Álinterjú a kormányfővel

Rendkívül kellemetlen malőrbe futott bele az egyik vezető horvát napilap, a Jutarnji List, amikor pénteken – mint a miniszterelnöki hivatal cáfolatából kiderült – álinterjút közölt Ivo Sanader miniszterelnökkel. Az e-mailen érkező kérdésekre egy 23 éves fiatalember válaszolt.

Ágoston Zoltán
2008. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aligha képzelhető el újságíró számára még egy olyan kellemetlen malőr, amelyet a Jutarnji List horvát napilap követett el. Abban a hitben, hogy Ivo Sanader miniszterelnökkel közöl interjút pénteki számában, egy vállalkozó kedvű, huszonéves véletlenszerűen odavetett megjegyzéseit tárta a nyilvánosság elé.
Az egész újévi tréfaként indult – tálalt ki a 23 éves fiatalember a másik nagy napilapnak, a Vecernji Listnek. Elmondta, egy sms-t küldött Davor Butkovicnak, a Jutarnji List egyik tekintélyes szerkesztőjének, amire egy azonnali interjúkérelemmel lepték meg. Bevallása szerint nem is gondolt arra, hogy összetévesztik valaki mással, és megadta e-mail címét, ahol nemsokára megjelentek az Európai Unióval és a Szlovéniával mostanában lejtmenetbe került kétoldalú kapcsolatokra vonatkozó kérdések. A lap figyelme nem akadt fenn azon, hogy az önjelölt miniszterelnök a kérdéseket egy nyilvánvalóan személyes e-mail címre várta. Butkovic hasonló gesztussal viszonozta a leereszkedő közvetlenséget, és Kedves Ivo! megszólítással vezette fel kérdéseit. „Őrületnek tűnt az egész. Én csak kíváncsi voltam, meddig tart” – mondta a fiatalember, hozzátéve, hogy az első üzenetében nemhogy a kormányfő, de még saját nevében sem mutatkozott be, így minden felelősségérzet nélkül válaszolhatott.
Egy pillanatra sem hőkölt viszsza az előtte tornyosuló feladattól, sőt, geostratégákat megszégyenítő tájékozottsággal és önbizalommal nyilatkozott a horvát külpolitika fő célkitűzéseiről. Ahogy az interjú címe is világgá repítette, a miniszterelnökké vedlett horvát közember szeretné, ha az ország mielőbbi NATO-csatlakozását, mert a Tomiszlav Nikolics szerb radikális elnökjelöltre leadott nagyszámú szavazat aggályokat kelt Zágrábban. Kifejti, Horvátország a végsőkig ragaszkodik a halászati tilalmi zónához, amelyet január 1-jén léptetett életbe felségvizein, Szlovéniának és Olaszországnak pedig „hozzá kell szoknia” ehhez. Papírízűre sikerült viszont a Koszovó helyzetéről szóló megjegyzése, miszerint Zágrábnak az EU szabta irányvonalhoz kell idomulnia a Koszovó helyzete körüli huzavonában. Másnap döbbenten vette tudomásul, hogy vázlatos elképzelései a horvát külpolitikáról címlapon köszönnek vissza rá.
A horvát miniszterelnöki hivatal visszakézből hamisítványnak bélyegezte a lapban megjelent interjút, amely közleménye szerint rosszindulatú, ráadásul veszélyezteti a társadalom demokráciába vetett hitét. Egy szűkszavú mentegetőzésen kívül a Jutarnji List szerkesztősége hallgatásba burkolózott. Közleménye szerint nem volt ok kétségbe vonni az interjú valódiságát, és vizsgálják, hogyan avatkozhattak be kívülről az elektronikus kommunikációba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.