Büntetik a szélerőműveket?

Büntetést kell fizetniük azoknak a szélerőmű-tulajdonosoknak, akik nem tudják 30 százalékos pontossággal megmondani – negyedórákra lebontva –, hogy mennyi áramot termelnek. A meteorológiai szolgálat viszont csak óránként ad időjárás-előrejelzést.

Dékány Lóránt
2008. 02. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a megújuló energiaforrások elterjedését támogatja az a végrehajtási rendelet, amelyik a villamosenergia-törvénnyel együtt lépett életbe január elsején. A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. ugyanis megköveteli, hogy a szélerőművek is ezentúl negyedórás bontásban közöljék energiatermelési menetrendjüket. Ha viszont ezt nem tudják 30 százalékos pontossággal meghatározni, akkor a jelenlegi 26,46 forint helyett kilowattóránként 5 forinttal kevesebbért veszi át az áramot a Mavir. A meteorológiai szolgálat ugyanakkor csak óránként ad előrejelzést, s ebből kellene levezetni a negyedórás bontást. Így változékony napokon előfordulhat, hogy a büntetés értéke meghaladja a remélt nyereséget. Bár a szabályozás vis maior esetén eltekint a pótdíj fizetésétől, viszont az időjárás változása eszerint nem számít előre nem látható, elháríthatatlan külső oknak.
– Ellentmondásos ez a rendelkezés – fejtette ki lapunknak Tóth László, a Magyar Szélenergia Tudományos Egyesület (MSZTE) elnöke. A szakember szerint a törvény végrehajtási utasításával az az egyik legnagyobb probléma, hogy kétféleképpen lehet értelmezni, mivel szerepel benne az is, hogy a havi menetrendet kell tartani, de ugyanúgy megtalálható benne a negyedórás bontásra vonatkozó előírás. Az elnök úgy véli, az utóbbit lehetetlen kivitelezni, hiszen a meteorológusok inkább a nagyobb szelet, vagy a szélcsendet tudják megfelelő biztonsággal ilyen rövid távra előre jelezni. – Olykor 80–100 százalékos eltérést is tapasztaltunk az előre jelzett szélerősséghez képest. Így tulajdonképpen jobb, ha a szélerőművek „nulla” teljesítményt adnak meg a menetrendben, mert úgy esetleg kisebb lehet a differencia, s így a büntetés mértéke is, ráadásul nem kell fizetni a prognózisért sem – emelte ki Tóth László.
Az MSZTE elnöke rámutatott: az lenne a megfelelő megoldás, ha csak havi menetrendet kellene készíteni, mert ekkora időtávban kiegyenlítődik a teljesítmény, és a követelmény is teljesíthetővé válik. Ennek elérése érdekében az MSZTE a termelők megbízottjával együtt már levelet is küldött a Mavirnak, a Magyar Energia Hivatalnak, valamint a gazdasági tárcának.
Nem ez az egyetlen probléma, amelyik a törvény nyomán a szélturbinák körül felvetődik. Olajos Péter, az Európai Parlament néppárti képviselője amiatt írt levelet Kákosy Csaba gazdasági és közlekedési miniszternek, hogy vizsgálják felül a szabályozás kis erőművekre vonatkozó sorait. Ez a rész ugyanis úgy módosult az elfogadott törvényben a tervezethez képest, hogy nemcsak a 20, hanem már a 0,5 kilowattos teljesítményű létesítményekre is engedélyt kell kérni.
A tavaly elfogadott törvény nem tér ki a szélerőmű-építésre kiadható, jelenleg 330 megawattban meghatározott kvótára: összességében ekkora mennyiségű, szélből előállított villamos energia termelését engedélyezi a Magyar Energia Hivatal. Pedig szakértők szerint az ország energiaellátása akár 500–800 megawattos szélerőművi kapacitást is elbírna, bár a szabályozhatatlan energia-előállító egységek jelentős korlátot jelentenek. A változtatást azonban az EU felé vállalt kötelezettségeink miatt is sürgetni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.