A piacok megkésve érkezettnek és elégtelennek ítélik az amerikai hitelválság tompítására, illetve a gazdasági lassulás megfékezésére irányuló, péntek este meghirdetett, 140 milliárd dolláros Bush-csomagot. A bizalmi válság rekordgyorsasággal terjedt át először az ázsiai, majd az európai tőzsdékre is. Gyakorlatilag pánikhangulat lett úrrá tegnap a vezető tőzsdéken: a hongkongi index 5,5 százalékos eséssel a 2001-es terrortámadás óta a legalacsonyabb szintre zuhant, a japán Nikkei közel négyszázalékos veszteséggel zárt, az indiai tőzsdei mutató pedig több mint hét százalékot zuhant. A távol-keleti pesszimizmus gyorsan átragadt a nyitó nyugat-európai tőzsdékre is: az eladási hullám a londoni FTSE-n délben már ötszázalékos, Frankfurtban pedig hétszázalékos veszteséget produkált, a francia CAC pedig közel hat százalékkal került lejjebb. Összességében a délutáni korrekció hatására átlagosan négy százalékkal kerültek lejjebb a tőzsdei mutatók.
A régiós piacok szintén pirosba borultak, a lengyel és a cseh indexek négy-négy százalékot, az orosz RTS pedig 5,6 százalékot esett. A masszív eladási hullám hátterében az áll, hogy újból feléledtek azok a félelmek, hogy az európai pénzintézetek és biztosítók sem vonhatják ki magukat az amerikai bankok múlt heti hatalmas veszteségleírásai és a világ vezető gazdaságát fenyegető receszszió alól. Az Európai Unió pénzügyi biztosa, Joaquín Almunia tegnap nyugtatni igyekezett a tőkepiacokat, egyelőre nem sok sikerrel.
– A pénz- és tőkepiaci ingadozás nem jó hír, de az amerikai gazdaság lassulása nem fogja közvetlenül érinteni az euróövezeti gazdaságokat, a térségben a gazdasági alapok szilárdak – mondta a biztos.
A zuhanáshoz elemzők szerint jelentősen hozzájárul, hogy a héten nyilvánosságra kerülő banki gyorsjelentések miatti aggodalom következtében egész Európában lefelé vette az irányt a bankszektor, s jelentősen esett az értékpapírok árfolyamának erősen kitett biztosítók értékelése is.
A negatív hírek hatására hanyatlott a kőolaj és az arany ára, s gyengülést mutatott az euró is.
– A befektetők menekülnek a kockázatoktól, félnek attól, hogy a hitelválság magával ránthatja az európai bankokat is – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője, aki szerint egyes kockázati kötvények árfolyama tízéves mélypontra jutott, s a kockázat fejében kért kamatfelárak az égbe szöktek. A válság átgyűrűzését mutatja, hogy immár egyes kínai bankok óriásveszteségeitől is tartanak a befektetők, s a pánikhangulat akár hetekig is eltarthat, ha átragad a tegnap zárva tartó Wall Streetre is – tette hozzá az elemző. – Ha a tőkepiacokon egy bizonyos szint alá esnek az árfolyamok, akkor a további veszteségek elkerülésének kivédése eladási hullámot vált ki, ez történik most is – véli Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő közgazdásza, aki lapunknak hangsúlyozta: a világgazdaság növekedésének lelassulása miatti aggodalmak olyan pánikot váltottak ki, amely felülkerekedhet a racionális érveken.
Soros: Súlyos pénzügyi válság fenyeget. Soros György szerint a második világháború óta a legsúlyosabb pénzügyi válság fenyeget, s a krízis egész Európát is érinteni fogja. A Der Standard osztrák lap tegnapi számában nyilatkozó befektetési bankár kifejtette: az utóbbi években alapvető piaci tévedések határozták meg a politikát, s hibás felfogásnak nevezte, hogy a pénzpiacok működése egyensúlyozó szerepet tölt be. A gazdaságot ösztönző Bush-csomagról azt mondta, hogy nem sokat vár tőle, s az amerikai gazdaságot recesszió fenyegeti, és „meglepő, hogy ezt csak kevesen ismerik fel”.
Medúzára bukkantak a Hármas-Körösben Gyomaendrődnél
