vevő többi államférfit is, hogy tartózkodjanak a megoldás prejudikálásától. Szerinte ugyanis még nem merítették ki a tárgyalásos rendezés minden lehetőségét. Előző este Vuk Jeremics, a szerb diplomácia vezetője a külügyminisztériumba kérette az osztrák nagykövetet, és éles hangú tiltakozó jegyzéket nyújtott át neki. A jegyzék jórészt megismétli a szerb álláspontokat, s figyelmeztet, hogy Koszovó elismerése kárt okoz a kétoldalú kapcsolatoknak.
A szerb külügyminiszter közben már New Yorkba utazott tárgyalni a Biztonsági Tanács tagjaival a testület újabb, január 9-re összehívott ülése előtt. Átadja a belgrádi választ Joachim Rücker UNMIK-vezető jelentésére. A koszovói ENSZ-diplomata jelentése – amelyet Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár tolmácsol majd a testületnek – arra figyelmeztet, hogy a rendezés halogatása fokozza a feszültséget, s megingathatja a térség stabilitását.
Fatmir Sejdiu koszovói elnök nem ok nélkül hívja fel a figyelmet a tartomány felosztásának veszélyeire. (Ismét emlegetik ugyanis az észak-koszovói szerbek lakta részek Szerbiához csatolását.) A pristinai politikus szerint ez megnyitná Pandora szelencéjét. A felosztás nemcsak az Albániával való egyesülés lehetőségét nyitná meg, hanem az albán többségű dél-szerbiai járások, valamint egyes montenegrói és macedóniai – ugyancsak albán többségű – területek hovatartozásának a kérdését is. Pristinában egyébként ma ül össze a parlament alakuló ülése, s megválasztja az új kormányt Hashim Thaqival az élén. Sajtóhírek szerint a két legnagyobb párt megállapodott, hogy ezen az ülésen megválasztják Koszovó elnökét is.
Juhász Imrét jelölte ombudsmannak az államfő
