Áldozatot követelt a Horváth-reform

Meghalt egy 44 éves férfi, akit gyomorvérzése ellenére nyolc órán át utaztattak, mert a sürgősségi orvosi ellátásra szoruló beteg igazolványában szentendrei lakcím szerepelt, holott a Kerepesi útnál lakott. Az egészségügyi reform „szabályai” szerint működő mentők annak ellenére vitték ki a beteget a fővárostól 23 kilométerre, hogy területileg három kórház is közelebb lett volna.

Pilári Darinka
2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lőrincz János gyomorgörccsel esett össze a Kerepesi út Keleti pályaudvar melletti részén, otthonától 15-20 méterre január 26-án reggel tíz óra előtt. A helyszínre felesége segítségével hívták ki a mentőt, amely a férfi igazolványán szereplő címet alapul véve, a pomázi Gálfi Béla Pszichiátriai Kórházba vitte a beteget, „szirénázás nélkül”, a piros lámpáknál meg-megállva. A 23 kilométerre lévő kórházba egy óra alatt jutottak el, ahol azonban a rosszullét okát nem tudták kellőképp diagnosztizálni, és az addigra eszméletlen beteget visszaküldték a 16 kilométerre lévő Szent Margit Kórházba. A férfit Pestről Budára azért utaztatták, mert Lőrincz János igazolványában még nem szerepelt az új lakcíme. (Ahhoz a helyszínhez közel, ahová elsőként kihívták a mentőt, alig száz méterre található az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet és a Péterfy Sándor utcai kórház.)
A betegút a Margit-kórházban sajnálatos módon mégsem ért végett, mivel az ellátó orvos nem volt tudatában annak, mi a rosszullét valódi oka. Koponya CT-t kért, amit viszont csak a János-kórházban tudtak elvégezni. Bár a vizsgálat eredménye negatív lett, Lőrincz Jánost visszavitték a Margit-kórházba, vért hányt, ami az orvos szerint első tünete volt annak, hogy a férfinak gyomorvérzése van.
Rőth Tibor, a Margit-kórház osztályvezető főorvosa a Hír Televíziónak úgy nyilatkozott: – Nagyon gyors lefolyású volt a beteg állapotromlása, s amint észleltük a gyomor-bélrendszer vérzésére utaló tüneteket, a szükséges vizsgálatok és a párhuzamosan folyó kezelés azt célozta, hogy a lehető leghamarabb olyan állapotba juttassuk a beteget, hogy az életmentő műtétet mielőbb el lehessen végezni.
Minderre azonban csak este hétkor került sor, a hosszú idő eltelte miatt pedig – az agy csekély oxigénellátása miatt – a férfi kómába esett. A 44 éves Lőrincz János nyolc nap múlva, vasárnap meghalt.
Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője azt mondta, hogy alaposan megvizsgálták a beteget; nem volt életveszélyben, ezért történhetett az, hogy nem a legközelebbi kórházba vitték. – Sajnos, a sürgősségi ellátásban előfordul, hogy az első vizsgálatkor még nem látni pontosan, mi a baja valóban a betegnek, és mondjuk, egy óra múlva hirtelen súlyosabbá válik az állapota – fogalmazott a szóvivő, hozzátéve, vizsgálják, hogy orvosilag helyesen jártak-e el a kollégák az Országos Mentőszolgálatnál.
A család is vizsgálatot kér az ügyben, és minden bizonnyal perre készül. A Magyarok Világszövetségének (MVSZ) elnöke, Patrubány Miklós elmondta, saját halottjuknak tekintik, és ügyészségi feljelentést tesznek az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.