Aligha képzelhető el újságíró számára még egy olyan kellemetlen malőr, amelyet a Jutarnji List horvát napilap követett el. Abban a hitben, hogy Ivo Sanader miniszterelnökkel közöl interjút pénteki számában, egy vállalkozó kedvű, huszonéves véletlenszerűen odavetett megjegyzéseit tárta a nyilvánosság elé.
Az egész újévi tréfaként indult – tálalt ki a 23 éves fiatalember a másik nagy napilapnak, a Vecernji Listnek. Elmondta, egy sms-t küldött Davor Butkovicnak, a Jutarnji List egyik tekintélyes szerkesztőjének, amire egy azonnali interjúkérelemmel lepték meg. Bevallása szerint nem is gondolt arra, hogy összetévesztik valaki mással, és megadta e-mail címét, ahol nemsokára megjelentek az Európai Unióval és a Szlovéniával mostanában lejtmenetbe került kétoldalú kapcsolatokra vonatkozó kérdések. A lap figyelme nem akadt fenn azon, hogy az önjelölt miniszterelnök a kérdéseket egy nyilvánvalóan személyes e-mail címre várta. Butkovic hasonló gesztussal viszonozta a leereszkedő közvetlenséget, és Kedves Ivo! megszólítással vezette fel kérdéseit. „Őrületnek tűnt az egész. Én csak kíváncsi voltam, meddig tart” – mondta a fiatalember, hozzátéve, hogy az első üzenetében nemhogy a kormányfő, de még saját nevében sem mutatkozott be, így minden felelősségérzet nélkül válaszolhatott.
Egy pillanatra sem hőkölt viszsza az előtte tornyosuló feladattól, sőt, geostratégákat megszégyenítő tájékozottsággal és önbizalommal nyilatkozott a horvát külpolitika fő célkitűzéseiről. Ahogy az interjú címe is világgá repítette, a miniszterelnökké vedlett horvát közember szeretné, ha az ország mielőbbi NATO-csatlakozását, mert a Tomiszlav Nikolics szerb radikális elnökjelöltre leadott nagyszámú szavazat aggályokat kelt Zágrábban. Kifejti, Horvátország a végsőkig ragaszkodik a halászati tilalmi zónához, amelyet január 1-jén léptetett életbe felségvizein, Szlovéniának és Olaszországnak pedig „hozzá kell szoknia” ehhez. Papírízűre sikerült viszont a Koszovó helyzetéről szóló megjegyzése, miszerint Zágrábnak az EU szabta irányvonalhoz kell idomulnia a Koszovó helyzete körüli huzavonában. Másnap döbbenten vette tudomásul, hogy vázlatos elképzelései a horvát külpolitikáról címlapon köszönnek vissza rá.
A horvát miniszterelnöki hivatal visszakézből hamisítványnak bélyegezte a lapban megjelent interjút, amely közleménye szerint rosszindulatú, ráadásul veszélyezteti a társadalom demokráciába vetett hitét. Egy szűkszavú mentegetőzésen kívül a Jutarnji List szerkesztősége hallgatásba burkolózott. Közleménye szerint nem volt ok kétségbe vonni az interjú valódiságát, és vizsgálják, hogyan avatkozhattak be kívülről az elektronikus kommunikációba.
Nem áll le a Liverpool: megvan az újabb érkező, röpködnek a milliók
