Túlbonyolításból jeles

2008. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellentmondásos, feleslegesen bürokratikus és alacsony hatékonyságú a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segélyezési és hitelkihelyezési rendszere – állapítja meg a Nemzetközi Értékelési Hivatal (IEO) kutatóközpont legfrissebb jelentése, amely szerint a szervezet átalakítása a 2000-ben lefektetett alapelvek ellenére sem valósult meg. A tanulmány leszögezi: 1997 és 2004 között minden egyes IMF-programhoz átlagosan 17 gazdasági feltételt kötöttek, amelyeknek általában még a felét sem tudták teljesíteni a segélyezett tagállamok. Az elemzés javaslata szerint négy-öt kritérium teljesítése is elegendő lehetne ahhoz, hogy egy-egy ország strukturális átalakítási programját finanszírozhassa az IMF. – Nem áttekinthető és logikus a valutaalap feltételrendszere, mely a hitelkihelyezések hatékonyságát lenne hivatott elősegíteni – fogalmaz az IEO, hozzátéve, hogy a követelmények sokszor nem is mutatnak összefüggést a kölcsönök folyósításakor megfogalmazott célokkal.
A túl sok feltétel felesleges terheket ró a segélyben részesülő fejlődő országok adminisztratív rendszerére, nem teszi világossá a reformfolyamatok irányát, és aláássa a helyi tulajdonban lévő vállalatok helyzetét, miközben „túllépi az IMF alapszabályában foglalt hatáskört is” – áll az elemzésben. A nemzetközi szervezet túlzott bürokráciáját főleg a donorországok, vagyis a támogatásokat biztosító államok tartják fenn azzal, hogy inkább a nagyobb szavazati erőt biztosító általános pénzügyi támogatást választják. Az IMF elnöke, Dominique Strauss-Kahn szerint a tanulmány megállapításai részben helytállóak, és „a jövőben valóban szükséges a feltételrendszer leegyszerűsítése”. A 185 tagú valutaalapban a legnagyobb szavazati arányt az Egyesült Államok képviseli több mint 16 százalékkal, míg az európai országok közül a legnagyobb befolyással Németország, Nagy-Britannia, és Franciaország bír.
A szegénység csökkentésének és a gazdasági növekedés felgyorsításának céljával létrehozott nemzetközi szervezet segélyezési és hitelkihelyezési gyakorlatát már korábban is sok kritika érte, elsősorban a tőkefolyósításhoz kötött reformintézkedések jellege és kényszere miatt. Joseph Stiglitz, a Világbank volt alelnöke többek között azokat az elvárásokat is bírálta, amelyek még a leggyengébb gazdaságok esetében is kizárólag adóemeléseket, privatizációt és a kereskedelem túlzott liberalizálását erőltetnek az államháztartási hiány lefaragásának érdekében. Az IMF által megkövetelt válságintézkedések egyik leglátványosabb csődje Argentínában következett be 2001-ben, amikor a bankoknak készpénzhiány miatt zárolniuk kellett a lakossági folyószámlákat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.