Formálisan ugyan van elnöke Grúziának, ám Szaakasvili győzelmét a nép nem ismeri el. Így aztán a hivatalosan is kihirdetett végeredmény nem oldja a politikai feszültséget – ekképpen értékelte az ellenzék egyik vezetője, David Zurabisvili az Interfaxnak tegnap délután a grúziai helyzetet. Eközben Tbiliszi központjában az itteni éghajlati viszonyokhoz képest meglehetősen hideg idő ellenére is tízezrek gyülekeztek, hogy tiltakozzanak a választási csalások ellen. Megjelent a téren a napokban kiengedett politikai bebörtönzött, Iraklij Batiasvili is, a volt védelmi miniszter, a politikai menedékjogának elbírálását egy párizsi fogdában váró Iraklij Okruasvili pedig már majd egy hete tiltakozik éhségsztrájkkal a csalások miatt. Az ellenzék úgy véli, hogy a választási bizottság 7:6 arányban elfogadott döntése politikai indíttatású, amelyet a grúzok többsége nem fogad el. Mindez előrevetíti, hogy a tiltakozások szép lassan átmennek az április–május körül megtartandó parlamenti választások kampányába.
Az ellenzék vádjait immár alátámasztja az EBESZ is – Dieter Boden, a választási megfigyelők elnöke a voksok összeszámlálásakor történtek csalásokat –, és kisebb visszaéléseket beismert a grúz központi választási bizottság vezetője is.
Mindezek ellenére a nemzetközi közösség nyugodtan nézi, hogy Szaakasvili már a kormányalakításra és január 20-i beiktatására készül. Reményei szerint ezúttal a legmagasabb vezetők sora is megjelenik a ceremónián. Mint mondta, előzetesen bejelentkezett már a türkmén, a lengyel, az észt, a lett, a litván elnök, és a legtöbb szomszédos ország első emberei is. Mihail Szaakasvili reményét fejezte ki, hogy ez alkalomból Vlagyimir Putyin orosz államfő is elutazik Tbiliszibe. A békülékeny hangnemet megütő Szaakasvili egyúttal sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy első elnöki megbízatása idején megromlott a grúz–
orosz viszony.
Ártatlan civilekre támadtak az ukránok
