Alig változik a biztosítási törvény

Tizenkét módosító indítvány született az egészségbiztosítás reformjáról szóló törvénnyel kapcsolatban, szocialista–liberális egyetértésben – legalábbis ezt mondja az SZDSZ. Tukacs István (MSZP) azonban úgy nyilatkozott: nem köthető az SZDSZ nevéhez külön módosító javaslat.

Pilári Darinka
2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Ágnes egészségügyi miniszter már decemberben leszögezte, hogy nem ért egyet az államfő kifogásaival, miután Sólyom László köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek az egészségbiztosítás reformjáról szóló törvényt. Ennek tükrében az SZDSZ nem készített módosító indítványokat, az MSZP igen, még ha azok nagy ívű változtatásokat nem is eszközölnek majd.
– A szocialista frakció teljes egyetértésben tizenkét módosító indítványt nyújt be a törvény újratárgyalásához (amire a köztársasági elnök lépése is kötelezi a pártot), közte két különösen fontosat – nyilatkozta lapunknak Tukacs István. Az MSZP-s országgyűlési képviselő a szerinte jelentősebbekről elmondta: az egyik szerint a járulékfizetők képviselői is helyet kapnának vagy a pénztárak felügyelőbizottságában, vagy az Egészségbiztosítási Felügyelet mellett működő felügyeleti tanácsban. (Az Egészségbiztosítási Felügyelet teljes mértékben a szakminiszter irányítása alatt álló központi hivatal, amelynek egyik fő feladata az egészségügyi szolgáltatást igénybe vevők védelme.)
– A drága beavatkozások listáját törvényben határoznák meg, és évente felülvizsgálnák – emelt ki a politikus egy másik módosító javaslatot, majd hozzáfűzte, Sólyom László ezt is kifogásolta.
Harmadikként említette, hogy egy indítványuk szerint az állam és a biztosító tulajdonarányán kétharmados döntéssel lehetne csak változtatni. – Ezt többen jónak tartottuk, de az egészségügyi tárca szakmai állásfoglalása szerint mindez törvényileg nem kivitelezhető – fogalmazott Tukacs.
Béki Gabriella a módosító indítványokkal kapcsolatban nyomatékosította: az SZDSZ nevéhez ugyanúgy nem lehet ezeket kötni, mint az MSZP-éhez. – Közösen dolgoztuk ki – hangsúlyozta a képviselő, aki a kétharmados döntést igénylő javaslattal kapcsolatban úgy látja, a kétharmados törvény olyan kötöttséget jelent, ami megakadályozza a döntést. – Már maga a törvény sem kétharmados konszenzussal született – mondta Béki. Arra a kérdésre, hogy a politikai ellentéteken túl, nincs-e jelentősége az állampolgárok ellenvetéseinek, azt állította: „olyan törvényt csináltunk, ami a lakosság érdeke, és ezt nagyon komolyan gondolom”.
Pesti Imre, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa a módosító indítványokról kifejtette: tartalmukban is mutatják, hogy „kommunikációs trükkről” van szó. – A kétharmados döntést igénylő javaslat érdemi kérdés lett volna, de mivel azt nem fogadták el, egyértelműen látszik, hogy az egészségügy privatizációját akarják végigvinni. A köztársasági elnök kifogásait továbbra sem veszik figyelembe – fogalmazott Pesti.

Győzködik donáth tiszteletest. Ismét szocialista országgyűlési képviselőt igyekeztek választópolgárai jobb belátásra bírni az egészségbiztosítási törvény februári újraszavazása kapcsán. Donáth László otthonának postaládájába tegnap több III. kerületi lakos dobott be képeslapot, amelyen az áll: „Óbudai és békásmegyeri lakosként arra kérem, hogy 2008. február 11-én a parlamentben szavazzon NEM-mel az egészségbiztosítási törvényről.” Összesen több mint kétezer, a helyi családok és emberek által aláírt képeslapot juttatnak el a politikusnak, aki azonban kitart amellett, hogy az egészségbiztosítási törvényre a jelenlegi formájában szükség van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.