Tizenkét évvel ezelőtt Tellu Turkka finn énekesnőt a Kalevala ihlette meg első, Suden Aika című albuma elkészítésekor. A szólólemez nagy siker lett, és 2002-ben, amikor társult hozzá Liisa Matveinen, Katariina Airas és Nora Vaura a lemezből merítve Suden Aika névvel hoztak létre énekegyüttest, amelynek repertoárja részben világzene, Tellu Turkka szerzeményei, részben pedig finn népzene. A Suden Aika név a balladák sötét világába kalauzol minket, azt jelenti, hogy „a farkas ideje”. A komor hangulat bizony nem egy dalukban is megjelenik.
A Szájról szájra anyagát a magyar és a bolgár népzene egyaránt uralja, most azonban a szokványos lemezbemutató mellett a két együttes találkozásából fakadóan egy különleges csemegét is hallhatunk: nemcsak egymás énekébe kapcsolódhatnak be ugyanis, hanem Vikár László cseremisz gyűjtései segítségével a két dallamvilág találkozási pontjait is meghallhatjuk Bognár Szilvia, Herczku Ágnes, Szalóki Ági és a Suden Aika énekegyüttes közös koncertjén ma este fél nyolckor a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
Világzene, magas szinten. Lényegében a világzene mint műfaj születése óta tart a vita, a divaton túl van-e létjogosultsága ennek a népzenei ihletésű, de igazából egyetlen stílushoz sem sorolható, tág kategóriának. A kedvelői úgy tartják, modernizálás nélkül nem lehet vonzó formában színpadra vinni a hagyományos dallamvilágot, ennek némiképp ellentmond, hogy szerte a világban többezres termek telt házzal várják az autentikus produkciókat. Anélkül, hogy a vitát eldöntenénk, leszögezhetjük: nyilvánvalóan igényes feldolgozásra csak az képes, aki magas szinten műveli, de legalábbis ismeri azt, amiből merít. Ez az oka annak, hogy Bartók és Kodály – hogy csak a két legismertebb nevet említsük – népzenéből táplálkozó művei reklámkampányok nélkül is kiállják az idő próbáját, más felületes és populáris próbálkozások még a bulvármédia ellenére sem kerülnek be igazán a köztudatba.
Nikola Parov már bizonyított, nevét nemzetközileg is ismerik. A műfajok elegyítésénél a legszélesebb skálán mozog, s talán ez a titka annak is, hogy egyike a legnépszerűbb etnozeneszerzőknek, neki köszönhetően sokan ismerték meg és éneklik azóta az általa feldolgozott népdalokat. Egyik legkedveltebb produkciója a Naplegenda, amely még a hónap végén DVD-változatban is megjelenik. Az est másik ismert alakja, Herczku Ágnes szintén nem ismeretlen a szélesebb közönség előtt sem, amellett, hogy a Magyar Állami Népi Együttes énekeseként autentikus népzenét énekel, sűrűn próbálja ki magát más műfajokban is. Nikola Parovval hosszú ideje dolgoznak együtt, nem ez az első közös lemezük.
A vasárnapi koncert vendégei ezúttal Bognár Szilvia és Borbély Mihály lesznek, akikkel Nikola Parovék sűrűn játszanak együtt, s ebből az ismeretségből fakadóan a lemez anyaga mellett az ő repertoárjukból is hallhatunk ízelítőt. A Nikola Parov Quartet, amelyben az ütős és billentyűs Fodo és a harmonikás Wertetics Szlobodan is muzsikál, nemrég a Fonogram díjátadó gálán állt a közönség elé a Troica című bolgár balladával és egy moldvai népdallal, ezeket a koncerten újra hallhatjuk. Parovot bolgár gyökerei gyakorlatilag predesztinálják a bolgár dallamvilág megjelenítésére, amelyet gyakran ötvöz a hozzá könnyen igazítható moldvai népzene jellegzetes hangzásával.
Droggal fizetett a bátorterenyei család a munkásoknak