A hidegbéke korszaka

A posztszovjet térség országainak mihamarabbi integrációját sürgeti a nyugati intézményekbe Janus Bugajski, a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának Kelet-Európa-kutatója. Lapunknak a Budapest Külpolitikai Klubban tartott előadását követően adott rövid interjút.

2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „csekisztokrácia” öröksége. Az orosz titkosszolgálatok a pártok fölé emelkedő szerepet játszottak a jelenlegi orosz politikai rendszer kialakulásában – mondta budapesti előadásában Janus Bugajski, aki szerint egyértelmű, hogy a térségbeli pozíciói visszaszerzésére irányuló erőfeszítéseiben Moszkva támaszkodik korábbi külföldi kapcsolatrendszerére. A kutató Európa energiabiztonsága kapcsán az Oroszországtól való függetlenedés mellett szállt síkra, és azzal érvelt, hogy az Egyesült Államoknak és az EU-nak fokoznia kellene a párbeszédet a komoly változásokat élő Iránnal, mert Teherán alternatív földgázforrásként jöhetne szóba. Koszovót ügyét az oroszok arra is felhasználják, hogy éket verjenek az európai országok közé – mondta Bugajski. (Z. G.)


A retorikától eltekintve, beszélhetünk ma egyfajta „könnyű hidegháború” kezdetéről?
– Nem kifejezetten hidegháborúról van szó, sokkal inkább poszthidegháborút követő időszakról, amit én a hidegbéke korának neveznék. Nem a háború küszöbén állunk, hanem olyan politikai konfliktusok ellentétes oldalain, amelyekben nem várható a felek álláspontjának közeledése.
– Miként kommentálja, hogy az utóbbi évek nyugati támogatású demokratizációs erőfeszítései csak korlátozott eredményeket hoztak, vagy egyenesen kudarcot vallottak a posztszovjet térségben?
– Sokkal élénkebb erőfeszítésekre van szükség, hogy Ukrajnát és Moldovát, de a jövőben még Fehéroroszországot is bevonják az európai intézményekbe és a NATO-ba. A legfontosabb azonban, hogy a Nyugat-Balkánt minél előbb betereljék ezekbe az intézményekbe, hogy aztán figyelmünket keletre fordíthassuk.
– Mit gondol a grúziai eseményekről?
– Ugyanezt. Grúziát meg kell hívni a nyugati intézményrendszerbe. A nyitott ajtók politikája kulcsfontosságú Grúzia stabilitása szempontjából. Ugyanakkor maximálisan részt kell vennünk az ezekben az országokban meglévő „befagyott” konfliktusok megoldásában.
– Nem gondolja, hogy Európa túl nagy árat fog fizetni az amerikai rakétavédelmi rendszer kibővítéséért a kontinensen, amely stratégiai eszközként egyértelműen sérti Oroszország érdekeit?
– Nem hiszem, hogy önmagában az amerikai rakétapajzs sértené az orosz érdekeket. Moszkva olyan helyzetet kreált, amelyben úgy tűnik, hogy sérti nemzeti érdekeiket. Moszkva úgy állítja be a lépést, mint a határai közelében folyamatban lévő haderő-telepítések része, amely valamiképpen árt Oroszország stratégiai pozíciójának. Azonban ez nem igaz, az amerikai lépés nem fenyegeti a ballisztikus rakétákkal felszerelt orosz nukleáris elrettentő erőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.