Becsapódhat a műhold

Letért pályájáról és irányíthatatlanná vált egy amerikai kémműhold, amely néhány hét múlva a Földnek ütközhet. Egyelőre senki sem tudja, hogy az esemény a glóbusznak melyik részén következik be, a szakértők legnagyobb aggodalma azonban az, hogy mérgező vegyületek is kijuthatnak az elszabadult űreszközből.

MN-összeállítás
2008. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várhatóan február végén vagy március elején csapódik a Földbe az a több tonnás amerikai kémműhold, amelyik letért a pályájáról, miután energiaellátó rendszere felmondta a szolgálatot. Az AP-nek névtelenül nyilatkozó kormányhivatalnokok elmondták: a szatellitben egészségkárosító és a környezetre is veszélyes anyagok vannak. A rakéták üzemanyagaként használt hydrazine-t tartalmaz, ez egy ammóniaszagú, toxikus anyagokból álló folyadék, amellyel nem tanácsos közeli kapcsolatba kerülni.
A hír szerint egyelőre nem lehet tudni, melyik földrész, tenger fölött bukkan majd fel az űreszköz, amelynek sorsát a Fehér Házból is figyelemmel kísérik.
Gordon Johndroe, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője megnyugtatásul azt közölte: eddig egyetlen, az elmúlt években pályájáról letérő műhold sem okozott kárt. A szóvivő kitért a kérdés megválaszolása elől: miszerint szükség esetén megpróbálják-e rakétával megsemmisíteni a veszélyessé vált szatellitet.
John Pike, a Global.Security.Org internetes katonai hírportál igazgatója, védelmi és hírszerzési szakértő elsősorban azért aggódik, hogy az ellenőrizhetetlen útvonal miatt a szonda – vagy ami megmarad belőle – illetéktelenek kezébe kerülhet, és ezáltal lelepleződhetnek fontos katonai titkok. A visszatérő kémholdak normális esetben irányított pályán az óceánba érkeznek, ahol gazdájukon kívül más nem férhet hozzájuk.
A szakértő szerint a műhold lelövése azzal járna, hogy a darabjai a légkörbe érve elégnének, de nem zárható ki, hogy a törmelékek egy része becsapódik. Azt azonban nem árulta el, hogy ő maga mit tartana helyesnek. A szatellit több mint kilenc tonna súlyú, akkora, mint egy kisbusz.
A pályájukról letért űreszközök sorában az amerikai Skylab űrállomás visszatérése váltott ki a mostanihoz hasonló aggodalmakat: a 78 tonnás, irányíthatatlan szerkezet maradványai 1979-ben az Indiai-óceánban, illetve Ausztrália elhagyatott partvidékén landoltak. Egy több mint háromtonnás tudományos kutatási célokat szolgáló műhold 2002-ben a Perzsa-öböl fölött tért vissza a légkörbe, több ezer kilométerre attól a helytől, ahol érkezését várták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.