Majka-botrány: némaságba burkolóztak a baloldali művészek

Miközben világszerte egyre gyakrabban fordulnak elő merényletek vezető politikusok ellen, Majka a Campus fesztiválon a miniszterelnök fejbe lövését imitálta a színpadon. Az egyébként társadalmilag oly érzékeny baloldali művészvilág képviselői – köztük Koncz Zsuzsa, Geszti Péter és Gálvölgyi János – csendben lapítanak Majoros Péter produkciója láttán.

2025. 07. 23. 17:09
Majka, botrány, baloldal
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába imitálta Majka a miniszterelnök fejbe lövését, a társadalmilag egyébként oly érzékeny baloldali művészvilág képviselői nem nyilatkoznak a témában. Pedig csak annyit kérdeztünk tőlük, hogy mi a véleményük Majoros Péter megnyilvánulásáról, esetleg elítélik-e.

Majkának a miniszterelnök kivégzésére utaló jelenete a Campus fesztiválon (Fotó: Czinege Melinda)

Lukács Miklóst és Hegyi Barbarát telefonon keresztül kerestük meg, de nem válaszoltak az üzeneteinkre. Koncz Zsuzsát a saját weboldalán jelzett sajtókapcsolaton keresztül próbáltuk elérni, de cikkünk megjelenéséig ő sem méltatott válaszra bennünket.

Gálvölgyi Jánost, Gerendás Pétert és Geszti Pétert produkciós irodáikon keresztül próbáltuk szóra bírni, választ azonban nem kaptunk.

Érdemes megjegyezni ugyanakkor, hogy a fentebb említett művészek néhány hónappal korábban még aláírtak egy petíciót, amelyben tiltakoztak a Kneecap szigetes fellépése ellen, kiállva a színpadi gyűlöletkeltés ellen. Majka esetében azonban hallgatnak.

Az említett művészek Facebook-oldalát is megvizsgáltuk, de egyiknél sem találtunk olyan nyilatkozatot, amely elítélné Majka produkcióját.

 

Miért olyan súlyos a Majka-ügy?

Mint ismert, az ózdi rapper Csurran, cseppen című számának főhősét, a Bindzsisztán nevű fiktív ország korrupt miniszterelnökét – egy mikrofonnal eljátszva – főbe lőtték a színpadon, a debreceni Campus fesztivál zárónapján. Mindezt

ráadásul egy olyan világpolitikai környezetben tette, amelyben több olyan eset is történt, ahol valóban meglőttek vezetőket.

Emlékezetes, hogy tavaly Donald Trumpnak meglőtték a jobb fülét egy kampányeseményen Butler közelében, Pennsylvania államban, és csak néhány milliméteren múlt az élete.

De tavaly májusban lőtték meg Robert Ficót, Szlovákia miniszterelnökét Nyitrabányán, aki

életveszélyes állapotban került kórházba, és többórás műtéten esett át.

A mostani ügy súlyosságát jól szemlélteti, hogy a rajongók is kiakadtak, de még a fesztivál szervezői is elhatárolódtak az esettől. Felháborodásának adott hangot Dopeman, Nagy Feró és Debrecen polgármestere is, sőt még Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor is üzent.

A rapper azóta igyekezett megmagyarázni, hogy

a színpadon történt jelenet csupán egy „geg”, és az erről szóló kattintásvadász híradások újságíróknak csúfolt csinovnyikoktól származnak.

Majka ugyanakkor még arra is szánt időt, hogy mélységes felháborodása mellett egy régi bölcsességet is átadjon: „A szórakoztatóiparban az első számú szabály, hogy sose nézd hülyének a közönséget. Mert aki a közönséget hülyének nézi, az a hülye.”

Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint azonban egy olyan időszakban, amikor az amerikai elnököt és a szlovák miniszterelnököt is le akarták lőni, egy miniszterelnök kivégzését imitálni a színpadon nem fér bele.

– Különösen szomorú, hogy az RTL-nek adott nyilatkozatodban arra utaltál, szerinted ez kell a fiataloknak – jegyezte meg lapunknak a szakértő.

 

Kettétört a baloldal a botrányban

A Tisza Párt megszólalói ugyanakkor nem ítélték el Majka felháborító produkcióját. Ehelyett Magyar Péter a Campus fesztivál békés szórakozásra buzdító szervezőit bírálta, és a többi között azt javasolta nekik, hogy ne a fellépőktől és ne a politikai véleménynyilvánítástól határolódjanak el. Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz is, aki leginkább a mocskolódó rigmusokat kiabálókat védte.

Azt ugyanakkor a Tisza Párt egyik politikusa sem említette meg, hogy Majka a miniszterelnök fejbe lövését játszotta el a színpadon.

A Párbeszéd politikusa, Tordai Bence a kormánypártot hibáztatta: szerinte a Fidesznek nem kellett volna egy egész generációt magára haragítania, és akkor nem történik ilyen. Frakciótársa, a Szikra Mozgalomból jött Jámbor András undorítónak nevezte, hogy a hatalom áldozatot játszik Majka alakítása után.

A Tisza útjából elálló Momentum leköszönőben lévő elnöke,

Tompos Márton pedig egészen nyakatekert megközelítést választott, és még véletlenül sem a lényegről beszélt.

Inkább arról elmélkedett, hogy a Fidesz reakciója azt bizonyítja, Bindzsisztán miniszterelnöke tényleg Orbán Viktor. Kiss Lászlónak, Óbuda vesztegetéssel gyanúsított, de egy ideje már újra szabad levegőt szívó baloldali polgármesterének lényegében szintén ugyanez jutott az eszébe.

Kiénekelt ugyanakkor a kánonból az MSZP-be két évvel ezelőtt visszatért Csintalan Sándor, aki első körben mindannyiunk elleni bűnnek nevezte Majka megnyilvánulását, majd egy hosszabb bejegyzésben kifejtette, hogy egy előadónak óriási felelőssége van. Csintalan szerint Majkát nem menti fel a bűn alól, hogy a művészi szabadsággal magyarázza tettét.

 

Megszólaltak a baloldali elemzők is

A Telex korábbi főszerkesztője, az immár influenszerként és politikai elemzőként működő Dull Szabolcs a botrány kapcsán úgy vélekedett: Majka felült a „mocskos Fidesz”-skandálás közhangulatára. A baloldali elemző szerint „politikai szempontból mindkét oldal megtalálta a neki kedvező narratívát, és mindkét oldal keretezésében van igazság. A fideszesek joggal háborodnak fel, ha valaki Orbán Viktor lelövésére utalgat; az ellenzékiek pedig joggal kérik ki maguknak, ha válogatás nélkül szarjancsizzák őket.” Dull ezzel Bayer Zsolt cikkére utalt.

Megszólalt Nagy Attila Tibor is, a politológus bár nem tartja humorosnak Majka produkcióját, de elismeréssel adózik az énekes üzleti érzéke előtt.

Az elemző szerint manapság az Orbán-ellenességen lehet pénzt keresni.

Tarjányi Péter úgy fogalmazott: „aki nem érzi magát bűnösnek, azt nem zavarja a tükör”. A biztonságpolitikai témák mellett belpolitikával is foglalkozó szakértő úgy véli, a szám nem Orbán Viktorról szól, de „igen, a dal szól valakiről, valakikről. De az nem a név, hanem a viselkedés alapján ismerhető fel”.

 

Pottyondy és Alekosz sem maradt csendben

Pottyondy Edina Majka és Petőfi Sándor között vont párhuzamot, és kijelentette, hogy „amikor Majka a Facebookon egy ellenzéki közszereplő megverésére buzdított, vagy amikor Bencsik András a bubuk kivégzéséről fantáziált, semmi bajuk nem volt az erőszakkal”.

A korábbi valóságshow-szereplő Nagy Alekosz bejegyzésében nem Majka színpadi jelenetét minősítette, hanem az esetről beszámoló egyes orgánumok működését.

Borítókép: Majka (Forrás: Facebook)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.