Kavalkád karnevál idején

Klementisz Réka
2008. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megy az ember aluljárókon, pesti tereken át, koptatja a csíkokat a körúti zebrán, néha elcsíp egy búsongó hegedűből kicsikart hangfoszlányt, esetleg egy szintetizátoralapra süvítő pánsípot, és közben azt kívánja: bárcsak valóban Kelet-Európa Párizsa lenne Budapest! Aki járt már Párizsban, tudja, hogy a metrós-gyalogos városnézéssel együtt járó aluljárótúra, a szövevényes labirintusrendszer minden zegzuga gyakran koncerttel felérő zenei élményt rejt – a rohanás ott még nem irtotta ki az utcazene kultuszát. Aki nem járt arrafelé, amint lehet, pótolja, de addig is csütörtök este kilenckor látogasson el az A38 hajóra, ahol a francia Mango Gadzitól bő másfél óra alatt olyan világzenei kiképzést kaphat, hogy kénytelen lesz felülvizsgálni a franciák egyszerű könynyedségéről szóló sztereotípiát. A dél-franciaországi együttes zenéjében egyszerre tombol a bohém utcazene rapszódiája, a roma muzsika féktelensége, a flamenco szenvedélye, az arab zene sejtelmessége; mindezt úgy, hogy a számtalan ízből valami élettől lüktető, egészként hömpölygő kavalkád kerekedik. A nyelvi különbözőség a Mango Gadzit hallgatva egyáltalán nem akadály, a grenoble-i nyolcas szövegvilágában is komolyan veszi a világzene műfaját. Sofian Mejri énekes halandzsanyelven, szuggesztív átéléssel elhadart szövegeibe ki-ki beleértheti a maga igazságát, és bólogathat, tombolhat teljes meggyőződéssel. Zenéjükben felfedezhető az andalúz és arab világot egyesítő Radio Tarifa, a cigányzenei ihletettségű punkkal hódító amerikai Gogol Bordello, a szerb rezesek vagy akár magyar ízként Lajkó Félix és a Besh O Drom hatása is – Sofian Mejri és társai valamennyiükre elismeréssel tekintenek. Eddig megjelent két önálló lemezükön (Mango Gadzi 2003, Ur Mama 2006) a gitár, a hegedű, a bőgő és a fuvola mellett olyan hangszerek is megszólalnak, mint a mandolin, a derbuka vagy a cajun. Az élő élményt a lemezek persze nem pótolják, a Mango Gadzi fellépéseit gyakran flamenco táncbetétek is színesítik. Ha egy estére ennyi nem lenne elég, az A38 hajón csütörtökön a fúziós dzsesszt és a világzenét harmonikus párossá házasító magyar Kalengo Ethnic Groove is színpadra lép. Néhány óra, amikor a budai rakpart megtapasztalhatja, milyen is lenne, ha Budapest Kelet-Európa Párizsa és ő maga a zenélő Szajna-part volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.