Egyenesen a legrövidebb

Athénban 2004-ben négy magyar válogatott képviselte a csapatsportokat az olimpián, és erre legutóbb 1980-ban Moszkvában volt példa, amikor a labdajátékok egy része még a szocialista blokk hitbizományának számított. Idén Pekingben lejjebb is kell adnunk a négy évvel ezelőtti szintből, csak az a kérdés, mennyivel; eggyel biztosan, hiszen a férfi kézilabdázók már elestek a kvalifikáció lehetőségétől. A férfi pólósok biztos olimpiai résztvevők, a női kézilabdázók március 28–30. között a franciaországi Nimes-ben harcolhatják ki az indulás jogát, a női pólósok pedig holnaptól, az olaszországi Imperiában. A két feladatot összehasonlítva kijelenthetjük: szárazon elvárható, vízen remélhető a siker.

2008. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csoport: Brazília, Görögország, Olaszország, Oroszország, Puerto Rico, Németország
B csoport: Magyarország, Kanada, Spanyolország, Kazahsztán, Kuba, Csehország
A magyarok csoportellenfelei: vasárnap – Csehország; hétfő – Kanada; kedd – Kazahsztán, szerda – Kuba; csütörtök – Spanyolország.


Női vízilabdázóink vb-t és Eb-t is nyertek már, az olimpiákon ellenben még nem hagytak maradandó nyomot maguk után. A szakág 2000-es debütálásáról Sydneyben le is maradtak, 2004-ben Athénban pedig csupán hatodikok lettek. Méghozzá nyolc csapat versengéséből, mert az összes labdajátékot tekintve itt a legszűkebb a mezőny. Ha úgy tetszik, ide a legnehezebb bekerülni – bár azt mondani sem kell, férfi kosárlabdában például mennyivel nagyobb a konkurencia –, viszont itt a legkönynyebb eredményt elérni. Jelenleg azonban még a „bekerülés” az aktuális feladat.
A nyolcas kontingensből négy hely már foglalt: Európából Hollandia, Amerikából az Egyesült Államok, Óceániából Ausztrália, Ázsiából a rendező jogán Kína olimpikon, még szerencse, hogy az afrikai kvalifikációs viadal az általános érdektelenség miatt elmaradt, így Olaszországban nem három, hanem négy további hely találhat gazdára. Amiből következik, hogy elegendő a legjobb négybe jutni; semmi kétség, hogy az elődöntőktől kezdve az imperiai lesz minden idők egyik legunalmasabb tornája. Addig viszont nem kis tülekedés várható, hiszen a csoportgyőztesek automatikusan négybe, azaz Pekingbe kerülnek, a másodikok pedig a harmadikokkal játszanak majd keresztbe a két maradék kvótáért.
A sorsolásra végre nem lehet panaszunk – lásd keretes írásunkat –, a csoportbeosztás elkészülte után Godova Gábor szövetségi kapitány magától értetődően jelenthette ki: reális cél az elsőség, de a kanadaiak és a spanyolok is ugyanerre áhítoznak. Múltbéli emlékeink alapján a tengerentúliak tűntek a veszélyesebb vetélytársnak, ám az elmúlt hét végi dunaújvárosi tornán e nézet felülvizsgálatra szorult. Csapatunk 12-6-ra verte Kanadát, és 6-6-os döntetlent játszott Spanyolországgal, de Godovát e pozitív és negatív előjellel meglepő egy-egy eredmény nem térítette el eredeti esélylatolgatásától: „A kanadaiak ellen nagyon pontosan játszottunk, ráadásul, ami nekünk a kapufáról befelé pattant, az nekik kifelé. A spanyolokkal szemben mindez fordítva történt, de az is igaz, hogy ők nagyon sokat erősödtek, beérett az a generációjuk, amelyik 3-4 éve utánpótlás szinten komoly sikereket aratott. Ettől még, ha jól pólózunk és csapatként is megfelelően működünk, mindkettőjüket meg kell vernünk.”
Ha a két rangadón összejön két győzelem, az rögvest a legjobb négybe és az olimpiára visz. Ha egy sikerül, az a csoport második helyét jelenti és a negyeddöntőben a túloldalon valószínűleg harmadik görögöket sodorja elénk. Két vereség pedig a nyitónapi olasz–orosz meccs vesztesét állítaná akadálynak, a helyzet tehát egyértelmű: az egyenes út a legjárhatóbb. Ráadásul a legrövidebb, még akkor is, ha mindjárt Pekingig visz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.