Gyepüfüzesi Hadrianus

2008. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vannak született határvidékek, amelyek a kezdetektől azért formálódtak, hogy tájalakzatokat, civilizációs lehetőségeket, stratégiákat válasszanak el, s még inkább, hogy az átmenet ütközőzónáját biztosítsák. Ilyen a Pinka rejtélyes völgye a mai Vas megye peremén, a stájer Alpok előterében: a „túloldali” forrástól a Felső-Őrség hagyománytisztelő települései között kanyarogva kurta, szeszélyes szakaszokon ma is határfolyócska hazánk és Ausztria között, majd az Ösztörmen (Strém)-patakkal egyesülve Körmend fölött siet a Rábába. Pinkafő (Pinkafeld), Felsőőr (Oberwart), Pinkaóvár (Burg), Felsőcsatár, Vaskeresztes, Pornóapáti, Szentpéterfa a nagyobb települések, amelyeket akarva-akaratlanul összefűz a paducban, pisztrángban gazdag Pinka. Mostanában messze nem olyan hektikus választóvíz, mint a Duna: az osztrákok nem akarják a Pinka túlsó felére ebrudalni a területtel szerzett magyarjaikat. Jóllehet 1923-ban egyedül itt verekedték vissza magukat Magyarországhoz a (nem is mindig magyar ajkú) elcsatolt falvak; évtizedekkel ezelőtt pedig még embervadászat folyt az innenső partvidéken, s egy-egy nagyobb áradás magyar taposóaknákkal ajándékozta meg az odaáti osztrákokat is.
Néhány nappal tavaly december 21-e, azaz a határok légiesülése után jártunk ott legutóbb, amikor a Vas megyei magyarok közül sokan azzal múlatták idejüket, hogy mondjuk a pornói kolostorrom mellett lassan átgurultak autójukkal a megnyitott határon, az egykori vasfüggöny nyomvonalán, majd diadalmas mosollyal visszagurultak. Kizárólag a görcstelen átlépés tapasztalatáért. De hogy ezzel egyszer s mindenkorra leszámolhatunk a magyar határfrásszal, azt kötve hiszem; legalábbis nem erre bátorítanak az átkelőhelyeken szaporodó osztrák meg szlovák cölöpök és útakadályok.
Ez már csak azért sincs rendjén, mert a Pinka völgye időtlen idők óta az akadálytalan közlekedés terepe, következésképp született kultúrtáj is, amelyen azóta rakódik le a tájalkotók műveltségének hordaléka, amióta az emberiség az eszét tudja. Vaskori halomsírok és továbbörökített vasverő helyek, amelyekből a vármegye is származtatta nevét, római villák és őrhelyek körvonalai, a nyugatról visszavert kalandozó magyarok néhány évszázadig működőképes határvédelmi rendszere, egyszersmind legszilárdabb határunk, várkastélyok és klastromok, szellemi központok és hídfőállások – mind-mind e jelentéktelen patak árterében lappanganak.
Amikor bizonyos Halaunbrenner csendőrfelügyelőt az a szerencse érte, hogy a Pinka melletti Gyepüfüzesen, a mai Kohfidischben, Erdődy György gróf egykori kastélyánál szenzációs módon rábukkant a környék legizgalmasabb kőmaradványára, valószínűleg nem sejtette, hogy a táj egyik történelmi sarokpontját fedezte fel. Meg persze a spanyolviaszt. Legalábbis nem tudjuk máshogy értelmezni az osztrákok beszámolóját e lelet „feltárásáról” egy műértő magyar főúr környezetében. A mázsás kő feltételezések szerint több Erdődy-kastélyt is megjárt: állomásozhatott Monyorókeréken (Eberau), esetleg Vépen, osztrák kutatások szerint a füzesi angolparkban is kallódott, mígnem Halaunbrenner csendőrfelügyelő megjelent a színen, s az oszlop végre méltó helyére került a kastéllyal szomszédos új iskola egyik földszinti termében.
Mi ide csak az ablakon mászhattunk be a felújítási munkálatok miatt, szívélyes igazgatói engedéllyel. Nem mintha itthon nem láthatnánk effélét akár Komárom, Üröm vagy Pilisszántó közterületén. De a gyepüfüzesi sem hétköznapi maradvány: a robusztus, zömök kőhengeren kissé provinciális kéz nyomai, enyhén ferdülő sorokban egy császár dicsőítése és egy hajdani nagyváros neve.
Hadrianusé és Savariáé.
Római mérföldkő, amely a Pinka völgyében futó hadi út mellett mutathatta, hogy mekkora távolságot kell még megtennie a futárnak, a teherszállítmánynak, a seregnek, hogy befusson Savaria biztos városfalai mögé. Hogy honnan? A feliraton éppen a távolság kivehetetlen. „Lehetetlennek tűnik számomra, hogy a követ kapcsolatba hozzam a Pinka völgyében vagy a Bécsi-medencében haladó római úttal” – vélekedik a Burgenlandi Tartományi Múzeum hajdani vezetője, Alphons Barb. Míg a magyar kutatók szerint ez a szórványos római mérföldkövek egyike, amelyen Savaria neve szerepel, az egyik legrégebbi Felső-Pannóniában, és a vele jelölt út Noricumból (a későbbi Felső-Ausztriát, Stájerországot és Karintiát, valamint Tirol és Salzburg egy részét magában foglaló ókori római tartományból), nyugatról futhatott be a mai Kálvária-domb környékén, az ókori színház mellett Savaria központjába. Aki ezen a Pinka menti vonalon közlekedett, elérhette akár a nevezetes borostyánkőutat is, amely Itáliát kapcsolta össze a Baltikummal; Savarián keresztül eljuthatott Aquincumig, a barbár világ kapujáig, vagy Sopianae irányában elkutyagolhatott egészen Kis-Ázsiáig – ami jól mutatja, hogy ostobaság lebecsülni a rejtőzködő vidéki utakat. A futárnak ugyanis csupán öt napra volt szüksége, hogy Rómából eljusson Pannóniába.
A mai magyarokkal ellentétben a rómaiak nem ismertek tréfát az útépítésben, pontosan tudták, hogy út nélkül nincs birodalom, nincs vérkeringés, nincs kultúra. Augustus erre kötelezte a mindenkori császárt, a Forum Romanumon pedig „arany mérföldkövet” állíttatott a világegyetem minden ismert útvonalának metszéspontjaként. A gyepüfüzesi iskolában raktározott jelzést egykor feltehetően Hadrianus császár – „az isteni Traianus, a párthusok legyőzőjének fia és az isteni Nerva unokája”, szól a kő felirata – savariai látogatásának tiszteletére emelték Krisztus után 131 körül. Nyolcszáz évvel később a folyócska völgye, ahol ez a régi római út futott, székely, besenyő határőrökkel népesült be, akiknek kizárólagos feladatuk volt, hogy mindennek útját állják, ami nyugatról jön. A fűzfákkal benőtt, mocsaras határterület neve így lett Gyepüfüzes, egyben így nyert értelmet a mondás: ne bolygasd a régi gyepűt, kígyó jön belőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.