Bolondok aranya

Rumy Dániel
2008. 02. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyobb, mint a fürtös, de kisebb, mint a vesés – mi az? Persze hogy a szemölcsös. De lehetne még ágas-bogas, szemcsés-gömbös, szálas-rostos, csillagos vagy éppen hajszálas: a föld mélyén vagy ritka rejtekhelyeken többek között ilyen megjelenésűek lehetnek a kristályok. A földkéregben több ezer különféle ásvány található, ám ezek közül csupán mintegy harminc terjedt el szélesebb területen. Nem csoda, ha az emberi történelem kezdetétől véres csaták dúlnak a lelőhelyek felfedezéséért és birtoklásáért, rabszolgák milliói halnak éhen aranytelérek és gyémántbányák törmelékkupacai között, és birodalmak sorsát döntheti el néhány csillagos vagy éppen hajszálas megjelenésű kődarab.
Mint ahogy az sem csoda, hogy megannyi tragikus vagy tragikomikus legenda kapcsolódik e sok millió éves „drágaságokhoz”. Elegendő a pökhendiség és a mértéktelenség kincskeresőregéit idézni, amelyek a mi Tátránkban születtek; vagy a baritrózsák eredetmondáját, amely szerint e különös formájú kőzet akkoriban alakult ki, amikor a cseroki indiánokat a fehér ember elüldözte lakóhelyükről, egyötödük belepusztult a vándorlásba, de az Isten a szenvedés könynyeiből és vércseppjeiből kőrózsákat varázsolt. Vagy ott van a pirit, ez a sárgásan csillogó, kocka és oktaéder alakú kő, amely számos aranyásót tett bolonddá – ezért is kapta a „bolondok aranya” titulust.
John Farndon geológus ásványenciklopédiája természetesen nem horgonyoz le a meséknél és a mendemondáknál: szikár stílusú, gyakorlatias szerkezetű, látványos munkája jól használható kézikönyv mindazok számára is, akiket csak megérintett a kőzetgyűjtés szenvedélye. Akiket pedig még nem, és szeretnék távol tartani magukat mondjuk attól a megpróbáltatástól, hogy napokon keresztül csak megkövült erdők fosszíliáit kapirgálják a Szahara szikrázó vádijaiban, vagy fölszántsák Rudabánya környékét, azok ne vegyék a kezükbe a Kőzetek és ásványok képes enciklopédiáját. Farndon könyve ugyanis veszedelmes vonzalmakat kelt: alapos, mégis velős földtörténeti, földtani összefoglalója, ásványmeghatározási rendszertana, gyűjtési útmutatója, majd az ásványokat részletesen leíró enciklopédiája kalandos utakra csábít. Mi több, diszkréten a tudomásunkra hozza, hogy tájakat, térségeket fölfedezni a kövek ismerete nélkül legalább olyan, mint az alexandriai könyvtárban bóklászni analfabétaként.
(John Farndon: Kőzetek és ásványok képes enciklopédiája. Ford.: Hetesy Szilvia. Athenaeum 2000 Kiadó, Budapest, 2007. Ára: 7990 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.