Nem vitás: eleinte megizzaszthatja az avatatlanabb felhasználót az Arcanum Adatbázis Kiadó néhány technikai leleménye, a nemrégiben megjelent DVD-ROM-ok nehézkesebbnek tetsző navigációs újításai – de mindez eltörpül annak lehetősége mellett, hogy számítógépmagányunkban szabadon barangolhatunk több évszázad történelmi folyóirataiban, Erdély katonai térképein vagy a főváros hőskorának kartográfiai emlékeiben. A fejlesztők szerint az elterjedtebb PDF formátum és a hagyományosabb Arcanum-forma kettőssége a szokványosabb rendszerekkel is összhangba hozza a kutatható szövegfelületeket; ugyanakkor nagyobb dokumentummennyiség archiválását és vizsgálhatóságát teszi lehetővé. Aminek csak szívből örülhetünk, hiszen ezzel rohamléptekkel bővül digitális könyvtárunk: a csupán jelentősebb bibliotékákban hozzáférhető (vagy még ott sem tanulmányozható) anyagok, sokméternyi könyv, folyóirat, térkép, lexikon, névtár és kézikönyvtárba való alapmunkák néhány kattintásnyi közelségbe kerülnek.
A függetlenségüket vesztett népek szabadságuk helyreállításáért „felkutatják történelmi jogaikat, s elévülhetetleneknek kiáltják ki azokat. Csak bennök látják üdvöket, s a legkitartóbb küzdelemre kelnek értök. Felélesztik nemzeti viseletöket […]. Szóval, kibontakozni kivánnak minden idegen kötelékekből, s nem nyugszanak, míg meg nem szabadultak minden kényszerítéstől, melyet más nép vagy idegen kormány erőszakolt reájok” – hangzik Horváth Mihály beköszöntő beszéde 1867-ben a mai napig tevékeny Századok című történelmi folyóirat induló számában. „… lehetetlen, hogy egy nemes fogadalom ne ébredjen bennünk: gyarapítani részünkről is az igazságnak és társulásnak, a szabadságnak és miveltségnek ama gazdag örökségét, melyet a múlttól vettünk, és hatványozva szállítani át a jövendőre, mint olyatén adalékot a mi részünkről, mely a mi múlékony létünket a nemzetünk, fajunk valamennyi nemzedékeit átövező lánczhoz kösse. Fogjuk-e pedig e kötelmünket másként teljesíthetni, mint ha a letűnt nemzedékek életének s munkásságának minden mozzanatait felkutatjuk és a történelmi itészet világánál részletezzük s osztályozzuk…” – szab irányt a XIX. századi magyar tudós a ma már 141 esztendeje működő szellemi műhelynek. Az Arcanum két DVD-ROM-ján a Századok minden száma tanulmányozható a kezdetektől 2006-ig.
Honvéd lovassági laktanya 1895-ben, Magyar Királyi Állami Pénzverde 1937-ben, most pedig többek között lapunk szerkesztősége: ezt jelenti az Üllői út 102-es szám, ha időutazást teszünk a Buda és Pest történeti topográfiája című kiadvány párhuzamos térképeinek segítségével. Eltűnt vagy átnevezett utcák, telkek, városrészek, helyrajzi számok története, változásai követhetők nyomon könnyedén a DVD-ROM-on a Budapest Főváros Levéltára több évtizedes kutatómunkájának köszönhetően, így kirajzolódik előttünk egy virtuális város a maga láthatatlanná vált utcahálózatával, épületeivel és lakóival – ami beszédesebb minden pusztuláskatalógusnál.
Hasonlóan szinkronizált (és georeferált) az Erdély 1763–1787-es, illetve 1806–1869-es két katonai felmérésének térképeit közreadó harmadik Arcanum-kiadvány, amely kincsesbánya minden Erdély-szeretőnek, helytörténésznek és történelmi érzékenységű utazónak. Segítségével egymás mellé tehetjük a sok évtizedes különbséggel készült térképeket, azaz összevethetjük a két külön Transsylvaniát – ami nem minden tanulság nélküli. Talán ez a „miveltségnek” az egyik „láncza”, amelyről Horváth Mihály szólt 141 évvel ezelőtt.
(Századok, A magyar Történelmi Társulat Közlönye, 1867–2006; Buda és Pest történeti topográfiája; Erdély I. és II. katonai felmérése, 1763–1787, 1806–1869. Arcanum Adatbázis Kiadó, Budapest, 2007. A DVD-ROM-ok ára: 30 000, 20 000, illetve 24 000 forint)
Megvan a világ legdrágább Mazdája, egy filmsztár
