Úgy látszik, véget értek a szép idők

Lassuló gazdasági növekedési kilátások, a vártnál magasabb infláció, az erős euró és a gyenge dollár miatti gyengébb exportteljesítmény, s a meglévő ingatlanpiaci buborékok kipukkanása – elemzők szerint ez vár a közeljövőben az Európai Unióra, mely már kezdi megérezni a tengerentúlról induló hitelpiaci válság hatását. A hazánk számára kulcsfontosságú piacnak számító unió fogyasztásának csökkenése pedig óhatatlanul negatívan befolyásolja a magyar konjunktúrát is.

2008. 01. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatás alatt a magyar gazdaság. A hazánk legnagyobb felvevőpiacának számító EU gyengébb termelési adatai és a térségi konjunktúra csökkenése még nehezebbé teszi a szinte stagnáló magyar gazdaság kikapaszkodását a gödörből, mivel a lefelé szálló gazdasági görbére a jövőben nehezebb lesz rácsatlakozni. A konvergenciaprogramban meghatározott növekedési pálya így csak elnyújtottan, az eredeti tervekhez képest hosszabb idő alatt valósul meg – áll a Quaestor-csoport legfrissebb elemzésében, amely az uniós kockázatokat, benne a hazai veszélyeket összegzi. A világgazdasági növekedés ütemének lassulásával kapcsolatos veszélyek a hazai potenciális növekedés szintjének fenntarthatóságát kérdőjelezik meg, ezért a Quaestor az idei évre csupán 2,3 százalékos GDP-bővüléssel számol. A tanulmány szerint a 2008-as költségvetés – hasonlóan a tavalyihoz – továbbra sem ad hosszú távú megoldást azokra a problémákra, amelyek a tavaly bevezetett intézkedéseket indokolták. A büdzsé ugyanis lefojtja a gazdasági bővülést, s visszafogja a foglalkoztatottak számának növekedését.


Miközben az Egyesült Államok óriásbankjai a jelzálogpiaci válság következtében dollármilliárdos veszteségeket kénytelenek leírni, s a likviditás hiánya miatt egyre több pénzintézet fordul feltőkésítésért távol-keleti vagy arab befektetőkhöz, addig az Európai Unió legnagyobb felvevő- piacát jelentő USA gyengébb gazdasági teljesítménye óhatatlanul is lassító hatással van a vén kontinensre. Vezető elemzők és hitelminősítők 2008-ra és 2009-re sorra rontják a térségre vonatkozó gazdasági kilátásaikat, s ma már nem is a válság mélysége, hanem időbeni elhúzódása a legfontosabb kérdés.
– Úgy tűnik, véget értek a szép idők – írja az eurózónát érintő „gazdasági betegségekről” szóló összefoglalójában az Economist brit hetilap, amely hangsúlyozza: „a 2000-es pénzügyi válság déjá vu érzését ismét átélő EU nem képes kivédeni az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából átszivárgó válságjelenségeket”. Bár az Európai Központi Bank (EKB) tőkeinjekciói eddig pajzsként védték az övezetet, az óvintézkedések miatt a Financial Times által az „év emberének” választott Jean-Claude Trichet jegybankelnök jelenleg nem tud sokkal többet tenni a válság elhárítására, mint hogy dolláraukciókat hirdet meg, amelyek kisegíthetik a pénzhiánnyal küszködő európai bankokat. A hitelválság okozta forráskiszáradás talán a leggyorsabban végigfutó negatív tendencia az összes közül, annak ellenére, hogy az európai rossz adósok száma köszönő viszonyban sincs az amerikaiakéval – állapítják meg banki elemzők. A pénzintézetek közötti egynapos kamatok felszökése és az ügyfeleknek kihelyezett kölcsönök megszigorodó feltételei összességében még az egészséges – vagyis banki hitelképes – európai vállalkozókat is megszorongatja. A tengerentúli válság átgyűrűzése pedig távolról sem állítható meg pusztán jegybanki beavatkozással – figyelmeztetnek szakértők. Az amerikai recesszióra vonatkozó esélyek növekedésével ugyanis fordítottan arányosan gyengülnek a gazdasági fejlődési előrejelzések – és nem csak az Egyesült Államokban. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön kiadott adatai szerint a 2006-os háromszázalékos GDP-bővülés tavaly már csak 2,4 százalékra futotta, s idén is csak hasonlóan szerény teljesítmény elé nézhetünk. A lassulás gyökere azonban nem csupán a pénzpiacok megingásában, a globális tőzsdei bizonytalanságban, illetve a befektetői bizalomvesztésben keresendő. Szakértők szerint az EU makrogazdaságának egyik rákfenéje a dollár–euró árfolyam, amely enyhén szólva is kártékonyan hat az uniós exportőrökre. A tavalyi dollárárfolyam-zuhanással ugyanis egyfelől szépíteni lehet az amúgy siralmas helyzetű amerikai kereskedelmi deficiten, ám az európai áruk versenyképességének óriási veszteségeket okoz. Mellékesen, míg az USA gyakorlatilag elinflálja saját – egyben a világ vezető – valutáját, addig az európai központi bankokban felhalmozott zöldhasúmilliárdok napról napra kevesebbet érnek, miközben a rekordárú olajat továbbra is csak dollárért lehet jegyezni. A dollár értékvesztése pedig nem csak az arany árának unciánként 900 dolláros felkúszását eredményezi, hanem a világ befektetőinek más, erősebb valuták felé fordulását is. Az euró tehát ezután is erősödni fog, tovább rontva az exportőrök jövedelmezőségét, összességében pedig erősen visszafogva az eurózóna növekedését. Az EU-s makrogazdasági jellemzők tanulmányozása pedig rámutat arra, hogy a tagállamok folyó fizetési hiányait csak a vezető gazdaságként húzó Németország hatszázalékos pluszt mutató mérlege egyensúlyozza, enélkül a vállalati szektor egyenlegei sokkal rosszabb képet mutatnának.
A kedvezőtlen hatások további rétege – a globális gazdaság egyre szorosabb összefonódása miatt – az amerikai ingatlanpiac zuhanórepülése. Az „ingatlan eladó” táblák ugrásszerű növekedése, az új lakások számának drasztikus csökkenése, valamint a rossz hitelek bedőlésének híre ugyanis az EU egyes országaiban – Franciaországban vagy Spanyolországban – a túlértékelt ingatlanárak korrekcióját hozza magával, ami szintén visszafogja a GDP-t.
– Európának is megvannak a saját ingatlanpiaci gyenge pontjai – fogalmaz az Economist, hozzátéve, hogy a spanyol, az olasz vagy az ír lakóingatlan-áremelkedések annak idején még az amerikai lufin is túltettek, így a piac „lehűlése” itt is elkerülhetetlennek látszik.
Végül a vártnál magasabb infláció is gondot okoz az uniónak, bár ezzel a problémával gyakorlatilag minden gazdasági térségnek meg kell birkóznia, mert a magas energia- és nyersanyagárak felhajtóereje világszinten érvényesült. Az Eurostat decemberi adatai szerint azonban a 3,1 százalékos pénzromlás negatív csúcsnak számít az EU-ban, s az inflációs kockázatok az előttünk álló esztendőben sem csökkennek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.