Zsaroló pozícióban az alapítvány

Kerítés veszélyezteti a síelőket a mátraszentistváni sícentrum egyik pályáján, amelyet az Óbudai Waldorf Alapítvány húzott fel annak érdekében, hogy több pénzt préselhessen ki a falu önkormányzatából. Az alapítvány évekkel ezelőtt aprópénzért kapta meg a telket, hogy ott erdei iskolát építsen. Azóta egyetlen kapavágást sem tettek, most viszont sokszoros áron adnák vissza az időközben turisztikai sikersztorivá vált síközpontba ékelődő parcellát.

Velkei Tamás
2008. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szövetség azt a feladatot tűzte maga elé, hogy az európai polgári eszmék érdekében, tevékenyen hozzájárulva Európa életének alakításához, képviseletet és védelmet biztosítson az ilyen kezdeményezések további fejlődéséhez. Biztosítanunk kell, hogy az alapvető emberi jogokat ne korlátozzák olyan mértékben, amelyek veszélyeztetnék a hasonló kulturális értékek létét – ez a Waldorf ars poeticája. Ehhez képest a hálózat egyik alapítványa nem mindennapi tettel bosszantja a hazai síbarátokat, Mátraszentistván–Mátraszentimre sípályájának üzemeltetőjét és a falu lakosságát.
Az Óbudai Waldorf Alapítvány még 1999-ben vásárolt egy 1743 négyzetméteres, belterületi földet a mátraszentimrei önkormányzattól, nyári tábor kialakítására. Az önkormányzat – segítendő a gyerekek üdültetését – mindössze 2,2 millió forintért adta el a telket az alapítványnak. A terület melletti környezet évtizedek óta a síelők birodalma, az elmúlt évek fejlesztéseinek köszönhetően az ország egyik legfejlettebb és legnépszerűbb sícentruma, emellett a Mátrai Tájvédelmi Körzet része. Az alapítvány a vállalt tevékenységekből és célokból semmit nem valósított meg.
– Az alapítvány nyolc évvel ezelőtt vette meg a telket nyolcszáz forintos négyzetméterenkénti áron, azonban eddig a színüket sem láttam – mondta el lapunknak Stuller András, Mátraszentimre–Mátraszentistván polgármestere. Közben a telket benőtte a gaz és a parlagfű, amelynek a sípályába átnyúló részét a pálya tulajdonosa kaszálta évekig. Tavaly az önkormányzat megpróbálta visszavásárolni a területet az alapítványtól, de a Waldorf tízszeres áron (közel 21 millió forintért) akarta eladni azt a községnek. A Waldorf később ugyan visszafogta étvágyát, de még mindig több mint tizenkétmillió forintot kért a telekért. Az önkormányzat felajánlott egy összközművesített csereterületet, amely kiválóan megfelelt volna az eredeti szándéknak, erdei iskolának, ráadásul a kínált telek háromszor nagyobb volt a jelenleginél, de az alapítvány ezt is elutasította – ahogyan a sípark üzemeltetője által a waldorfos gyerekeknek felajánlott kedvezményes síbérleteket is.
A síszezon kezdete előtt az alapítvány különös – az internetes fórumok tanúsága alapján a magyar síbarátokat mélyen felháborító – módon nyomatékosította követelését: kerítést húzott ki a telek határára, balesetveszélyessé téve a pályát és alig megközelíthetővé a leghosszabb síliftet. Egyértelművé teszi az Óbudai Waldorf Alapítvány szándékait, hogy a kerítésépítést a telek a sípályával átellenes oldalán már nem folytatták, így annak célja nyilvánvalóan a faluvezetők kényszerhelyzetbe hozása a turisztikai sikersztoriként elkönyvelt síközpont életének megnehezítésével.
Mátraszentimre önkormányzata a Gyöngyösi Városi Bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő által meghatározott, 5400 forint négyzetméterenkénti telekáron, közel hétmillió forintos ajánlatot tett, ám eközben Stuller András kikérte a telek tulajdoni lapját, amelyről kiderült, azt 400 millió forint jelzálog terheli. Így patthelyzet alakult ki, mivel az önkormányzat – bár már hétezer forintot is adna egy négyzetméterért – a bejegyzett teherrel nem hajlandó megvenni a telket.
Rövid nyomozás is elég volt ahhoz, hogy kiderítsük, miért spekulál a telekkel az alapítvány. Honlapjukon ugyanis büszkén hirdetik, egy nagylelkű, ám csöppet sem olcsó program révén négy éve új épületszárnnyal növelték óbudai iskolájuk területét, bruttó 210 millió forint értékben. Ennek finanszírozásához harmincöt százalék hitelt vettek föl, ami kiegészült az iskola megvételéhez 2005-ben folyósított összeggel, így az alapítványnak jelenleg nagyjából 90 millió forint a tőketartozása. Ám az óbudai Waldorf nem kíván itt leragadni. Nagy ívű fejlesztésekben gondolkodnak, többek között óvodát, szakképző iskolát és pedagógusképző főiskolát képzeltek el Óbudán, melyet Közép-európai Waldorf Központra kereszteltek. Mindezt a mátraszentistváni, a sípályával határos ingatlan értékesítésével, valamint EU-s források bevonásával képzelik el.
Szerettük volna az ügyről megkérdezni az Óbudai Waldorf Alapítványt is, de eddig senkit nem sikerült elérnünk. A Magyar Waldorf Szövetség elnöke, Both Erzsébet úgy tájékoztatta lapunkat, hogy az esetről egy ismeretlen feladótól kapott elektronikus levélből értesült, ám a szövetség nem tud az egyes szervezetek ügyeiről, és nem is szólhatnak bele azokba. – Azért pedig, hogy egy iskola fenntartója milyen ügyleteket bonyolít le, a fenntartó felel, s nem a szövetség – mondta az elnöknő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.