Tavaly a fogyasztói árak nyolcszázalékos emelkedése és a reálbérek 4,7 százalékos csökkenése miatt most csak annyit ér a fizetésünk a boltokban, mint húsz évvel ezelőtt, miközben az uniós bérek átlagának csupán 40 százalékát viszik haza a magyar munkavállalók. Javulás idén sem várható, mivel még a kormányzati statisztikák szerint is csak szerény mértékben, egy százalékot megközelítően emelkedhet a keresetek vásárlóértéke. A hazai keresetek csökkenése főleg a szomszédos országokkal összehasonlítva aggasztó: Romániában tavaly 15 százalékos, Lengyelországban és Csehországban öt-öt, Szlovákiában pedig 4,2 százalékos volt a reálkeresetek növekedése.
Az utóbbi húsz évben a fizetések 1988-as bruttósítása, a személyi jövedelemadó bevezetése, valamint a Bokros-csomag idején elrendelt bérbefagyasztás, valamint az inflációs sokkok hatottak kedvezőtlenül a keresetekre. Az 1995-ös mélypont idején az 1980-as szint 70 százaléka alá esett vissza a bérek vásárlóértéke, ami jelenleg a húsz évvel ezelőtti szinten áll.
– Nem lehet teljes mértékben összehasonlítást tenni a nyolcvanas évek és a jelenlegi állapot között – jelentette ki lapunknak Mellár Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke, aki szerint a leglényegesebb különbség, hogy jelenleg sokkal nagyobb arányú a háztartások béreken kívül szerzett jövedelme, mint a szocializmus utolsó évtizedében. Ilyenek például bérbeadásból származó vagy egyéb bevételek, mint például a befektetésekből származó osztalékok – tette hozzá a szakember. Az összehasonlítást tovább nehezíti, hogy a 80-as években a társadalmi juttatások szerepe is jóval nagyobb volt a mostaninál. A legnagyobb probléma azonban Mellár szerint az, hogy a hazai bérek vásárlóereje mindössze az uniós átlag 35-40 százalékánál tart.
– A bérfelzárkóztatás nem történt meg, sőt ennek üteme lelassulóban van – mondta a KSH egykori vezetője, aki hangsúlyozta: a hazai jövedelmek inkább profit formájában, mint a munkabérek emelkedésében jelentkeztek, s továbbra sem látni, hogy a közeljövőben mi lódítaná meg a reálbérek növekedését.
Majka-botrány: némaságba burkolóztak a baloldali művészek
