Hiába imitálta Majka a miniszterelnök fejbe lövését, a társadalmilag egyébként oly érzékeny baloldali művészvilág képviselői nem nyilatkoznak a témában. Pedig csak annyit kérdeztünk tőlük, hogy mi a véleményük Majoros Péter megnyilvánulásáról, esetleg elítélik-e.

Lukács Miklóst és Hegyi Barbarát telefonon keresztül kerestük meg, de nem válaszoltak az üzeneteinkre. Koncz Zsuzsát a saját weboldalán jelzett sajtókapcsolaton keresztül próbáltuk elérni, de cikkünk megjelenéséig ő sem méltatott válaszra bennünket.
Gálvölgyi Jánost, Gerendás Pétert és Geszti Pétert produkciós irodáikon keresztül próbáltuk szóra bírni, választ azonban nem kaptunk.
Érdemes megjegyezni ugyanakkor, hogy a fentebb említett művészek néhány hónappal korábban még aláírtak egy petíciót, amelyben tiltakoztak a Kneecap szigetes fellépése ellen, kiállva a színpadi gyűlöletkeltés ellen. Majka esetében azonban hallgatnak.
Az említett művészek Facebook-oldalát is megvizsgáltuk, de egyiknél sem találtunk olyan nyilatkozatot, amely elítélné Majka produkcióját.
Miért olyan súlyos a Majka-ügy?
Mint ismert, az ózdi rapper Csurran, cseppen című számának főhősét, a Bindzsisztán nevű fiktív ország korrupt miniszterelnökét – egy mikrofonnal eljátszva – főbe lőtték a színpadon, a debreceni Campus fesztivál zárónapján. Mindezt
ráadásul egy olyan világpolitikai környezetben tette, amelyben több olyan eset is történt, ahol valóban meglőttek vezetőket.
Emlékezetes, hogy tavaly Donald Trumpnak meglőtték a jobb fülét egy kampányeseményen Butler közelében, Pennsylvania államban, és csak néhány milliméteren múlt az élete.
De tavaly májusban lőtték meg Robert Ficót, Szlovákia miniszterelnökét Nyitrabányán, aki
életveszélyes állapotban került kórházba, és többórás műtéten esett át.
A mostani ügy súlyosságát jól szemlélteti, hogy a rajongók is kiakadtak, de még a fesztivál szervezői is elhatárolódtak az esettől. Felháborodásának adott hangot Dopeman, Nagy Feró és Debrecen polgármestere is, sőt még Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor is üzent.
A rapper azóta igyekezett megmagyarázni, hogy
a színpadon történt jelenet csupán egy „geg”, és az erről szóló kattintásvadász híradások újságíróknak csúfolt csinovnyikoktól származnak.
Majka ugyanakkor még arra is szánt időt, hogy mélységes felháborodása mellett egy régi bölcsességet is átadjon: „A szórakoztatóiparban az első számú szabály, hogy sose nézd hülyének a közönséget. Mert aki a közönséget hülyének nézi, az a hülye.”
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint azonban egy olyan időszakban, amikor az amerikai elnököt és a szlovák miniszterelnököt is le akarták lőni, egy miniszterelnök kivégzését imitálni a színpadon nem fér bele.
– Különösen szomorú, hogy az RTL-nek adott nyilatkozatodban arra utaltál, szerinted ez kell a fiataloknak – jegyezte meg lapunknak a szakértő.
Kettétört a baloldal a botrányban
A Tisza Párt megszólalói ugyanakkor nem ítélték el Majka felháborító produkcióját. Ehelyett Magyar Péter a Campus fesztivál békés szórakozásra buzdító szervezőit bírálta, és a többi között azt javasolta nekik, hogy ne a fellépőktől és ne a politikai véleménynyilvánítástól határolódjanak el. Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz is, aki leginkább a mocskolódó rigmusokat kiabálókat védte.
Azt ugyanakkor a Tisza Párt egyik politikusa sem említette meg, hogy Majka a miniszterelnök fejbe lövését játszotta el a színpadon.
A Párbeszéd politikusa, Tordai Bence a kormánypártot hibáztatta: szerinte a Fidesznek nem kellett volna egy egész generációt magára haragítania, és akkor nem történik ilyen. Frakciótársa, a Szikra Mozgalomból jött Jámbor András undorítónak nevezte, hogy a hatalom áldozatot játszik Majka alakítása után.